Dům a zahrada na pláži – zahrada skrytá mezi dunami písku

xxx

Dům a zahrada na pláži – zahrada skrytá mezi dunami písku
Dům a zahrada na pláži – zahrada skrytá mezi dunami písku (Zdroj: shutterstock.com)

název zahrady: Beach House
architekt: Dirtworks Landscape Architecture
lokalizace: Amagansett, New York

Praktická poezie

Netradiční zahrada s plážovým domem se nachází na čtvrtakrovém pozemku na východním konci Long Islandu přímo u pobřeží Atlantského oceánu. Dle slov samotných autorů je projekt ‘příkladem praktické poezie, kdy je vytvořena symbióza krásné, křehké a stále se měnící krajiny písečných dun a nově vytvořené zahradní krajiny‘.

Ekologicky šetrná koncepce zahrady

Utváření zahrady determinují dva základní ekologické aspekty, se kterými byla zahrada již od počátku utvářena: zabránění eroze plážových písků a zachování přirozeného principu zadržování vody v krajině. Díky zvolení a dodržení těchto principů zahrada velmi dobře zapadá do okolního prostředí a vlastně tak téměř srůstá s okolní krajinou.

Také design veškerých prvků použitých v zahradě je navržen tak, aby vše bylo maximálně šetrné k okolnímu prostředí a zároveň kdykoliv lehce obnovitelné – cedrové terasy použité v zahradě nejsou příliš náchylné k rychlé degradaci dřeva, proto nepotřebují speciální chemické ošetření, a nedochází tedy k vylučování chemikálií do půdy. Veškeré rostliny použité v zahradě navazují na okolní přirozenou vegetaci, čímž krajina přímo vstupuje přes zahradu až k samotnému domu.

Zahradní pokojíčky

Základní platformu zahrady tvoří rozsáhlé travnaté plochy, do kterých jsou pravoúhle vsazeny dřevěné pěšiny a terasy – ty tvoří jak komunikační osy, tak pobytové terasy. Paluby jsou v zahradě rozmístěny tak, aby ze všech stran objímaly dům a rozšiřovaly tak ve formě různých vyhlídek a odpočinkových míst vyhlídky na oceán. Vzniká tak pravoúhlá síť chodníků, pěšin i pokojíčků, které jsou skryty ve vzdušných a dynamicky se vlnících travnatých dunách.

Paluby jsou zároveň sestaveny a opracovány tak, aby bylo možné se celou zahradou pohybovat naboso – mají zaoblené hrany a jednotlivá prkna jsou od sebe vzdálena jen necelého půl centimetru. Mezi palubami jsou do rozvolněných skupin vysazeny keře i stromy. Na první pohled působí výsadby velmi nahodile, čímž je podpořena myšlenka nenásilného začlenění zahrady do okolní krajiny. Při průchodu zahradou však její uživatel zjistí, že veškeré dřevinné výsadby jsou na pozemku pečlivě rozmístěny tak, aby rámovaly důležité průhledy a výhledy do okolí, a zároveň fungují jako vzdušná clona od okolí, čímž zajišťují svým uživatelům žádoucí soukromí.

Příklady rostlin použitých v zahradách: borovice, jalovce, plážové švestky, skalníky, rozchodníkovce, okrasné traviny aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!