Půvab a historie okrasné zahrady

Když se řekne okrasná zahrada, můžete si představit bílý plot, oprýskanou lavičku schovanou mezi růžovými květy plaménků, které se pnou po ozdobné treláži a vzduch vonící po růžích. Okrasná zahrada má však za sebou daleko bohatší historii.

Půvab a historie okrasné zahrady
Půvab a historie okrasné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

První okrasná zahrada

Okrasná zahrada není ve skutečnosti tak stará, jak by se zprvu mohlo zdát. „Prapředchůdkyně“  současných okrasných zahrad  začaly svým majitelům dělat radost teprve zhruba před 200 lety.  Samozřejmě, že již ze středověku existují různé spisy , dokazující tehdejší existenci malých zahrádek u klášterů či zámeckých zdí…  Pravé okrasné zahrady, v nichž jsou rostliny vysazovány výhradně pro dekorativní účely, se poprvé objevily v druhé polovině 18. století – konkrétně ve Spojených státech, tehdy ještě kolonizovaných Britským impériem.

Módní fenomén

Neustále gradující rozvoj průmyslu a obchodu měl za následek stále více majetných lidí, kteří zcela propadli tehdejší módní vlně – vlastnit dům na venkově a obklopit se květinami. Venkovská sídla okamžitě ovládla květinová revoluce.

Inspirace pro umělce

Květiny neuvěřitelných barev, vysázené do záhonů, připomínající obrazce, nebo naopak, napodobující divokou přírodu – múza velkých malířů i básníků. Nejlepším příkladem je zahrada Giverny ve Francii, kde Claude Monet přenesl na plátno krásu zahradního rybníčku s lekníny. Pablo Picasso, navzdory „svému geometrickému kubismu“ rovněž  nedokázal odolat kouzlu okrasných zahrad a mistrným umem přenesl štětcem na plátno takové, jaké byly.

Nový pohled na trvalky

Na přelomu 19. a 20. století, Angličanka a zahradní umělkyně,  Gertrude Jekyll, učinila naprosto převratný objev – pěstování trvalek ve skupinách. Do svých návrhů zapracovala tehdy ještě neznámý prvek v podobě skupinově sázených trvalek v několika kombinacích.

Trvalkové záhony tvořily široké i dlouhé pásy, kroutily se do nepravidelných tvarů a často tvořily i samostatnou skupinu mimo okraj trávníkové plochy. Prozíravá madam Jekyll navíc odhalila i tajemství barev těchto drobných kvítků –  jednotlivé odstíny musí mezi sebou pozvolna přecházet, aby celý záhon působil malebně a harmonicky. Getrude Jekyll počítala se sáhodlouhými záhony s minimální šířkou 2,5 metru, aby byla schopna dosáhnout rozmanitosti rostlin a kvetení od začátku jara do pozdního podzimu.

Současná okrasná zahrada má styl

Moderní trendy zcela  změnily původní ideu okrasných zahrad. Parcely u městských i  venkovských vil bývají většinou dílem zahradního architekta. Ten většinou sáhne po variantě návrhu „aby se to hodilo k domu“ a staré kouzlo okrasné zahrady je rázem pryč. V touze po takřka bezúdržbových, moderních a co možná nejoriginálnějších zahradách zapomínají jejich majitelé na to, jaká byla původní hlavní myšlenka okrasné zahrady – léčit.  Odpočinek v květinových polštářích oslnivých barev a naprostá regenerace mysli i těla – to dokázaly dřívější okrasné zahrady aniž by v nich rostly desítky různých bylinek, mnohdy i z cizích krajů.

Takové zahrady byly útočištěm a zdrojem nové energie pro umělce i obyčejné lidi.  Dnes je zahrada odrazem životního stylu – proto podléhá  nejnovějším módním trendům,  ustupuje stále novým a novým materiálům, jako například sklo, exotické dřevo, beton, kov apod. Nyní můžeme jen věřit a doufat, že tyto teoretické i praktické inovace a nové trendy, které s sebou nese  doba, budou okrasným zahradám ku prospěchu.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Okrasné trávy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O okrasných travinách a jejich pěstování v reportáži popovídá Radovan Hájek

Okrasné traviny pro zahradu

Okrasné traviny pro zahradu

Využití kamenů na zahradě

Využití kamenů na zahradě

Pěstování ovocných a okrasných stromů

Na návštěvě zahrady u pana Ing. arch. Milana Černého, pěstitele ovocných a okrasných stromků

Využití spadaného listí v okrasné zahradě

Využití spadaného listí v okrasné zahradě

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.