Zahrada v červnu – co sázet a co sklízet?

Letošní červnové počasí si s námi pěkně pohrává. Chvíli tropická vedra a v zápětí zase průtrže mračen. Pro toto nestálé období jsou charakteristické kvetoucí rododendrony, jasmín, růže, kosatce, pivoňky či petúnie. Také však sázíme a sklízíme ovoce a zeleninu.

Zahrada v červnu – co sázet a co sklízet?
Zahrada v červnu – co sázet a co sklízet? (Zdroj: shutterstock.com)

Okrasná zahrada

Dřeviny

Počínaje živými ploty a drobnými keříky až po listnaté stromy a jehličnany – všechny dřeviny v okrasné zahradě si v tomto období žádají sestříhat a vytvarovat. U odkvétajících křovin odstraňujeme průběžně zbytky po květinách. Rostoucí letorosty popínavých dřevin upravujeme řezem a přivazujeme. Dřevnaté, hrubší stonky a větvičky nejprve zpracujeme v zahradním drtiči. Na přelomu jara a léta je vhodné období k množení listnatých okrasných dřevin, a to sice pomocí řízkování.

Trvalky

Červen je měsícem sběru bylin, které sbíráme ráno nebo večer, když jejich lístky skrápí rosa. Přes den jsou rostlinky povadlé od horkého slunce. Trvalky, které pokvetou v létě pravidelně přihnojujeme. Přesazujeme sněženky, šafrány, bledule, modřence atd. Cibulovité květy se v červnu zatahují do cibulky, takže je můžeme přenést do suchého a chladného sklepa, kde budou moci trávit období hybernace. Jde především o cibule krokusů, tulipánůnarcisů. Vysazujeme nové výhonky popínavých růží a rovněž je přihnojujeme. Skalky mírně zavlažujeme, odstraníme plevel a příliš rozrostlé rostlinky zmenšujeme. Také nastává výsadba rododendronů, azalek, jiřin a mečíků.

Dvouleté rostliny

Dvouletky sázíme do připravené, živinami zásobené a provlhčené půdy. Důležité je vybrat jim slunné místečko. Je nutné rostliny sázet s dostatečným rozestupem do mělkých jamek. Semena většiny dvouletých rostlin nám vyklíčí do 14 dnů.

Pokojovky

Nastává velké stěhování pokojových rostlin na terasy a zahrady. Přenášíme však jen ty druhy, které dobře snášejí průvan nebo kolísání teplot. Také můžeme přesadit velikonoční kaktusy. Ty vyžadují kyselejší substrát a chladné, stinné místo. Rovněž balkónové rostlinykvětiny v truhlících si zaslouží pozornost. Odlamujeme uvadlé květy i listy a pravidelně zaléváme.

Ovocná zahrada

Ovocné dřeviny

Červen je měsícem první ovocné úrody. Zejména pokud bylo jaro teplé, můžete již sklízet třešně či rybíz. Z ovocných stromů opadává množství nezralých plodů, které na zemi nenecháváme, aby se nám v zahradě nešířili škůdci. Stromy, které obvykle bohatě plodí, přihnojujeme. Také je nezbytné provádět proti případným chorobám a již zmíněným škůdcům kontrolu a popřípadě zahájit nelítostný útok v podobě postřiků. Rybíz a angrešt množíme patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky. Hlavní sběr nastává pro pozdě rodící meruňky a většinu broskví. Po sklizni je vhodné tyto teplomilné stromy, závislé na dostatku slunečního světla prosvětlit a zbavit je příliš dlouhých výhonů. Totéž bychom měli udělat i u ostatních peckovin a jádrovin.

Bobuloviny

Pakliže na jaře slunce silně hřálo, můžeme již ochutnávat i první jahody a maliny. K jahodníkům nasteleme piliny, trávu či slámu, abychom je ochránili před kontaktem s vlhkou půdou a předešli tak plísňovým chorobám. Také angreštu je třeba věnovat pozornost. Množíme jej patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky.

Vinná réva

Nastává doba kvetení vinné révy, což pro všechny její pěstitele znamená odstřihnout konce letorostů a asi 2 – 3 listy nad budoucími plody. Odstraňujeme i nemocné, poškozené části.

Zeleninová zahrada

Záhony

V červnu věnujeme zeleninovým záhonům dostatečnou péči. Důkladně zaléváme především ředkvičky a kedlubny. Přihnojování prováníme ještě před zálivkou. Odlamujeme svrchní listy květáku, aby měla hlava lepší příležitost ke zrání. Můžeme již vytrhat kořenovou zeleninu – mrkve, celer, ředkvičku, salát, kedluben a postupně koncem měsíce i zelí a květák. Začíná období, kdy mohou být naše brambory a rajčata napadeny plísní bramborovou takže se ozbrojíme postřiky a hurá do boje.

Zelenina

Ihned po sklizni připravíme půdu na výsadbu rajčat, papriky, lilku případně pícnin. Pravidelně, každý den důkladně zaléváme celé zeleninové záhony aby měly rostliny dostatek vláhy. Listovou zeleninu přihnojujeme umělým hnojivem. Pokračujeme ve výsevu drobných druhů zeleniny: fazolky, karotky, cukrové kukuřice, hrášku, jakož i pozdní brukve.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!