Vstupní prostor a předzahrádka

Zahrnují prostor mezi ulicí a domem. Jejich význam v některých případech splývá, v jiných tvoří dvě samostatně upravované plochy. Obě vyžadují výtvarné i funkční řešení, protože se jedná o plochy, které přímo navazují na veřejný uliční prostor, jsou sledovány zraky kolemjdoucích a tvoří vizitku majitele domu.

Vstupní prostor a předzahrádka
Vstupní prostor a předzahrádka (Zdroj: shutterstock.com)

Ne vždy jsou plochy předzahrádek pohledově přístupné. V současné době je většina rodinných domů z důvodů pohledové a protihlukové izolace a zvýšených bezpečnostních opatření uzavřena vysokými zdmi nebo neprůhlednými plotybranami. Z architektonického pohledu má toto uzavření negativní dopad jak na výtvarnou hodnotu ulice, tak na plochy mezi oplocením a domem. Pěkně upravené předzahrádky a vstupní plochy domů mají příznivý dopad na celkový vzhled uličního prostoru. Příznivě ovlivňují lidskou psychiku, protože zvyšují obytnou pohodu celého prostředí.

Ve starší zástavbě, zejména vilových domů, tvořily předzahrádky nedílnou součást uličního prostoru, opticky ho zvětšovaly a výtvarně zhodnocovaly. Bývaly s uličním prostorem spojeny přímo, s oplocením osazeným v úrovni domů, nebo od ulice odděleny jen nízkým, průhledným plotem. Úpravy tohoto typu byly zakládány ve dvacátých až třicátých letech minulého století ponejvíce v zahradních městských čtvrtích. S těmito úpravami se setkáváme i v současnosti v Holandsku, Německu, Belgii nebo Anglii. Navazují přímo na dům nebo jsou prostorově odděleny pouze nízkým tvarovaným živým plůtkem. Podobná řešení byla běžná i v našich městech. Známé jsou  široké zelené ulice s květinovými předzahrádkami některých městských vilových čtvrtí, které vytvářely vzájemný harmonický celek. Tyto úpravy by se měly stát opět vzorem pro plánování nových ulic v zástavbě rodinných domů. Vedle kultivovaného vzhledu poskytují příjemné prostředí pro celoroční vycházky zejména v málo frekventovaných městských částech. Jejich řešení musí být pro celou ulici jednotné co do výběru rostlinného materiálu i stylu řešení.

Úprava vchodových prostorů, případně úzkých ploch mezi domem a oplocením vyžaduje celoročně působivé řešení, protože s těmito prostory přicházíme každodenně do styku. Charakter úpravy a typ oplocení musejí být v souladu s domovním stylem. Pozornost musí být věnována skladbě použitých rostlin. Protože se v mnoha případech jedná o úpravu malých a úzkých ploch, najdou uplatnění málo vzrůstné stromy okrasné květem, listem a plody a hlavně výsadba květin. Na fasádě domů je vhodný prostor pro uplatnění popínavých dřevin. Květiny mohou být vysázeny v záhonech nebo v nádobách. Součástí úprav je také kvalitně udržovaný trávník.

O použití jednotlivých skupin rostlin rozhodují především stanovištní a prostorové podmínky. Na slunečných expozicích najdou větší podíl uplatnění světlomilné květiny a kvetoucí dřeviny, ve stínu jsou vhodné podmínky pro stálezelené dřeviny a stínomilné trvalky. Výběr stromových druhů je nutné provádět s ohledem na jejich cílovou velikost. Zanedbání této zásady vede postupem času k nepříjemným problémům, kdy dřevina přerůstá svůj prostor, narušuje dům nebo příliš stíní. Tato nedůslednost obvykle končí pokácením dřeviny. V žádném případě se nedoporučuje prostor předzahrádky přeplňovat. Stromy by měly vytvářet jen rámec domu a měly by být vysazeny od budovy co nejdále.

Při plánování výsadby musíme brát ohled na sousední domy. Vztahy mezi sousedy upravuje občanský zákoník, případně územní plán, který je závazným pravidlem. Tyto závazné dokumentuje nezbytné dodržovat, neboť úprava předzahrádkových prostorů v mnoha případech zasahuje do veřejných prostranství. Rozsáhlejší uliční úpravy spojené s celkovou plošnou úpravou a výsadbami dřevin by měly být řešeny příslušnými stavebními úřady nebo odbory životního prostředí. Výsadbu vyšších dřevin se doporučuje s ohledem na přehlednost předzahrádky situovat podél hranic pozemku tak, aby mezi domem zůstal volný neosázený prostor upravený jako trávník nebo nízký okrasný záhon.

Druhotný výběr se doporučuje zaměřit zejména na dekorativní dřeviny:
1.    S výrazným květenstvím – například magnólie, sakura, šeřík, rododendron, azalka, sadové, popínavé, pokryvné, stromkové a kalina růže.
2.    S výrazným habitem – například líska, zmarličník
3.    S výraznými plody – například okrasné jabloně, cesmína, hlohyně, muchovník a další.

Doporučené listnaté stromy a vyšší druhy keřů vhodné pro úpravu předzahrádky.
Charakteristika: méně vzrůstné, opadavé, stálezelené, stromy pyramidálního nebo úzce vystoupavého či kulovitého vzrůstu, kvetoucí, s okrasnými listy a plody.

Dřeviny: Acer palmatum – javor dlanitolistý
Amelanchier – muchovník
Catalpa bignoides Aurea – katalpa obecná
Magnolia – magnólie
Prunus serrulata – sakura
Rhododendron – rododendron
Ilex – cesmína
Robinia hispida – trnovník chloupkatý, akát

Zdroj: Moderní zahrady, Drahoslav Šonský, cpress.cz

 

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!