Vstupní prostor a předzahrádka

Zahrnují prostor mezi ulicí a domem. Jejich význam v některých případech splývá, v jiných tvoří dvě samostatně upravované plochy. Obě vyžadují výtvarné i funkční řešení, protože se jedná o plochy, které přímo navazují na veřejný uliční prostor, jsou sledovány zraky kolemjdoucích a tvoří vizitku majitele domu.

Vstupní prostor a předzahrádka
Vstupní prostor a předzahrádka (Zdroj: shutterstock.com)

Ne vždy jsou plochy předzahrádek pohledově přístupné. V současné době je většina rodinných domů z důvodů pohledové a protihlukové izolace a zvýšených bezpečnostních opatření uzavřena vysokými zdmi nebo neprůhlednými plotybranami. Z architektonického pohledu má toto uzavření negativní dopad jak na výtvarnou hodnotu ulice, tak na plochy mezi oplocením a domem. Pěkně upravené předzahrádky a vstupní plochy domů mají příznivý dopad na celkový vzhled uličního prostoru. Příznivě ovlivňují lidskou psychiku, protože zvyšují obytnou pohodu celého prostředí.

Ve starší zástavbě, zejména vilových domů, tvořily předzahrádky nedílnou součást uličního prostoru, opticky ho zvětšovaly a výtvarně zhodnocovaly. Bývaly s uličním prostorem spojeny přímo, s oplocením osazeným v úrovni domů, nebo od ulice odděleny jen nízkým, průhledným plotem. Úpravy tohoto typu byly zakládány ve dvacátých až třicátých letech minulého století ponejvíce v zahradních městských čtvrtích. S těmito úpravami se setkáváme i v současnosti v Holandsku, Německu, Belgii nebo Anglii. Navazují přímo na dům nebo jsou prostorově odděleny pouze nízkým tvarovaným živým plůtkem. Podobná řešení byla běžná i v našich městech. Známé jsou  široké zelené ulice s květinovými předzahrádkami některých městských vilových čtvrtí, které vytvářely vzájemný harmonický celek. Tyto úpravy by se měly stát opět vzorem pro plánování nových ulic v zástavbě rodinných domů. Vedle kultivovaného vzhledu poskytují příjemné prostředí pro celoroční vycházky zejména v málo frekventovaných městských částech. Jejich řešení musí být pro celou ulici jednotné co do výběru rostlinného materiálu i stylu řešení.

Úprava vchodových prostorů, případně úzkých ploch mezi domem a oplocením vyžaduje celoročně působivé řešení, protože s těmito prostory přicházíme každodenně do styku. Charakter úpravy a typ oplocení musejí být v souladu s domovním stylem. Pozornost musí být věnována skladbě použitých rostlin. Protože se v mnoha případech jedná o úpravu malých a úzkých ploch, najdou uplatnění málo vzrůstné stromy okrasné květem, listem a plody a hlavně výsadba květin. Na fasádě domů je vhodný prostor pro uplatnění popínavých dřevin. Květiny mohou být vysázeny v záhonech nebo v nádobách. Součástí úprav je také kvalitně udržovaný trávník.

O použití jednotlivých skupin rostlin rozhodují především stanovištní a prostorové podmínky. Na slunečných expozicích najdou větší podíl uplatnění světlomilné květiny a kvetoucí dřeviny, ve stínu jsou vhodné podmínky pro stálezelené dřeviny a stínomilné trvalky. Výběr stromových druhů je nutné provádět s ohledem na jejich cílovou velikost. Zanedbání této zásady vede postupem času k nepříjemným problémům, kdy dřevina přerůstá svůj prostor, narušuje dům nebo příliš stíní. Tato nedůslednost obvykle končí pokácením dřeviny. V žádném případě se nedoporučuje prostor předzahrádky přeplňovat. Stromy by měly vytvářet jen rámec domu a měly by být vysazeny od budovy co nejdále.

Při plánování výsadby musíme brát ohled na sousední domy. Vztahy mezi sousedy upravuje občanský zákoník, případně územní plán, který je závazným pravidlem. Tyto závazné dokumentuje nezbytné dodržovat, neboť úprava předzahrádkových prostorů v mnoha případech zasahuje do veřejných prostranství. Rozsáhlejší uliční úpravy spojené s celkovou plošnou úpravou a výsadbami dřevin by měly být řešeny příslušnými stavebními úřady nebo odbory životního prostředí. Výsadbu vyšších dřevin se doporučuje s ohledem na přehlednost předzahrádky situovat podél hranic pozemku tak, aby mezi domem zůstal volný neosázený prostor upravený jako trávník nebo nízký okrasný záhon.

Druhotný výběr se doporučuje zaměřit zejména na dekorativní dřeviny:
1.    S výrazným květenstvím – například magnólie, sakura, šeřík, rododendron, azalka, sadové, popínavé, pokryvné, stromkové a kalina růže.
2.    S výrazným habitem – například líska, zmarličník
3.    S výraznými plody – například okrasné jabloně, cesmína, hlohyně, muchovník a další.

Doporučené listnaté stromy a vyšší druhy keřů vhodné pro úpravu předzahrádky.
Charakteristika: méně vzrůstné, opadavé, stálezelené, stromy pyramidálního nebo úzce vystoupavého či kulovitého vzrůstu, kvetoucí, s okrasnými listy a plody.

Dřeviny: Acer palmatum – javor dlanitolistý
Amelanchier – muchovník
Catalpa bignoides Aurea – katalpa obecná
Magnolia – magnólie
Prunus serrulata – sakura
Rhododendron – rododendron
Ilex – cesmína
Robinia hispida – trnovník chloupkatý, akát

Zdroj: Moderní zahrady, Drahoslav Šonský, cpress.cz

 

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Topiary

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Veronika Nováková si povídá s odborníkem o topiarech.

Předzahrádka na sídlišti

Předzahrádka na sídlišti

Návrh zahrady - jezírko, bazén, zahradní architektura

Návrh zahrady - jezírka, zahradní val, část s bazénem atd.

Co je nejlepší pěstovat na předzahrádce

Co je nejlepší a nejvhodnější pěstovat na předzahrádce, zda je lepší květinová předzahrádka nebo trávník, jaké druhy rostlin je vhodné na ní vysázet.

Jak si vyrobit variabilní zahrádku

Jak si vyrobit variabilní zahrádku díky hliněnému květináči zapuštěnému v zemi.

Nemoci a škůdci na růžích

Pan Macháček radí, jak se bránit škůdcům a nemocem na růžích.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.