Inspirujte se překrásnými rozkvetlými zahradami!

Ať už máte malou zahrádku nebo rozlehlou, šlechtěnou parcelu se stromy a vodopádem, vždycky se najde něco, co byste chtěli předělat, přidat nebo zkrášlit. Abyste za inspirací nemuseli chodit daleko, máme pro vás ukázku toho, jak překrásné a rozmanité mohou být různé podoby zahradního designu.

Inspirujte se překrásnými rozkvetlými zahradami!
Inspirujte se překrásnými rozkvetlými zahradami! (Zdroj: shutterstock.com)

Zahradní design má, stejně jako ten módní či interiérový, také své výstřelky a trendy. Možná nejsou tolik přísné a ani se nijak extrémně nemění, ale důležité je, že jsou stále pěkné. Podstatou každé zahrady je totiž především to, aby dokázala potěšit své majitele a ti se do ní rádi vraceli relaxovat a operovávat její krásu.

Velmi oblíbeným zahradním doplňkem jsou například romantické treláže všech tvarů a velikostí. Slouží jako opora pro popínavé rostliny a zároveň vytváří dominantu zahrady, například v podobě zahradní brány nebo loubí.

V současnosti se tento dekorativní doplněk zahrady často objevuje také jako součást zahradních teras, kde tvoří zajímavý a nenásilný předěl či jakési zábradlí. Obvykle trelážím velice sluší popínavé růže, plamének a kvamoklit, ale hodí se třeba i obyčejný břečťaň.

Zahradní jezírka a potůčky jsou rovněž oblíbenou dekorací zahrady. Vždy je ale dobré myslet na to, že stojatá voda v jezírku bude potřebovat občas provzdušnit a vyčistit. Za hranicemi, především v Americe,  patří mezi TOP vodní doplňky zahrad jednoznačně potůčky nebo imitace říček s malým vodopádem. Vzhledem k tomu, že se vodní hladina neustále pohybuje a pracují zde slabé proudy, jsou tyto „mini vodní toky“ téměř bezúdržbové a lépe se v nich daří i vodnímu životu, jako například rybám nebo některým vodním rostlinám.

Pokud máte rádi upravenou a čistou zahradu, rozhodně byste si měli pořídit túje, které mohou tvořit nejen živé oplocení vaší zahrady, ale mohou také stát jako solitér v prostoru nebo utvářet zajímavá bludiště a obrazce po obvodech zahrady.

Štěrk je asi tím nejoblíbenějším materiálem pro zahradní chodníčky a cestičky. Pokud vás ale obtěžují drobné kamínky, které se lidskou chůzí, dětským řáděním nebo třeba díky všetečným čumáčkům vašich domácích mazlíčků dostanou mimo cestičku do trávy, nemusíte hned sahat po betonu. Abyste si těmito „dezertujícími“ kamínky neničili novou sekačku, stačí si pořídit bio lepidlo na štěrk. Kamínky na cestě narovnejte, udusejte a těžkým válcem povrch cestičky zarovnejte. Poté rovnoměrně potřete celou cestu. Kamínky se k sobě přilepí a ještě dostanou pěkný mokrý vzhled. Nemusíte se však bát, že štěrk nebude propouštět vodu, lepidlo slepí pouze ty části, kde se kamínky dotýkají a voda může protékat vesele dál.

Ze dřeva nemusí být jen klasické terasy. Můžete si na zahradě zhotovit jakékoliv stavby, pódia pro květiny v nádobách neb o třeba nikam nevedoucí schůdky, sloužící vysloveně jako dekorace.

Nemusíte mít zrovna pozemek obřích rozměrů, abyste mohli pěstovat rozmanité bylinky či trvalky. Klidně vám na to stačí i úzký dvorek.

{Nádhernou dekorací zahrady může být i starý trakař, necky nebo kolečko. Stačí když jej dáte na to správné místo a osadíte krásnými, barevnými květinami.

Našli jste na půdě několik starých keramických džbánů a květináčů? Není nic snazšího než si  z nich udělat okrasný doplněk do zahrady. Nepravidelně je postavte a rozházejte na vybrané, nejlépe vyvýšené místo. Do některých můžete zasadit rostliny, ostatní nechte prázdné. Uvidíte, že to bude stát za to!

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní traktor

Zahradní traktor

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.