Inspirujte se překrásnými rozkvetlými zahradami!

Ať už máte malou zahrádku nebo rozlehlou, šlechtěnou parcelu se stromy a vodopádem, vždycky se najde něco, co byste chtěli předělat, přidat nebo zkrášlit. Abyste za inspirací nemuseli chodit daleko, máme pro vás ukázku toho, jak překrásné a rozmanité mohou být různé podoby zahradního designu.

Inspirujte se překrásnými rozkvetlými zahradami!
Inspirujte se překrásnými rozkvetlými zahradami! (Zdroj: shutterstock.com)

Zahradní design má, stejně jako ten módní či interiérový, také své výstřelky a trendy. Možná nejsou tolik přísné a ani se nijak extrémně nemění, ale důležité je, že jsou stále pěkné. Podstatou každé zahrady je totiž především to, aby dokázala potěšit své majitele a ti se do ní rádi vraceli relaxovat a operovávat její krásu.

Velmi oblíbeným zahradním doplňkem jsou například romantické treláže všech tvarů a velikostí. Slouží jako opora pro popínavé rostliny a zároveň vytváří dominantu zahrady, například v podobě zahradní brány nebo loubí.

V současnosti se tento dekorativní doplněk zahrady často objevuje také jako součást zahradních teras, kde tvoří zajímavý a nenásilný předěl či jakési zábradlí. Obvykle trelážím velice sluší popínavé růže, plamének a kvamoklit, ale hodí se třeba i obyčejný břečťaň.

Zahradní jezírka a potůčky jsou rovněž oblíbenou dekorací zahrady. Vždy je ale dobré myslet na to, že stojatá voda v jezírku bude potřebovat občas provzdušnit a vyčistit. Za hranicemi, především v Americe,  patří mezi TOP vodní doplňky zahrad jednoznačně potůčky nebo imitace říček s malým vodopádem. Vzhledem k tomu, že se vodní hladina neustále pohybuje a pracují zde slabé proudy, jsou tyto „mini vodní toky“ téměř bezúdržbové a lépe se v nich daří i vodnímu životu, jako například rybám nebo některým vodním rostlinám.

Pokud máte rádi upravenou a čistou zahradu, rozhodně byste si měli pořídit túje, které mohou tvořit nejen živé oplocení vaší zahrady, ale mohou také stát jako solitér v prostoru nebo utvářet zajímavá bludiště a obrazce po obvodech zahrady.

Štěrk je asi tím nejoblíbenějším materiálem pro zahradní chodníčky a cestičky. Pokud vás ale obtěžují drobné kamínky, které se lidskou chůzí, dětským řáděním nebo třeba díky všetečným čumáčkům vašich domácích mazlíčků dostanou mimo cestičku do trávy, nemusíte hned sahat po betonu. Abyste si těmito „dezertujícími“ kamínky neničili novou sekačku, stačí si pořídit bio lepidlo na štěrk. Kamínky na cestě narovnejte, udusejte a těžkým válcem povrch cestičky zarovnejte. Poté rovnoměrně potřete celou cestu. Kamínky se k sobě přilepí a ještě dostanou pěkný mokrý vzhled. Nemusíte se však bát, že štěrk nebude propouštět vodu, lepidlo slepí pouze ty části, kde se kamínky dotýkají a voda může protékat vesele dál.

Ze dřeva nemusí být jen klasické terasy. Můžete si na zahradě zhotovit jakékoliv stavby, pódia pro květiny v nádobách neb o třeba nikam nevedoucí schůdky, sloužící vysloveně jako dekorace.

Nemusíte mít zrovna pozemek obřích rozměrů, abyste mohli pěstovat rozmanité bylinky či trvalky. Klidně vám na to stačí i úzký dvorek.

{Nádhernou dekorací zahrady může být i starý trakař, necky nebo kolečko. Stačí když jej dáte na to správné místo a osadíte krásnými, barevnými květinami.

Našli jste na půdě několik starých keramických džbánů a květináčů? Není nic snazšího než si  z nich udělat okrasný doplněk do zahrady. Nepravidelně je postavte a rozházejte na vybrané, nejlépe vyvýšené místo. Do některých můžete zasadit rostliny, ostatní nechte prázdné. Uvidíte, že to bude stát za to!

Text: Lucie Sýkorová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.