Léto v nové zahradě – jak začít?

Nastěhovat se do nového domku v létě je ideální. Okna mohou být dokořán, uvnitř se vše vysmýčí a uspořádá k pohodlnému obývání, nemusí se k tomu topit a slunečné dny nám dodají správnou náladu. Jen ta pustina zahrady okolo nám nedá spát. Kde začít, aby z toho byla zahrada?

Léto v nové zahradě – jak začít?
Léto v nové zahradě – jak začít? (Zdroj: Lucie Peukertová)

Tam, kde je zahrada založená, budete ji jen postupně přetvářet k obrazu svému. Majitel novostavby musí ovšem začít od nuly. Bývá to pořádná dřina, ať už jste koupili domek hotový nebo ho sami stavěli na parcele v některé příměstské oblasti, kde stavební pozemky vznikají rozdělením dřívější zemědělské půdy.

Ochrana půdního fondu totiž zpravidla vyžaduje, aby před zahájením stavebních prací byla svrchní úrodná zemina stržena. V praxi to pak vypadá tak, že i když byste „svou“ půdu měli mít někde uloženu k vyzvednutí pro znovuzúrodnění zahrady, těžko se jí dohledáte. Na vašem pozemku je zemina bez humusu a raší z ní jen ty nejodolnější plevely.

Rekultivace pozemku

Po stavbě navíc zůstávají na pozemku nežádoucí zbytky – kameny, kusy tvárnic, škraloupy cementu, kusy dřeva, kartony a kdoví co ještě. Některé se dají snadno vysbírat, některé jsou ale zaházené pískem, zaváté hlínou, takže na ně musíte vzít do ruky pořádný rýčlopatu. S mechanizací si tady moc nevypomůžete, snad jen, když máte parcelu dostatečně velkou, můžete zeminu aspoň do hloubky půl až jeden metr přeházet malým bagrem a nežádoucí kusy tak snáze vybrat. Když je tahle lopota za vámi, můžete pozemek pěkně srovnat. Tady už si pomůžete s malým pluhem za zahradní traktůrek, kterým vše přeoráte a pak nasadíte brány, kterými povrch uhrabete. Kdo má zahrádku malou, vystačí si samozřejmě s rýčem a hráběmi.

Máte na to celé léto, takže pěkně kousek po kousku a na podzim budete mít hotovo. Nakoupíte úrodnou zeminu a rovnoměrně ji rozhrnete tak, aby její výška byla alespoň 10 cm. Před osazováním je šikovné použít některý šetrný selektivní herbicid, který zlikviduje plevely. Pro lepší úrodnost a prodyšnost míchejte těžkou polní zeminupískem a ideálně také s přírodním hnojem, který přes zimu v půdě dozraje, pronikne i do nižší vrstvy a na jaře z takto ošetřené zahrady už vše poroste přímo před očima.

Pak už je na vás, jestli svěříte projekt zahrady architektovi nebo se do něj pustíte sami. Během podzimu můžete vyřešit rozmístění záhonů, vybudovat cestičky, základy pro pergolu či altán, stihnete ještě vysít trávu i vysadit některé keře. Zdá se vám nekonečné čekat na zeleň a květy pod okny až do příštího roku? Máme pro vás pár tipů, jak zahradu rozveselit ještě v tomto roce.

Šalvěje na rumišti

Zbyla vám v koutě zahrady hromada písku plného suti? Nemusíte ji vyvážet, může se stát základem krásného zákoutí s pestrými květy. Pro letošek ještě stihnete na povrch nasypat a motyčkou zakopnout trochu zahradní zeminy a nasázet sem nejrůznější druhy šalvějů a šanty. V zahradnictví dostanete vzrostlé sazenice. Můžete je vysadit i na tuto zdánlivě hluchou zeminu, jsou na ni ze svých původních domovišť zvyklé. První dva týdny je ke kořenům zalévejte, aby se dobře uchytily. Rychle se rozrostou a od září do října vám bohatě vykvetou bílými, modrými, fialovými i růžovími květy. Později už je nemusíte ani zalévat, potřebují jen slunné stanoviště. Rostliny se samy vysemení a příští rok vám záhon pěkně zhoustne. Prvních poupat se dočkáte už v květnu, pak zasychající rostliny ostříháte a ony znovu vyrazí do květu na konci léta.

Kaskáda květináčů

zahradnictvích najdete v této době řadu kvetoucích rostlin begonie, muškáty, petúnie, šalvěje, bazalky, levanduli, macešky, afrikány, kopretiny, vitálku, verbenu, lobelky, astry – ty všechny patří k pěstitelsky nenáročným druhům a určitě objevíte i další. Než bude mít vaše zahrada definitivní podobu, vyzdobte si ji na léto a podzim provizorní skalkou. Stačí poskládat na sebe pevně pár kamenů, mezi ně a na ně pevně postavit květináče s různými letničkami a do některých mezer nasypat trochu zeminy a vysadit zde třeba vysoké okrasné trávy. Ty můžete v příštích letech přemístit jinam, snadno to přežijí. Obyčejné květináče z pálené hlíny můžete na ozdobu ostatně využít i samostatně. Vyrobte z nich třeba panáčka, nebo je jen různě poskládejte mezi trsy trávy.

TIP

Provizorní květinovou dekoraci si umístěte tak, abyste na ni dobře viděli z místa, kde nejčastěji odpočíváte, tak vám bude dělat největší radost a povzbudí vás k dalšímu budování zahrady. Někdy stačí využít i to, co zbylo po stavbě a stěhování, dát tomu trochu lesku třeba barevným nátěrem, zajímavé umístění a vyzdobit rostlinamikvětináčích.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.