Tropické rostliny v české okrasné zahradě

Nedává vám to smysl? Přesto je možné u nás založit zahradu nebo alespoň její část, kde to bude vypadat jako v krajích stále zalitých sluncem. Chce to jen pečlivě vybírat druhy a samozřejmě jim zajistit v zimních měsících dobrou ochranu.

Tropické rostliny v české okrasné zahradě
Tropické rostliny v české okrasné zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Toužíte po skutečné exotice? Proč ne. Přestože palmy a jiné subtropickétropické druhy samozřejmě dávají přednost teplu, rostou ve svých domovinách i ve vysokohorských pásmech, kde se adaptovaly i na teploty hluboko pod bodem mrazu. Také některé pouštní rostliny zvládnou tuhou zimu – s poušti se totiž teplota v noci často dostává pod nulu, i když přes den šplhá přes čtyřicet stupňů. Právě tyto prudké teplotní změny dělají z těchto rostlin velice odolné prvky vaší exotické zahrady v Čechách.

Vzrostlé palmy

V podhůří Himálaje jsou palmy zvyklé na sníh i déle trvající mrazy. Trachycarpus fortunei i Trachycarpus wagnerianus jsou vznosné stromy vysoké i v našich podmínkách až deset metrů s typickým vějířem palmových listů, u té první dlouhých bohatě třepených, u druhé menších a kulatých, vějířovitých. Půvabný je i zakrslý druh Trachycarpus nanus, dorůstající jen do tří metrů, kde vytváří vějíř sytě zelených listů. Tyto palmy zvládnou teploty do mínus  17 °C. Dokonce kolem –23 °C pak přežije bez problémů původem horská pákinstánská a íránská palma Nannorrhops ritchiana, dorůstající až sedmi metrů. Listy jsou tuhé s kožovitým leskem namodralého nádechu. Keřovitý tvar má Sabal minor ze středovýchodu USA. Přežije mráz do –20 °C.

Dlouhé roky se její vějířovitě členěné listy na dlouhých řapících větví téměř od země, později má jen krátký silný kmínek. Baňatý krátký kmen s dlouhými vlákny má další americká palma Rhadidophylum hystrix, která často odnožuje a vytváří shluky keřů. Namodralou barvu listů má jedna nejdekorativnějších mrazuvzdorných palem Brahea armata původem z Mexika. Roste velice pomalu, na plnou výšku až 12 metrů si počkáte více než dvacet let.

Dlouhé stříbřit šedé nebo zelené listy má turecká a krétská palma Phoenix theophrastii, která ale snese mráz je do –14 °C, takže u nás se hodí jen do teplejších krajů. V posledních letech se s přibývajícím zájmem zahrádkářů rozšiřuje nabídka mrazuvzdorných palem, s dalšími druhy je však třeba opatrně – jejich odolnost na místní podmínky nemusí být dosud jednoznačně určena.

Juky a banánovníky

Stromové juky pocházejí ze severní a střední Ameriky. Jejich adaptace na naše prostředí je ještě snazší než u palem. V nabídce specializovaných zahradnictví najdete na patnáct druhů, i do horského prostředí se hodí Yucca glauca a Yucca baccata s kmeny do 2 metrů. Snesou i kolem –30 °C.

Yucca baccata u nás pravidelně i vykvétá nádhernou latou zvoncovitých květů, Yucca glauca má zase zvláštní tenké mečovité listy pokryté stříbrným pavučinkovým závojem. Většina ostatních juk se vypořádá s teplotami kolem –23 °C a můžete vybírat z druhů s rozvětvenou korunou na vysokém kmeni (Yucca brevifolia) i s barevnými listy se žlutými okraji (Yucca aloifolia). Banánovník je typicky tropická rostlina, přesto se některé druhy dají u nás volně pěstovat na jižních chráněných stanovištích.

Ochrana v zimě

Všechny tyto rostliny potřebují dobře drenážovanou půdu, protože nesnášejí přemokření. Ideální je tedy mírný svah, odkud voda z tajícího sněhu odtéká a nedrží se u kořenů. Palmy a juky je třeba v prvních třech letech na zimu v kmeni obalit silnou vrstvou slámy, ale pozor, nesmí se v ní držet vlhkost, aby kmen nezačal hnít. Střed koruny potřebuje také ochranu, buď celou korunu přetáhnete speciální prodyšnou fólií, nebo nad stromem vytvoříte nějakou stříšku, jakýsi zimní deštník. Starší stromy pak už většinou ochranu kmenu nepotřebují. Banánovníku je třeba před zimou ořezat listy a kmen ochránit silnou vrstvou suchého listí nebo slámy. I u něj je třeba dbát na to, aby nepodlehl hnilobě ze zimního a jarního přemokření půdy.

Suchomilné krásky

Mnoho druhů agáve naši zimu venku bez problémů přežije. Jen je nutno zabránit mokru, dopřát rostlinám to, co mají v přírodě – štěrkopísčité lože, drenážované tak, aby se voda nikdy nedržela u kořenů. Dužnaté růžice sukuletních agáví jsou ozdobou kamenitých skalek. Po zhruba deseti až dvaceti letech vykvétají vysokým stvolem bohatého květenství a pak odumírají. Bohatě ale odnožují, takže na skalce často vytvoří skupinu podobnou obřím netřeskům. Na suchém místě skalky se bude dobře dařit i některým kaktusům.

Můžete zde vysázet opuncii poléhavou, která vytvoří rozvětvený vysoký porost pravidelně nasazující na květ. Prospívat budou i drobné vysokohorské druhy rodu Rebutia, kulaté trnité bochánky, nebo kuželkovité chlupáče rodu Echinocereus. Pokud chcete mít kaktusy celoročně na zahradě, určitě se poraďte s některým dlouholetým pěstitelem. Jednotlivé druhy totiž laik obtížně rozliší a často bývají nesprávně označené i u všelijakých amatérských prodejců sazenic.

Text: Gabriela Koulová
m

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování mrazuvzdorných palem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování mrazuvzdorných palem

Jak hnojit palmy

Jak hnojit palmy

Jak zazimovat palmy

Jak zazimovat palmy

Jak pěstovat palmu

Chtěli byste na zahradě pěstovat palmy? Pak byste měli vědět, jak se o ně máte postarat.

Pěstování exotických palem

Také máte rádi exotické palmy, ale bojíte se kvůli nim jezdit do zahraničí? Zkuste si je vypěstovat doma na zahradě.

Pěstování mrazuvzdorných palem

Pěstová a správné zazimování palem, juk a agéve v našich podmínkách.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.