Afrikán ozdobný a užitečný

Správný botanický název druhu je aksamitník (Tagetes), lidový název afrikán však zdomácněl natolik, že se dokonce objevuje i v některých zahradnictvích, kam si můžete zajít pro předpěstované sazeničky. Tuto vděčnou letničku ale zvládnete snadno vypěstovat i ze semínek.

Afrikán ozdobný a užitečný
Afrikán ozdobný a užitečný (Zdroj: shutterstock.com)

Přestože pravlastí afrikánů jsou oba americké kontinenty, dnes jsou rozšířené po celém světě. Zatímco u nás patří k ozdobám zahrádek i okenních truhlíků, v některých částech Afriky a Austrálie se rozmohly do podoby úporného polního plevelu. V mírném pásmu to ale nehrozí, silnější mráz semínka této jednoleté rostliny zničí.

Sem tam na zahrádce dojde k samovýsevu, pokud máte místo chráněné před mrazem nebo je velmi mírná zima. Jinak musíte ale každý rok zasévat znovu. Předpěstovávat není třeba, afrikány rostou rychle. Takže když na přelomu dubna a května rozhodíte semínka mělce přímo na záhon, brzy vyklíčí a za pár týdnů již vám nasazují na květ. Bohatě kvetou od června až do konce října.

Barevné a tvarové proměny

Pokud nemáte zásoby vlastních semínek z minulých let (seberete je dozrálá snadno a usušená v papírovém sáčku na suchém tmavém místě dobře přečkají do jara), máte na výběr velké množství kultivarů tří základních odrůd. Liší se především tvarem a velikostí květů. Aksamitní vzpřímený (Tagetes erecta) se někdy nazývá také chryzantémový, protože jeho kulaté plné květy skutečně připomínají velkokvěté chryzantémy.

Obvyklé jsou barvy žlutá a oranžová, ale například Kilimanjaro White ozdobí záhon velkými krémově bílými květy. Výška je různá – do truhlíků se nejlépe hodí asi 20 cm vysoké Cupidony, tvořící kompaktní keříčky nebo o něco vyšší Polluxy, na záhonech do směsi vyšších letniček pak můžete umístit až metr vysoké Double Grande. Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) vytváří bohatě větvené keříčky 15-35 cm vysoké. Jeho květy mají nespočet barevných variant, k nimž snad každý rok přibývají další.

Velmi oblíbené jsou dvoubarevné kultivary žluto oranžové, někdy až žluto hnědé, ať už mají květy jednoduché (proužkovaný Mr. Majestic) nebo střapatě plnokvěté (Fiesta se žlutým středem a tmavočervenými okraji, letošní novinka Bonanza Flame s mahagonovými oranžově lemovanými okvětními plátky). Tyto afrikány mají na zahradě univerzální použití – hodí se k plošné výsadbě i jako záhonové lemy. Namícháte-li do truhlíku nebo zahradní nádoby kultivary s různými květy, budou na okně i na zahradní zídce velice efektní zářivou dekorací. Kombinovat je můžete ale i s jinými květinami, třeba vedle begónií nebo fuchsií budou působit sice skromněji, ale přesto jim budou zajímavým doplňkem.

Aksamitní drobnokvětý (Tagetes tenuifolia) má sice drobnější a jednodušší jednobarevné – žluté, oranžové nebo červené (Yellow, Orange, Red Gem) – kvítky, zato se rozroste v bohatě větvený nízký bochníkovitý keřík. Kvete od časného jara až do prvních mrazů a jednotlivá rozbujelá rostlina tak může být celosezónní ozdobou skalky stejně jako okenního truhlíku. Teplá barva kvítků a sytá zeleň zajímavých zpeřených listů se hodí i jako podsadba jehličnanů, k jejichž střízlivé kráse tak přitáhne pozornost.

Pomocník proti škůdcům

Afrikány mají pro zahrádkáře kromě svého půvabu i zajímavou užitkovou vlastnost – odpuzují a v některých případech i hubí nepříjemné škůdce. Každý, kdo si pěstuje vlastní kořenovou zeleninu, ale také jahody nebo okrasné cibuloviny se určitě potkal s úporným háďátkem, napadajícím podzemní části rostlin. Afrikány dokážou tohoto parazita ze záhonu odstranit. Jako prevence je dobré vysázet kolem zeleninového záhonku lem z aksamitníků. Ještě lepší je ale na jeden až dva roky vystřídat zeleninu právě aksamitníky. Háďátko tak z půdy dokonale odstraní, navíc bohaté kořeny i nadzemní část jsou po zarytí vynikajícím zeleným hnojivem.

Pro boj s háďátky byla dokonce vyšlechtěn speciální kultivar Ground control, který redukuje výskyt háďátek až o 95 procent. Afrikány můžete jako přirozeného ochránce vysadit i k růžím, odpuzuje totiž nepříjemnou pilatku listovou, ale pomáhá i proti houbovým chorobám. Nálet mšic sice úplně nezastaví, ale určitě přibrzdí, takže můžete včas zasáhnout postřikem. I pro balkónové a pokojové květiny je možné použít afrikány jako lékaře – když je umístíte k pelargoniím nebo begoniím, případně mezi květináče pokojových rostlin usadíte květináč s aksamitníky, zlikvidují molice, třásněnku i háďátko listové.

Silné aroma pro parfémy

Většině z nás ostré aroma aksamitníků není příjemné, vyvolává až hořký pocit na sliznicích, je skutečně drsné. Šíří se ale jen v bezprostřední blízkosti rostlin, takže kvůli němu určitě na tyto letní krasavce nezanevřete. Voňavkářský průmysl si esence z aksamitníků považuje – je tradiční složkou parfémů, nazývanou tagette. Množství karotenoidů, obsažených v afrikánech, je využíváno jako potravinářské žluté barvivo do olejů, těstovin, zmrzlin, jogurtů nebo hořčic (najdete ho pod označením lutein- E161b a patří k „éčkům“, kterých se bát nemusíte).

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!