Afrikán ozdobný a užitečný

Správný botanický název druhu je aksamitník (Tagetes), lidový název afrikán však zdomácněl natolik, že se dokonce objevuje i v některých zahradnictvích, kam si můžete zajít pro předpěstované sazeničky. Tuto vděčnou letničku ale zvládnete snadno vypěstovat i ze semínek.

Afrikán ozdobný a užitečný
Afrikán ozdobný a užitečný (Zdroj: shutterstock.com)

Přestože pravlastí afrikánů jsou oba americké kontinenty, dnes jsou rozšířené po celém světě. Zatímco u nás patří k ozdobám zahrádek i okenních truhlíků, v některých částech Afriky a Austrálie se rozmohly do podoby úporného polního plevelu. V mírném pásmu to ale nehrozí, silnější mráz semínka této jednoleté rostliny zničí.

Sem tam na zahrádce dojde k samovýsevu, pokud máte místo chráněné před mrazem nebo je velmi mírná zima. Jinak musíte ale každý rok zasévat znovu. Předpěstovávat není třeba, afrikány rostou rychle. Takže když na přelomu dubna a května rozhodíte semínka mělce přímo na záhon, brzy vyklíčí a za pár týdnů již vám nasazují na květ. Bohatě kvetou od června až do konce října.

Barevné a tvarové proměny

Pokud nemáte zásoby vlastních semínek z minulých let (seberete je dozrálá snadno a usušená v papírovém sáčku na suchém tmavém místě dobře přečkají do jara), máte na výběr velké množství kultivarů tří základních odrůd. Liší se především tvarem a velikostí květů. Aksamitní vzpřímený (Tagetes erecta) se někdy nazývá také chryzantémový, protože jeho kulaté plné květy skutečně připomínají velkokvěté chryzantémy.

Obvyklé jsou barvy žlutá a oranžová, ale například Kilimanjaro White ozdobí záhon velkými krémově bílými květy. Výška je různá – do truhlíků se nejlépe hodí asi 20 cm vysoké Cupidony, tvořící kompaktní keříčky nebo o něco vyšší Polluxy, na záhonech do směsi vyšších letniček pak můžete umístit až metr vysoké Double Grande. Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) vytváří bohatě větvené keříčky 15-35 cm vysoké. Jeho květy mají nespočet barevných variant, k nimž snad každý rok přibývají další.

Velmi oblíbené jsou dvoubarevné kultivary žluto oranžové, někdy až žluto hnědé, ať už mají květy jednoduché (proužkovaný Mr. Majestic) nebo střapatě plnokvěté (Fiesta se žlutým středem a tmavočervenými okraji, letošní novinka Bonanza Flame s mahagonovými oranžově lemovanými okvětními plátky). Tyto afrikány mají na zahradě univerzální použití – hodí se k plošné výsadbě i jako záhonové lemy. Namícháte-li do truhlíku nebo zahradní nádoby kultivary s různými květy, budou na okně i na zahradní zídce velice efektní zářivou dekorací. Kombinovat je můžete ale i s jinými květinami, třeba vedle begónií nebo fuchsií budou působit sice skromněji, ale přesto jim budou zajímavým doplňkem.

Aksamitní drobnokvětý (Tagetes tenuifolia) má sice drobnější a jednodušší jednobarevné – žluté, oranžové nebo červené (Yellow, Orange, Red Gem) – kvítky, zato se rozroste v bohatě větvený nízký bochníkovitý keřík. Kvete od časného jara až do prvních mrazů a jednotlivá rozbujelá rostlina tak může být celosezónní ozdobou skalky stejně jako okenního truhlíku. Teplá barva kvítků a sytá zeleň zajímavých zpeřených listů se hodí i jako podsadba jehličnanů, k jejichž střízlivé kráse tak přitáhne pozornost.

Pomocník proti škůdcům

Afrikány mají pro zahrádkáře kromě svého půvabu i zajímavou užitkovou vlastnost – odpuzují a v některých případech i hubí nepříjemné škůdce. Každý, kdo si pěstuje vlastní kořenovou zeleninu, ale také jahody nebo okrasné cibuloviny se určitě potkal s úporným háďátkem, napadajícím podzemní části rostlin. Afrikány dokážou tohoto parazita ze záhonu odstranit. Jako prevence je dobré vysázet kolem zeleninového záhonku lem z aksamitníků. Ještě lepší je ale na jeden až dva roky vystřídat zeleninu právě aksamitníky. Háďátko tak z půdy dokonale odstraní, navíc bohaté kořeny i nadzemní část jsou po zarytí vynikajícím zeleným hnojivem.

Pro boj s háďátky byla dokonce vyšlechtěn speciální kultivar Ground control, který redukuje výskyt háďátek až o 95 procent. Afrikány můžete jako přirozeného ochránce vysadit i k růžím, odpuzuje totiž nepříjemnou pilatku listovou, ale pomáhá i proti houbovým chorobám. Nálet mšic sice úplně nezastaví, ale určitě přibrzdí, takže můžete včas zasáhnout postřikem. I pro balkónové a pokojové květiny je možné použít afrikány jako lékaře – když je umístíte k pelargoniím nebo begoniím, případně mezi květináče pokojových rostlin usadíte květináč s aksamitníky, zlikvidují molice, třásněnku i háďátko listové.

Silné aroma pro parfémy

Většině z nás ostré aroma aksamitníků není příjemné, vyvolává až hořký pocit na sliznicích, je skutečně drsné. Šíří se ale jen v bezprostřední blízkosti rostlin, takže kvůli němu určitě na tyto letní krasavce nezanevřete. Voňavkářský průmysl si esence z aksamitníků považuje – je tradiční složkou parfémů, nazývanou tagette. Množství karotenoidů, obsažených v afrikánech, je využíváno jako potravinářské žluté barvivo do olejů, těstovin, zmrzlin, jogurtů nebo hořčic (najdete ho pod označením lutein- E161b a patří k „éčkům“, kterých se bát nemusíte).

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování Afrikánu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Josef Černý popovídá o výsevu a pěstování Afrikánů a o tom, jaký druh je nejvhodnější pěstovat u nás.

Pěstování afrikánů

Pěstování afrikánů

Zajímavé druhy afrikánů

Aksamitníky neboli afrikány dovedou krásně rozzářit naši zahradu a zároveň na ni přilákat velké množství opylovačů, také vyženou ze záhonu háďátka.

Organické hnojení na podzim

Organické hnojení na podzim

Ochrana rostlin proti škůdcům

Ochrana proti škůdcům nemusí být jen zásoba insekticidních postřiků. Vyzkoušejte přirozenou ochranu, kterou vytváří některé rostliny nebo materiály.

Rozhovor s Hanou Křížkovou

Rozhovor s Hanou Křížkovou o její zálibě k pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.