Kam skrýt užitkovou zahrádku

Můžeme se na to podívat i jinak: Je třeba ji vůbec skrývat? Dobře upravené záhony se zeleninou, ovocem a bylinkami mohou být stejně dekorativní jako záhony letniček a trvalek. Stačí si dát záležet na jejich úpravě a výsadbě.

Kam skrýt užitkovou zahrádku
Kam skrýt užitkovou zahrádku (Zdroj: shutterstock.com)

Ale budiž, nepřejete si, aby vám vaše skvostné saláty nebo dozrávající rajčata někdo okukoval, z terasy chcete mít výhled na kvetoucí růže a ozdobné keře a ne na hrášek a lilky, strašáka do zelí dáváte opravdu jen proti útočícím opeřencům, ne jako výzdobu zahrady. Jak tedy záhonky se zásobami pro kuchyň a spižírnu skrýt?

Zelený předěl a koutek za domem

Vyhlédněte si koutzahradě, který není vidět v přímém pohledu z ulice ani z oken místností, ve kterých nejčastěji pobýváte. Nemusíte se bát užitkovou zahrádku umístit na místě s dopoledním sluncem, většina zeleniny nepotřebuje a dokonce spíš nesnáší ostré polední a odpolední sluneční paprsky, snad jen dozrávající rajčatapapriky se bez dostatku slunce neobejdou.

Zeleninový koutek pak můžete oddělit živým plotemokrasných keřů nebo ještě lépe z jabloňových zákrsků, které vytvoří neprůhlednou stěnu, jsou samy o sobě ozdobné a zároveň vyjadřují filozofii zahrady – zde končí okrasa a začíná užitek. Jiný způsob je postavit kolem záhonků se zeleninou pohledově atraktivní dřevěné stěny, buď s průhlednými okénky nebo palisádový plot. Po nich se budou pnout fazole, hrášek, ale také na něj můžete navěsit květináčepnoucími jahodami, s bylinkami.

Dřevo musíte každý rok ošetřit ekologickým nátěrem, aby vypadalo dobře a sloužilo řadu let, vytvoříte tak ale zajímavou dekoracikompozici zahrady, která skryje užitkové záhony i na dobu, kdy na nich nic neroste nebo na časné jaro, kdy budou první semínkasazeničky chráněné nepříliš zdobivou fólií. Zeleninové záhony můžete také umístit podél stěny domu, kam vaše oko obvykle nepadá, u zadního vchodu, podél garáže. Výhodou je tady stěna, k níž napnete provázky nebo drátky pro popínavé rostliny a ostatní druhy vysadíte před ně. Na kraj si dáte pažitku, petrželku, bazalku, majoránku, šalvěj nebo tymián a čerstvé bylinky budete mít snadno přístupné po cestičce kolem domu, nemusíte pro ně při vaření do hloubi zahrady.

Mezi skalkou a růžemi

Proč ne. Sazenice zeleniny jsou ozdobné – připomeňte si listy ředkviček, mrkve, celeru, hlávky zelí a květáku, bulvičky kedluben, dlouho do zimy dekorativní růžičkovou kapustu nebo v létě se červenající rajčata, ale třeba i dlouhé dužnaté listy česnekucibule a obří olistění cuketpatizonůoranžovými květy a později zajímavými plody. Pokud vymyslíte výsadbu tak, aby okrasný efekt jednotlivých druhů vynikl, případně mezi ně či do lemu záhonu přidáte levanduli, afrikányměsíčky, které zároveň pomáhají bojovat proti mšicím a jiným škůdcům, získáte velice pohledný zahradní koutek, který klidně může být umístěný na nejfrekventovanějším místě zahrady.

Některé plodiny doséváme během sezóny průběžně (ředkvičky, ranou a pozdní mrkev), na místo jiné vysazujeme další pozdní druhy (po hlávkovém salátu zimní zelí nebo kapustu), takže záhon bude zaplněný a ozdobný od jara až do pozdního podzimu a právě mezi skalkouzáhonemrůžemiletničkamitrvalkami může vytvořit další zajímavý pás osázené zahrady.

TIP

Vyvýšené záhonky

Pro užitkovou zeleninu je lepší vytvořit si menší záhonky s různými plodinami – potřebují různé hnojení, ale také je třeba k nim mít ze všech stran snadný přístup kvůli jednocení, protrhávání, okopávání a sklízení. Ideální je takové záhonky zvednou alespoň 30 cm nad úroveň okolních cestiček a buď obednit dřevem nebo obezdít kameny či cihlami.

Jednak se k nim nemusíte tolik ohýbat a jednak do obezdívky můžete navrtat otvory pro osazení jednoduchých oblouků, které na jaře potáhnete fólií a vytvoříte si tak praktické pařeniště a fóliovník pro choulostivější druhy. Oblouky později sundáte a uklidíte do kůlničky pro použití v dalším roce. K záhonům máte snadný přístup a v chladném roce můžete překrytí využít jako lehce zateplený fóliovník.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.