Podzimní věnce ze zahrady

Stříháme zelené ploty, dokvétající trvalky, suché klasy ozdobných trav, přerostlé větvičky keřů s barevnými boulemi. Zkrátka uklízíme zahradu. Než všechny ty zbytky přijdou ke spálení, vyberte si z nich to hezké na výrobu podzimní dekorace.

Podzimní věnce ze zahrady
Podzimní věnce ze zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Věnce na dveřích nebo na okně jsou malým průvodcem ročními obdobími. Ty podzimní vůbec nejsou smutné, naopak hýří všemi barvami, které najdeme na zahrádce i v přírodě.

Bakchův vinařský věnec

Sklizeň hroznů byla velkým veselým svátkem už v antickém Řecku. Období burčáku a mladého vína si můžete rozpustilým pestrým věncem připomenout i doma. Základ věnce smotejte z ještě zeleně olistěných dlouhých větviček zimolezu nebo pámelníku, ozdobených bílými nebo červenými kuličkami. Mezi ně pak tenkým drátkem upevněte poslední květy růží, pestrých jiřin, bobulky jeřabin, velké listy vinné révy. Nakonec zavěste do středu věnce bílý a červený hrozen vína. Tento věnec nevydrží dlouho, život a barevnost mu můžete prodloužit tím, že ho lehce přestříkáte lakem. Tři až čtyři týdny období vinobraní vám nádherně ozdobí dveře.

Mochyně a hortenzie

Oranžové a žluté lampiónky mochyně se dají použít na výrobu nejrůznějších dekorací. Jsou ozdobné samy o sobě, takže stačí pár větviček do vázy nebo pár křehkých suchých květů rozložit na parapet mezi barevné suché listy a k nim třeba přidat malou ozdobnou dýni. Také květy hortenzie, které už na keři zešedly nebo zhnědly, mají stále pěkný tvar a pro aranžování je můžete použít do vazeb ve vázách. Věnec z mochyně a kvítků hortenzie potřebuje pevný věncový základ, to znamená buď dekorační hmotu nebo pevně smotanou slámu. Na ni pak tavným lepidlem opatrně přilepíme na jednu polovinu oranžové mochyně a na druhou polovinu kvítky hortenzie. Smutnější část z hortenzie pozvedne k životu několik usušených poupat růží.

Jeřabiny, šípky a jiné bobule

Barevné plody podzimu můžete kombinovat s listím, květy, proutím i slámou, nikdy nezaniknou a vždy obarví věnec i vazbu oranžovou a červenou, teplými tóny přívětivé nálady. Protože v jednoduchosti je síla, můžete dát prostor těmto barvám samotným. Do smotaného věnce z letošních měkkých proutků vrby nebo lísky napíchejte a drátky upevněte samotné trsy jeřabin nebo šípkové snítky. Stejně střízlivou, nicméně efektní dekorací bude zelený věnec olistěných sytě zelených větviček buxusu propletený pámelníkem s bílými bobulemi.

Oříšky, šišky a slaměnky

Podzim nabízí i dozrálé ořechy a lískové oříšky a šišky z nejrůznějších jehličnanů. Velice dobře vypadá věnec na slamném pevném základu, který nazdobíte přilepenými šiškami a oříšky. Pro zpestření barvy přidejte sušené slaměnky nebo oranžové měsíčky, usušené v glycerinovém roztoku, aby neztratily barvu. Svůj půvab má i pěkně spletené proutí, takže mu můžete dát prostor a jen na část věnce přidat mochyni, slaměnky a oříšky. Kdo má rád načančanou dekoraci, pohraje si třeba i s mašlí tón v tónu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Inspirace na vánoční dekorace

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tipy na vánoční dekorace a výzdobu z koření a kůry ovoce.

Hortenzie velkolistá

Povídání o hortenziích a jejích odrůdách, jak se o ně správně starat a pěstovat.

Hortenzie

Hortenzie

Podzimní ošetření hortenzií

Jak se postarat o hortenzie, aby nám vydržely přes zimu.

Jak pomoci hortenziím po zimě

Dnes si popovídáme o tom, co potřebují hortenzie po zimě. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

Hortenzie

Hortenzie

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.