Liána s vůní čokolády ozdobí dům i pergolu

Máte novou pergolu a chcete ji již v příštím roce mít porostlou popínavou rostlinou? Nebo se vám zalíbila zelená fasáda, ale toužíte po něčem méně tradičním, než je psí víno?

Liána s vůní čokolády ozdobí dům i pergolu
Liána s vůní čokolády ozdobí dům i pergolu (Zdroj: shutterstock.com)

Málo známou popínavkou, které se u nás dobře daří, je akébie pětičetná (Akebia quinata), lidově nazývaná čokoládové víno podle vůně a chuti plodů. Jejím původním domovem jsou Čína, Korejský poloostrov a Japonsko, kde se přizpůsobila nadmořským výškám od 300 do 1500 metrů nad mořem. Má ráda vlhké podnebí a vlhká místa, adaptuje se snadno ale i naše středozemské klima, kde ji lze pěstovat i ve vyšších chladnějších polohách, jen s tím rozdílem, že ve větším chladnu opadá většina listů, zatímco na teplejších místech si jich rostlina většinu ponechá i přes zimu a novými listovými pupeny jen obrost doplňuje.

Rychle rostoucí dekorace

Jako všechny dřevité liány i akébie se rozrůstá do výšky i do šířky rychle, nové měkké výhony postupně dřevnatí a větví se dál až několikametrovými přírůstky za rok. Postupně se vytvoří dřevitý kmínek a z něj vedou staré větve, které můžete přichytáváním navigovat tam, kde si přejete porost mít. Tří, pěti a sedmičetné dlanité listy jsou svrchu sytě zelené, na spodu stříbřité a vytvářejí hustý neprůhledný porost. Na rozdíl od psího vína nebo loubince, které kvetou velmi nenápadně, akébii zdobí od března do dubna nádherné hrozny květů. Samičí jsou velké, mají tmavší vybarvení tmavě vínové až čokoládové. Samčí jsou drobnější, mohou být bílé, růžové i červené, a kvetou v trsech, které doprovázejí samičí květy. Všechny odrůdy kolem sebe šíří sladkou vanilkovou vůni.

Chcete se dočkat plodů?

Přestože rostlina nese vždy samčí i samičí květy, z jedné se plodů nedočkáte. Dokonce ani když vysadíte několik keřů stejných, zpravidla nerodí. Chce to vysadit několik třeba i hybridních odrůd vedle sebe – jsou si velmi podobné, na olistění rozdíl prakticky nepoznáte, nepatrně se liší jen velikostí, různé je hlavně vybarvení květů. Pro dobrou plodnost můžete vysadit poblíž sebe odrůdy Albiflorus, Purple Bouquet, Shirobana, Leucanta a Silver Bells, případně krásnou Variegata s bíle panašovanými listy, ještě lépe tři různé než jen dvě. Proč toužit po plodech? Jsou ozdobou letních keřů. Postupně se vybarvují od zelené do růžové a světle fialové barvy. V trsech naroste vždy několik baculatých dužnatých měchýřků asi deset centimetrů dlouhých. Jejich dužina je sladká a intenzivně voní po čokoládě, chutná výborně jako osvěžení s citrónovou šťávou. Oplodí je mírně nahořklé a můžete ho vyzkoušet podávat osmažené jako netradiční přílohu k pečenému masu.

Užitečná i léčivá rostlina

V domovských zemích dálného východu je akébie oblíbená nejen pro svou zdobnost, ale také proto, že se zpracovává prakticky celá rostlina. Z pružných jednoletých až dvouletých  výhonů se pletou košíky. Mladé výhonky se sekají do salátů, z čerstvých nebo sušených listů se připravuje čaj, stonek, výhony, kořeny, listy i plody se v různém zpracování od čajů po tinktury a masti používají v tradiční orientální medicíně. Slouží proti zánětům, plísním a bakteriálním onemocněním jako antiseptikum i jako analgetikum při chřipce a nachlazení k tlumení horečky a zvýšení pocení. Další využití je při zánětech močových cest, na podporu trávení a zklidnění žaludku, při menstuačních potížích i ke zvýšení laktace. Dnes je koktejl účinných látek z akébie intenzivně zkoumán také z hlediska možné léčby některých nádorových onemocnění.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Listárna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž plná zajímavých informací a odpovědí na dotazy diváků ze světa rostlin.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.