Tvoříme zahradu – vybíráme styl a tvary záhonů

Tvary záhonů a použité rostliny dávají zahradě osobitý styl. Konkrétní styl, ve kterém bude zahrada založena je vytvářen užitím určitých pravidel při navrhování, jako je například pravidelnost tvarů záhonů, užití symboliky barev a zahradních doplňků, vzájemný poměr kvetoucích a stálezelených dřevin, apod.

Tvoříme zahradu – vybíráme styl a tvary záhonů
Tvoříme zahradu – vybíráme styl a tvary záhonů (Zdroj: shutterstock.com)

Výběr stylu zahrady určuje architektura domu, vhodné klimatické prostředí,tvar, velikost a poloha pozemku,  přání a možnosti  zákazníka a také způsob, jakým chce zákazník zahradu využívat.V úvahu bereme děti, domácí zvířata i zvyklosti .Při návrhu je nutné brát ohled na náročnost údržby zahrady vzhledem k časovým možnostem zákazníka. Bezúdržbová zahrada neexistuje, každý styl sadové úpravy vyžaduje méně či více péče. Zde uvádíme pár příkladů v jakém stylu lze zahradu kompozičně upravit.

Formální zahrady

Formální neboli pravidelné zahrady jsou založeny na použití geometrických tvarů a proporcí. Jsou to především symetrické záhony, stříhané živé ploty a stěny. Do zahrady může být zakomponována voda v podobě fontán nebo vodotrysků.

Moderní styl zahrady

Odpovídá dnešnímu trendu okrasných a odpočinkových zahradních partií.Vyznačuje se jednoduchými liniemi a jednoduchým, ale výrazným použitím jednotlivých prvků. Řídí se heslem „v jednoduchosti je krása.“ Tvary záhonů bývají nepravidelné a oblé. Barvy jsou jasné, čisté a vytvářejí kontrast. Střídmost nadevše: jeden vhodně vybraný dominantní prvek výrazně posílí celkový koncept. Zahrady založené v moderním stylu bývají díky převaze výsadeb ze stálezelených rostlin méně náročné na údržbu.

Venkovské zahrady

Jejich motivy pocházejí ze selské zahrady, která patří na venkov. Typické jsou klikaté cestičky mezi záplavou barevných květin, významnou roli tu hrají i altány, besídky a nábytek z přírodních materiálů. Celkový duch je spíše neorganizovaný s fantastickou mozaikou barev. Na osázení se používají jednoduché rostliny jako kopretiny, hrachory a měsíčky. Osázení vynikne hlavně v létě, kdy jsou květiny nejkrásnější. Venkovská zahrada je synonymem pravé vesnické zahrady, záplavy barev a vůní, vychází z kombinace trvalek, keřů růží, ovoce i zeleniny.

Orientální typ zahrady

Základním motivem orientální zahrady je měřítko. Kompozice se vyznačuje střídmostí výrazu, uměním náznaku a smyslem pro vytříbenou eleganci a asymetrii. Velká pozornost je věnována práci s kameny, které představují hory, nanizaci – zmenšování a tvarování dřevin.

Tvary záhonů a výběr rostlin pro osázení

Tvary záhonů můžeme vybírat ze striktně přímých – geometrických tvarů, nebo  pravidelně či nepravidelně zvlněných tvarů. Geometrické tvary záhonů je třeba volit s citem protože mohou někdy působit nepřirozeně a vůči okolní přírodě až příliš kontrastně. Naopak rozvlněné linie záhonů jsou přírodě vlastní, působí jemněji a tyto křivky se také navzájem dobře kombinují. Rozvlněné tvary nejsou nahodilé, je třeba aby na sebe linie navazovaly, pozor na kýčovité vlnky beze smyslu.

Pro úpravu povrchu záhonů můžeme vybírat z více možností, jedná se o estetickou i funkční vlastnost. Záhony můžeme překrýt mulčovací borkou, kačírkem (valounky)  různých frakcí a odstínů barev, či drtí z různých materiálů (vápenná drť, štěrková drť, atd…).Tyto materiály můžeme také navzájem kombinovat.Volba správného materiálu na povrch záhonů vyplývá jednak z estetických požadavků projektanta a zákazníka a jednak z nároků jednotlivých rostlin. Například skalničkám a travinám se daří mnohem lépe v sypkých vzdušných nenasákavých materiálech jako je kačírek nebo drť, v mulčovací borce tyto rostliny často vyhnívají. Stinným partiím zahrady s vřesovištními rostlinami zase naopak mulčovací kůra vyhovuje díky schopnosti částečně zadržet vlhkost. Pro omezení růstu plevelů v záhonu můžeme použít mulčovací geotextilii. Tato textilie je z vrchu propustná pro vodu,  přiléhá k půdě a jsou do ní vyříznuty otvory pro rostliny, z vrchu je překryta borkou nebo kačírkem, takže není vidět.Výrazně nám pomáhá udržet záhony v bezplevelném stavu a šetří nám tak čas a práci. Dalším dobrým pomocníkem pro snadnou údržbu zahrady je lemování okrajů záhonů na rozhraní s trávníkem různými typy dlažeb (žulová kostka, drobnější zámková dlažba apod.) nebo neviditelným plastovým obrubníkem z kvalitního UV stabilního plastu. Pomůže nám to držet stále stejný tvar záhonu a zamezíme tím prorůstání trávníku směrem do záhonů.

Jak vybírat rostliny do záhonů

Nejprve musíme o zahrady vybrat kosterní osadbu, tzn. Většinou stromy nebo solitení keře, které tvoří tak zvanou kostru zahrady. Potom doplníme spodní patro výsadeb, tam patří keřové výsadby. Své místo na zahradě mají rovněž výplňové rostliny jako jsou trvalky, či letničky a cibuloviny, které vyplní volná místa mezi vzrostlejšími rostlinami. Nezastupitelné efekty na zahradě vytvářejí trávy a bambusy. Vlní se a šustí ve větru, takže záhony oživují zvukem a pohybem. A konečně vodní a mokřadní rostliny vyjímající se v zahradách s vodními plochami. Osázení záhonů určuje projektant dle zvoleného stylu zahrady, dle klimatických a stanovištních podmínek.Vždy by měly být respektovány nároky rostlin na vláhu, požadavky na půdu a množství slunečního světla. Rostliny by měly být sázeny od sebe tak daleko, aby si nepřekážely ani v dospělosti, každá rostlina by měla mít kolem sebe dostatek prostoru pro svůj růst a vývoj. Je nežádoucí záhony osazovat příliš na husto jen z důvodu aby byly zpočátku plnější a lépe vypadaly již po výsadbě. Z hlediska výsadby by měla být zahrada koncipovaná tak, aby v každé roční době něco kvetlo a aby byl vyvážený poměr mezi stálezelenými a kvetoucími rostlinami.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!