Tvoříme zahradu – vybíráme styl a tvary záhonů

Tvary záhonů a použité rostliny dávají zahradě osobitý styl. Konkrétní styl, ve kterém bude zahrada založena je vytvářen užitím určitých pravidel při navrhování, jako je například pravidelnost tvarů záhonů, užití symboliky barev a zahradních doplňků, vzájemný poměr kvetoucích a stálezelených dřevin, apod.

Tvoříme zahradu – vybíráme styl a tvary záhonů
Tvoříme zahradu – vybíráme styl a tvary záhonů (Zdroj: shutterstock.com)

Výběr stylu zahrady určuje architektura domu, vhodné klimatické prostředí,tvar, velikost a poloha pozemku,  přání a možnosti  zákazníka a také způsob, jakým chce zákazník zahradu využívat.V úvahu bereme děti, domácí zvířata i zvyklosti .Při návrhu je nutné brát ohled na náročnost údržby zahrady vzhledem k časovým možnostem zákazníka. Bezúdržbová zahrada neexistuje, každý styl sadové úpravy vyžaduje méně či více péče. Zde uvádíme pár příkladů v jakém stylu lze zahradu kompozičně upravit.

Formální zahrady

Formální neboli pravidelné zahrady jsou založeny na použití geometrických tvarů a proporcí. Jsou to především symetrické záhony, stříhané živé ploty a stěny. Do zahrady může být zakomponována voda v podobě fontán nebo vodotrysků.

Moderní styl zahrady

Odpovídá dnešnímu trendu okrasných a odpočinkových zahradních partií.Vyznačuje se jednoduchými liniemi a jednoduchým, ale výrazným použitím jednotlivých prvků. Řídí se heslem „v jednoduchosti je krása.“ Tvary záhonů bývají nepravidelné a oblé. Barvy jsou jasné, čisté a vytvářejí kontrast. Střídmost nadevše: jeden vhodně vybraný dominantní prvek výrazně posílí celkový koncept. Zahrady založené v moderním stylu bývají díky převaze výsadeb ze stálezelených rostlin méně náročné na údržbu.

Venkovské zahrady

Jejich motivy pocházejí ze selské zahrady, která patří na venkov. Typické jsou klikaté cestičky mezi záplavou barevných květin, významnou roli tu hrají i altány, besídky a nábytek z přírodních materiálů. Celkový duch je spíše neorganizovaný s fantastickou mozaikou barev. Na osázení se používají jednoduché rostliny jako kopretiny, hrachory a měsíčky. Osázení vynikne hlavně v létě, kdy jsou květiny nejkrásnější. Venkovská zahrada je synonymem pravé vesnické zahrady, záplavy barev a vůní, vychází z kombinace trvalek, keřů růží, ovoce i zeleniny.

Orientální typ zahrady

Základním motivem orientální zahrady je měřítko. Kompozice se vyznačuje střídmostí výrazu, uměním náznaku a smyslem pro vytříbenou eleganci a asymetrii. Velká pozornost je věnována práci s kameny, které představují hory, nanizaci – zmenšování a tvarování dřevin.

Tvary záhonů a výběr rostlin pro osázení

Tvary záhonů můžeme vybírat ze striktně přímých – geometrických tvarů, nebo  pravidelně či nepravidelně zvlněných tvarů. Geometrické tvary záhonů je třeba volit s citem protože mohou někdy působit nepřirozeně a vůči okolní přírodě až příliš kontrastně. Naopak rozvlněné linie záhonů jsou přírodě vlastní, působí jemněji a tyto křivky se také navzájem dobře kombinují. Rozvlněné tvary nejsou nahodilé, je třeba aby na sebe linie navazovaly, pozor na kýčovité vlnky beze smyslu.

Pro úpravu povrchu záhonů můžeme vybírat z více možností, jedná se o estetickou i funkční vlastnost. Záhony můžeme překrýt mulčovací borkou, kačírkem (valounky)  různých frakcí a odstínů barev, či drtí z různých materiálů (vápenná drť, štěrková drť, atd…).Tyto materiály můžeme také navzájem kombinovat.Volba správného materiálu na povrch záhonů vyplývá jednak z estetických požadavků projektanta a zákazníka a jednak z nároků jednotlivých rostlin. Například skalničkám a travinám se daří mnohem lépe v sypkých vzdušných nenasákavých materiálech jako je kačírek nebo drť, v mulčovací borce tyto rostliny často vyhnívají. Stinným partiím zahrady s vřesovištními rostlinami zase naopak mulčovací kůra vyhovuje díky schopnosti částečně zadržet vlhkost. Pro omezení růstu plevelů v záhonu můžeme použít mulčovací geotextilii. Tato textilie je z vrchu propustná pro vodu,  přiléhá k půdě a jsou do ní vyříznuty otvory pro rostliny, z vrchu je překryta borkou nebo kačírkem, takže není vidět.Výrazně nám pomáhá udržet záhony v bezplevelném stavu a šetří nám tak čas a práci. Dalším dobrým pomocníkem pro snadnou údržbu zahrady je lemování okrajů záhonů na rozhraní s trávníkem různými typy dlažeb (žulová kostka, drobnější zámková dlažba apod.) nebo neviditelným plastovým obrubníkem z kvalitního UV stabilního plastu. Pomůže nám to držet stále stejný tvar záhonu a zamezíme tím prorůstání trávníku směrem do záhonů.

Jak vybírat rostliny do záhonů

Nejprve musíme o zahrady vybrat kosterní osadbu, tzn. Většinou stromy nebo solitení keře, které tvoří tak zvanou kostru zahrady. Potom doplníme spodní patro výsadeb, tam patří keřové výsadby. Své místo na zahradě mají rovněž výplňové rostliny jako jsou trvalky, či letničky a cibuloviny, které vyplní volná místa mezi vzrostlejšími rostlinami. Nezastupitelné efekty na zahradě vytvářejí trávy a bambusy. Vlní se a šustí ve větru, takže záhony oživují zvukem a pohybem. A konečně vodní a mokřadní rostliny vyjímající se v zahradách s vodními plochami. Osázení záhonů určuje projektant dle zvoleného stylu zahrady, dle klimatických a stanovištních podmínek.Vždy by měly být respektovány nároky rostlin na vláhu, požadavky na půdu a množství slunečního světla. Rostliny by měly být sázeny od sebe tak daleko, aby si nepřekážely ani v dospělosti, každá rostlina by měla mít kolem sebe dostatek prostoru pro svůj růst a vývoj. Je nežádoucí záhony osazovat příliš na husto jen z důvodu aby byly zpočátku plnější a lépe vypadaly již po výsadbě. Z hlediska výsadby by měla být zahrada koncipovaná tak, aby v každé roční době něco kvetlo a aby byl vyvážený poměr mezi stálezelenými a kvetoucími rostlinami.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vyvýšené záhony

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyvýšené záhony nahradí běžné záhony pro pěstováni zeleniny.

Výhody terasovité zahrady

Jakou výhodu má terasovitá zahrada? Především se dá postavit ve svazích, kde jinak není možné pěstovat nic jiného.

Kypření půdy pomocí kultivátoru a vertikutátoru

Kultivátor i vertikutátor jsou skvělí zahradní pomocníci. Jak s těmito nástroji ale správně zacházet?

Druhy zamulčování záhonů

Existuje několik způsobů, jak zamulčovat záhony a ochránit je tak před nechtěným plevelem.

Vaši zahradu můžete zkrášlit záhonem z cihel a kol

Zkrášlete si zahrádku z obyčejných cihel a třeba starých dřevěných kol

Jak a z čeho vytvořit lemy záhonů?

Lemování záhonu není jen estetické ale i praktické, podívejte se jak na to!

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.