Úžasná proměna zahrady – před a po

Zahrada, kterou vám dnes představím, se nachází v malebné vesničce poblíž Moravské Třebové v nadmořské výšce přibližně 300 m. Jedná se o zahradu u bývalého statku s hospodářským zázemím. Pojďte se společně s námi podívat, jakou zásadní proměnou zahrada prošla…

Úžasná proměna zahrady – před a po
Úžasná proměna zahrady – před a po (Zdroj: Lucie Peukertová)

Velikost zahrady je značná, výměra dosahuje téměř 3000 m2 a v podstatě celá zahrada se nachází ve svahu. V současné době slouží nemovitost jako rekreační chalupa obývaná o víkendech a přes léto. Dům je umístěn ve spodní části, takže zahrada je vnímána většinu času zezdola. Výjimečnost této zahrady je dána jejím zasazením v nádherném prostředí kopcovité krajiny. Na zahradu navazují loukylesy, takže kam oko dohlédne, tam se může kochat živými barvami zeleně. Jak už to u těchto starých stavení na vesnici bývá, zahrada byla původně produkčního charakteru. Tvořil ji z velké části sad s množstvím ovocných stromů, hlavně švestky, jabloně, třešně a několik ořešáků.

Zadání od investora bylo jasné. Přetvořit starou užitkovou zahradu na zahradu z větší části okrasnou, pestrou a kvetoucí od jara do podzimu. Zároveň ji však navrhnout tak, aby nebyla náročná na údržbu, protože není užívána stále, nýbrž rekreačně ve volných dnech. Dále jsme měli za úkol zakomponovat do návrhu travnaté hřiště, stání pro auto a okrasné jezírko, kde se bude možno koupat. Obrovský potenciál zahrady nebyl jen v nádherném prostředí navazující krajiny, ale také v přítomnosti vzrostlých, převážně ovocných stromů. Vzrostlá vegetace totiž tvoří třetí dimenzi zahrady, prostor, kterého u jiných zahrad dosáhneme až po určité době růstu rostlin. Proto bylo naší snahou zachovat ovocné stromy v co nejvyšší míře, pokáceny byly tedy pouze ty, které byly staré a nemocné a ty, které měly z hlediska navrhované kompozice zahrady opravdu nevhodné umístění.

Vzhledem k tomu, že v původním stavu zahrady byl téměř celý pozemek přehlédnutelný od silnice (což bylo dáno právě svažitým terénem), navrhli jsme optický předěl, který oddělil předzahrádku od zbývající zahrady. Předzahrádka jakožto reprezentační předprostor domu je tedy viditelná při vstupu do domu a z hlavní silnice, ale soukromá pobytová část zahrady je již pohledům kolemjdoucích skryta. Cílem nebylo postavit bílou uniformní dvoumetrovou zeď a schovat se za ni před zraky okolí. Již samotný charakter místa vybízel k použití přírodních materiálů –  dřeva a kamene, vznikla tedy zástěna se sloupy z lomového kamene a dřevěnou výplní, která je průchozí dřevěnými vraty. Za touto zástěnou byl v návaznosti na dům umístěn hlavní pobytový prostor zahrady – dřevěná terasa s koupacím jezírkem a posezení pod pergolou s krbem a ohništěm.

Základem práce byly terénní úpravy právě této hlavní pobytové části. Aby byla svažitá zahrada obyvatelná, bylo třeba vytvořit systém rovných teras. Vždyť na svahu není možno umístit stůl s židlemi ani si hrát s míčem. Proto byl ve svahu vykopán zářez a na druhé straně proveden násyp, tím jsme získali rovinu potřebnou pro umístění posezení a aktivit s tím spojených. Stejný princip byl použit pro vytvoření travnatého hřiště. Dalším prvkem, který si vyžadoval terénní úpravy, bylo koupací jezírko s potůčkem. Přesněji řečeno, jedná se o přírodní koupací biotop využívající princip biologického čistění vody. Tento byl naplánován v blízkosti domu tak, aby při odpočinku pod pergolou či na dřevěné terase člověk vodu vnímal jednak vizuálně, ale i zvukově (zurčení potůčku). Jenže když se podíváme do přírody, tak jezera nevznikají na svahu, ze kterého voda odtéká, ale zpravidla v nejnižším místě, kde nějaká překážka brání odtoku vody. Takže aby vodní plocha uprostřed svažité zahrady působila přirozeně, bylo nutné vytvořit vodě překážku a vymodelovat terén v jejím okolí tak, aby vznikl dojem, že tam voda natekla a teď je tam zadržována. Proto byl vymodelován terénní val, který tvoří jezírku záda v pohledu od terasy a stáčí se až k terase samotné. Travnatá rovinka s posezením ukončená zástěnou působí dojmem, že svah již dále nepokračuje, proto i vodní plocha vypadá přirozeně.

Samotné výsadby byly řešeny s ohledem na míru využívání dané části zahrady. Kolem vodní plochy a potůčku jsou výsadby nejpestřejší s důrazem na detail, směrem dozadu tvoří pozvolný nenásilný přechod do krajiny. Kostru dřevin tvoří výše zmíněné ponechané ovocné stromy v kombinaci s dosadbami kultivarů javoru, buku a habru. Ve značné míře jsou zastoupeny také borovice – borovice kleč a blatka. Doplňkově je použit i smrk omorika pro podporu vertikál v zahradě. Důležitým aspektem při utváření zahrady bylo také citlivé použití přírodních materiálů, které dotváří venkovskou atmosféru. Vždyť pro ohraničení záhonů je možno použít (namísto plastového obrubníku ze supermarketu) dřevěnou kulatinu, která tvoří i bočnice schodů do zahrady. Navíc takovéto okraje záhonů nevyžadují každoroční jarní obrývání. A jaký je výsledný efekt pro uživatele zahrady? Největším zážitkem je pohled přes vodní plochu nahoru do kopců při poslechu zurčící vody a zpěvu ptáků.

Autor článku: Ing. Markéta Pechová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní jezírko a jak o něj pečovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Fišer provádí diváky svoji zahradou, na které vybudoval zahradní jezírko, kde chová ryby a pěstuje lekníny.

Zakládání jezírka

O zakládání jezírka, vodních rostlinách a rybkách.

Návrh zahrady - jezírko, bazén, zahradní architektura

Návrh zahrady - jezírka, zahradní val, část s bazénem atd.

Rostliny pro pěstování v jezírku

Rostliny pro pěstování v jezírku

Rekonstrukce zahradního jezírka

Rekonstrukce zahradního jezírka

Budování zahrady

Pan Halama provádí diváky Receptáře vybudovanou zahradou a ukazuje jednotlivé prvky zahradní architektury.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.