Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy


Sotva se najde někdo, kdo by nedůvěřivě zvažoval tvrzení, že terasa dokáže zahradu proměnit z fádní a obyčejné na komfortní a atraktivní. Pár dřevěných latí či nějaká ta dlažba a vaše zahrada, jakoby prošla „liftingem“. Nevěříte? Pojďte se podívat….


Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy
Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy (Zdroj: archiv redakce)

Zahrada, která prošla impozantní proměnou nevypadala před tím nijak katastrofálně. Trávník na zahradě  za domkem byl upravený, nějaké to zahradní sezení v podobě kovového nábytku také nechybělo a záhony se zeleninou byly obehnány čtyřmi dřevěnými laťkami tak, aby vše působilo upraveně.

Majitelé domku však na ploše zahradního dvorku viděli příliš mnoho nevyužitého prostoru, který by se dal jistě proměnit v něco daleko originálnějšího.

Po několika návrzích, jak by mohla „zadní terasa“ za domkem vypadat, rozhodli se majitelé pro romantické zátiší, vzdáleně trochu připomínající zenovou zahradu.

Na ploše zahrady byl odstraněn trávník, který nahradil světlý štěrkový výsyp malých oblých kamínků. Do zpevněného štěrku byla zasazena nepravidelná, atypická dlažba v podobě plochých  břidlicových dlaždic, rozházených nepravidelně po ploše terasy.

Zeleninové záhony zůstaly utříděně ve svých dřevěných „ohrádkách“. Vzhledem k tomu, že však po proměně terasy stojí záhonky přímo na štěrkové ploše, dostaly tak díky kontrastu hlíny a zelených rostlin spolu s břidlicí a oblázky štěrkové terasy zajímavý „šmrnc“.

Celý prostor terasy majitelé obehnali pálenými cihlami, které ji oddělují od trávníku, kde dominuje nízký zahradní gril. Celé zátiší zahrady je pak za večerního šera osvětlováno dekorativní zahradní lampou ve tvaru velké lucerny.

Ačkoliv je štěrkový výsyp zpevněný, aby se do něj nohy nábytku zcela nezabořily, bylo rozhodnutí majitelů zahrady pořídit nový zahradní nábytek zcela správné a vhodné. Nový, ratanový nábytek působí nejen dominantněji, ale nabízí svým majitelům i daleko větší komfort než původní, kovový. Více o zahradním nábytku a péči o něj si můžete přečíst v článku „Moderní zahradní nábytek? Pohodlí jako v obýváku!

Proměna zahradní terasy za domkem dostala konečný ucelený ráz také díky novým rostlinám, které byly vysázeny kolem cihlového předělu. Nové druhy sukulentů, jarní květiny jako například narcisy, kosatce apod. doplňují i okrasné keře a zakrslé jehličnany, vysázené po celé ploše zahrady.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.