Jak dodat zahradě texturu

Na vysvětlenou je třeba si hned na začátku zodpovědět otázku, co slovo „textura“ vlastně znamená. Hovoříme-li o textuře, máme na mysli vnitřní uspořádání, celkovou stavbu určitého uzavřeného prostředí. V našem případě máme na mysli tím uzavřeným prostředím zahradu, celek, který využíváme, obýváme a relaxujeme v něm. Jak z významu slova vyplývá, textura zahrady může být velmi různorodá, pestrá i jednotvárná anebo naopak složitá a kombinovaná.

Jak dodat zahradě texturu
Jak dodat zahradě texturu (Zdroj: shutterstock.com)

Rostliny v prvé řadě

Pochopitelně tím nejjednodušším způsobem, jak dodat jakékoli zahradě texturu, je pěstovat v ní rozmanité množství rostlin, keřů a stromů, které dosahují různé vzrůstové výšky, objemu a barevného složení. Obří česnek uprostřed okrasných trav je toho skvělým příkladem, stejně tak jako polštářovité skalničky vyrůstající v měkkých kopečcích mezi plochými břidlicovými pláty přírodního chodníku, který je lemován například vysokými trvalkami se zajímavými listy.

Zahrada pravidelných i nepravidelných tvarů

Obdélníky a čtverce uzavřené uprostřed zídek zprostředkují zahradě velmi netypický hranatý vzhled. Tyto tvrdé linie jsou měkčené naprosto okouzlujícím způsobem, pomocí jemné růžové mateřídoušky, trávničky a kopečků právě zelenajících stonků levandule. Přírodní kamenitá nebo oblázková zahradní pěšina přispívá významnou měrou k eleganci takového okouzlujícího venkovního prostoru. Vytvořte ve své zahradě například šachovnicový design použitím štěrku, dřevěných přepážek a nízkých rostoucích kompaktních rostlin jako jsou acéna a sedum. I na podkladové ploše lze v zahradě pracovat s texturou.

Kámen, štěrk a oblázky

Kámen a štěrk jsou skvělé materiály, které se dají používat v kombinacích například i se dřevem nebo betonem na budování rustikálních cest a chodníků v zahradách. Přinášejí do nich další rozměr. Použití dekorativního štěrku, oblázků nebo břidlice skvěle zamaskuje také růst plevelů a jim bránící membránu pokrývající půdu v prostoru dvora či zahrady. Štěrk je rovněž skvělý mulč. Rozšířený kolem rostlin, které potřebují dobrou drenáž, jako je například sedum, skvěle plní svou funkci.

Jak na změnu nudného dvorku

Prostý a nudný dvorek to není nic pro oči architekta ani zahradníka. Jistě i do takovýchto omezených prostor lze texturou dodat patřičný vzruch a napětí. Inspirujte se ve fotogalerii u článku. Tyto tvůrčí zahradní dekorace lze uplatnit i na dvorku. Různé vzory vás mohou inspirovat k vytvoření jedinečné instalace, například vertikální zahrady nebo popínavého plotu, treláže či jiné dekorace, která dodá patřičnou texturu i malému dvorku.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!