Dětský koutek v  okrasné zahradě

Pro rodinu s dětmi je bydlení se zahradou ideální. Často si ostatně mladé rodiny právě proto pořizují příměstské bydlení. Miminko v kočárku může spát na čerstvém vzduchu pod okny, kam na matka vidí, s přibývajícím věkem pak děti na zahradě najdou další a další zábavy.

Dětský koutek v  okrasné zahradě
Dětský koutek v okrasné zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Předem se smiřte s tím, že dítě nepochopí váš vztah k anglickému trávníku. Když ho budete nutit chodit po cestičkách, zahradu mu dokonale znechutíte. Malí činorodí raubíři prostě poněkud poznamenají vzhled vaší zahrady, budou běhat všude, sem tam pravděpodobně prolezou živým plotem a polámou nějakou tu větvičku, v bujně rozrostlých keřích si vylámou tajnou skrýš. Všechno to je ale pro ně právě onen skvělý zážitek, jaký si ve městě nikdy nedopřejí. Učte je tedy zvolna, že pěstování rostlin není úplně samozřejmá záležitost, že potřebují péči, vysévání a sázení, kropení i stříhání.

Dítě je zvídavé a když mu už v útlém věku předškolním ponecháte jeho vlastní záhonek a pomůžete mu s jeho okopáváním, pletím a sázením nenáročných rostlin, jako jsou hrášky, fazole, řeřichy, hrachory nebo ředkvičky, bude nadšeně pozorovat, co se mu podařilo vypěstovat. Je to typický příklad školy hrou. A pro ty opravdové hry vytvořte dětem na zahradě jejich vlastní zákoutí.

První zásada je bezpečí

Ideální je, když na malé děti můžete neustále dohlížet. Hrací koutekpískovištěm, prolézačkou a houpačkou tedy umístěte tak, abyste na něj viděli z okna místnosti, kde se nejčastěji zdržujete. Pro chvilku vaší relaxace si pak poblíž hracího koutku umístěte pohodlnou lavičku nebo houpací lavici se zastíněním. Máte v domě pevnou telefonní linku? Pořiďte si přenosné sluchátko, nebude hrozit nebezpečí, že odběhnete k telefonu a děti se za tu chvilku stačí poranit. Pískoviště, prolézačky i houpačky budujte z materiálů, ze kterých si děti nezadřou třísky. Plasty volte jen certifikované, aby nepraskly a dítě se o ně nemohlo pořezat. Houpačky potřebují pevné ukotvení a závěsy, raději je vyzkoušejte na těžší váhu, pak nebude hrozit nebezpečí, že se vyvrátí nebo utrhnou. Pískoviště je dobré na noc zakrývat nepromokavou fólií, zabráníte nejen promoknutí písku, ale také nežádoucímu pobytu sousedových koček.

Jak s bazénem

Nejožehavějším místem v domácnostmi s dětmi je na zahradě voda. Přitom malým dětem úplně stačí nafukovací bazének, později můžete pořídit větší skládací a teprve když zjistíte, že bazén opravdu využije celá rodina po celou sezónu, pusťte se do budování nákladného bazénu třeba i s výhřevem a zastřešením. I ten nejmenší bazének nebo jezírko uprostřed záhonu ovšem znamená pro malé dítě nebezpečí. Pokud ho nemáte na očích, určitě nafukovací bazének nenaplňujte vodou a jezírko nebo bazén ochraňte oplocením nebo překrytím pevnou roletou. Větší rybníčky svádějí děti k pozorování života pod vodou, dopřejte jim to, je to zážitek, ale musíte být vždy připraveni zasáhnout, když v nestřeženém okamžiku dítě skončí ve vodě.

Tajné skrýše

Tajné jsou samozřejmě hlavně proto, že dospělý člověk se do nich jaksi nevejde. Pochopitelně o nich ale ví a dokonce pomůže s jejich vybudováním. Děti mají rády, když si mohou zabydlet kousek svého intimního prostoru tak, jak se jim líbí. Nezáleží na tom, jestli je to koupený zahradní „hrací“ domeček, umně vystavěná chatka v koruně starého stromu, kam se šplhá po žebříku nebo kameny vyložené a dřevěnými a kamennými sedátky vybavená skrýš mezi stromy a keři, kam běžně oko nedohlédne. Pomožte se založením, ale ponechte dětem volnost v tom, co si sem natahají, s čím si tu chtějí hrát. Nenápadně jen pravidelně kontrolujte, že si sem nezanesly něco nebezpečného, třeba nůž z vaší kuchyně.

Čas od času pak ratolesti donuťte, aby si svůj prostor trochu poklidily – uspořádaly věci, zametly, otřely prach z oken – je to přece jejich „domácnost“, tak ať se učí, co to všechno obnáší. Čím větší děti, tím více potřebují vaší spoluúčasti, ale také tolerance. Když si váš třináctiletý syn či dcera zalezou s několika kamarády do tajné skrýše, smiřte se s tím, že tam chtějí být sami. Vaši návštěvu budou akceptovat maximálně jednou za odpoledne, když jim přinesete mísu buchet. Důvěra mezi dětmi a rodiči není založená na permanentním sekýrování a kontrolování, ale na tom, že si s nimi o všem popovídáte a lehce je navigujete, co je a co není dobré. Pokud se svými potomky takový vztah máte, nemusíte se bát, když ze své tajné skrýše nevylezou celý den a dokonce v ní, pokud je to možné, budou chtít v létě třeba i přespat.

Text. Gabriela Koulová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ukažte nám, jak bydlíte

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes se opět podíváme na zajímavé trendy v bydlení. Stačí si pustit naši reportáž.

Víceúčelový paraván

Jak si postavit jednoduchý paraván?

Hubení slimáků návnadami

Hubení slimáků návnadami

Skvělý recept na bezinkovou limonádu

Udělejte si v horkých dnech osvěžující bezinkovou limonádu

Recept na balkánké čevapčiči

Jak na čevapčiči podle historicky správného receptu z Balkánu? Láďa vám ho ukáže!

Jak vychytaně a zábavně na balení dárků

Dárky můžete zabalit i do obyčejného hnědého papíru pro balení balíků. Důležité je pak vkusné nebo veselé zdobení.

ČTĚTE DÁLE

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.