Okrasné obruby záhonů zdobí vaši zahradu

Prorůstání trávníku do záhonů nejlépe vyřeší lem z nerezového plechu zapuštěný do země. Ne vždy nám jde ale jen o účel. Záhon s obrubou vypadá uspořádaně a správně vybraný materiál i proporce zahradu zdobí.

Okrasné obruby záhonů zdobí vaši zahradu
Okrasné obruby záhonů zdobí vaši zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Takové lemy také plní jistý účel – omezují vyplavování zeminy ze záhonků. Při jejich vytváření nám jde ale hlavně o onen dekorativní prvek, takže si na nich dáváme záležet. Na výběr jsou dvě možnosti – trvalé lemy, které vytvarují záhonek na mnoho let, nebo dočasné obruby, které nám naopak umožní tvar záhonků po čase změnit. Architektonický styl zahrady s perfektně zastřiženým trávníkem, tvarovanými dřevinami a geometricky přesnými proporcemi záhonků přeje tomu prvnímu. Venkovský styl je ležérnější a proměnlivější, takže nevyžaduje ani strohé linie ani chladné technické materiály.

Pevné bariéry

Příměstské zahrádky často zakládají u nových domků lidé, kteří nemají žádné zkušenosti s pěstováním rostlin. Hodně práce jim dá už jen vypěstovat pěkný trávník a zpravidla si na něm zakládají. Také jednoduchý styl zejména řadových domků podporuje představu o architektonické zahradě. Pokud je to váš případ, budou se vám nejlépe ošetřovat menší záhony vymezené obezdívkou. Postavte ji z cihel červených nebo bílých, podle toho, co se hodí k domu. Betonové obezdívky jsou sice trvanlivé, ale počítejte s tím, že časem přece jen budete chtít něco pozměnit.

Likvidace betonového obrubníku je pak velmi obtížná. Kdo má rád kámen, může cihlovou obezdívku obložit třeba štípanou břidlicí, kdo dává přednost pravidelným obrysům, ponechá cihly nebo je ozdobí obkladem z venkovní dlažby, aby snášela mráz. Geometrickým liniím by mělo odpovídat i osázení záhonků ve stylu francouzských zahrad – maximálně tři až čtyři druhy rostlin (podle velikosti záhonu) vysázejte tak, aby se vzájemně neprorůstaly. Výrazný kontrast barev je na místě, protože ještě podtrhne geometrické linie výsadby. Nejste si jistí, jestli takové záhonky jsou pro vás to pravé? Vyzkoušejte to levnější a snadno změnitelnou formou. K dostání jsou plastové nebo plechové ohrádky, které špicemi ukotvíte do země – a pevný záhonek je hotový, stačí vyplnit ho zeminou a sázet. Na podzim můžete takovou ohrádku vyjmout, prostor osít trávou a další rok umístit záhonek jinde.

​Nepřesnost může být krásná

Původní české zahrádky si na přesnost moc nepotrpěly. V chaosu nepostrádajícím přirozený půvab v nich na velkých záhonech letničky obklopují růžové keře, druhy se volně mísí, je jim ponechána i možnost přirozeného výsevu. I tady je ale zvykem záhony lemovat. Obvykle se to dělá brzy z jara, kdy ryjeme, okopáváme a promýšlíme, čím si na zahrádce uděláme radost. Když je zemina na záhonku zkultivovaná, pustíme se do zpevnění jejích okrajů. Zdůrazněme si znovu, že to děláme hlavně pro okrasu, protože to nás motivuje k tomu, abychom této práci věnovali patřičný čas. K venkovským stavením se nejlépe hodí dřevo nebo kámen. Můžete použít prkna, která polovinou šířky zapustíte do rýhy vyryté kolem záhonu.

Moc elegantní to ale nebude, takže tuto praktickou metodu si spíše ponechte do zákoutí zeleninové zahrádky, skryté po většinu času očím. Dobře bude ale vypadat nízká dřevěná palisáda z půlkulatých špalíků. Dá se koupit na metry, zpevněná drátem a sesekaná do špic, které pak snadno zatlučete do země. Domácí výroba bude samozřejmě mnohem pracnější. Další variantou jsou kameny – u malých záhonků menší valounky, u velkých to mohou být klidně větší balvany.

Kam na ně vyrazíte, je na vás. Zahradnické kameny se prodávají, ideální je ale získat materiál, který je ve vašem kraji obvyklý. I tím se propojuje život zahrady s přirozeným okolím. Mnoho zahrádkářů nenechá na vycházkách po okolí na pokoji žádný pěkný kámen, sbírají oblázky do tašek a pro velký valoun neváhají vyrazit s pořádným vozem. Poskládat kameny kolem záhonu tak, aby působily nedbale elegantně, je docela kumšt. A také tak trochu věčná práce, tu a tam se některý odkutálí, protože déšť si pod ním vymele cestičku a musíte úpravu provést znovu. Efekt ale za tu námahu stojí.

TIP : Plastové palisády

Pokud si chcete usnadnit práci, můžete nakoupit na metry umělé palisády s praktickými bodci na zasazení do země. Ani plast ale není věčný, v mrazivých zimách rychle zkřehne, pak praská a po dvou až třech letech ho budete muset vyměnit. Navíc esteticky vaší zahradě moc nepřidá. Je to zkrátka levná a rychlá pomůcka spíše pro místa, kterými se nechcete každodenně kochat pohledem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na kypření půdy pomocí kultivátoru a vertikutátoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pavel Kutil Zeman představuje dva super zahradní pomocníky na jednu baterii: kultivátor a vertikutátor.

Péče o záhony

Péče o záhony

Zahrada Oldřicha Navrátila

S receptářem jsme se podívali na několik zahrad známých osobností. Samozřejmě nám nesmí chybět ani náš reportér Oldřich Navrátil.

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony

Víte, proč bychom měli kultivovat okolí naší zahrady za plotem?

Kultivujete nejen svou zahrádku, ale i její blízké okolí? Děláte dobře.

Šíření plevelů do zahrady

Šíření plevelů do zahrady

ČTĚTE DÁLE

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!