Pařeniště, báječný vánoční dárek pro zahradu

Na příměstských zahrádkách nebývá místo pro velký skleník, ani se do této zástavby moc nehodí. Pařeniště, to je něco jiného. Nepotřebuje velký prostor a když použijete elegantní materiály, nebude zahradu nijak hyzdit. Přitom vám umožní předpěstovat sazenice květin i zeleniny a na konci sezóny pak prodloužit dobu sklizně.

Pařeniště, báječný vánoční dárek pro zahradu
Pařeniště, báječný vánoční dárek pro zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Zapomeňte na pár starých prken a vyřazená okna. Taková pařeniště se sice stále podomácku stloukají, velkou parádu ale nenadělají. Navíc manipulace s těžkými okny je obtížná. Moderní zahradník se pustí do vlastní stavby pěkného pařeniště, nebo si vybere z nabídky hotových typů, kterých je na trhu celá řada.

Pevný základ teplého pařeniště

Teplé pařeniště neznamená uměle vyhřívané. Tato možnost sice existuje, z hlediska obslužnosti je ale poměrně nepraktické instalovat do pařeniště tepelné kabely nebo vyhřívací žárovky, natož nějaká kamínka. Princip pařeniště je založený hlavně na tom, že se vyhřívá samo a my jen v krajních případech ještě více omezíme tepelné ztráty. Základem vyhřívání pařeniště je rozkládající se organický materiál, vrstva postupně tlejícího listí, ale hlavně živočišný, nejlépe koňský hnůj. Dobře založené teplé pařeniště pak potřebuje jen každoroční obnovení zeminy v celé výšce, jinak zde nemusíte ani přihnojovat, protože hnůj dodá do svrchní půdy rostlinám potřebné živiny. Pěstební vrstvy ale budete řešit až před prvním výsevem či výsadbou koncem února, teď nám jde o stavbu takového pařeniště. Vyberte mu v každém případě místo nezastíněné stromy, nejlépe někde za větrem. Pak si vyberte materiál. Pokud opravdu počítáte s tím, že pařeniště bude mít své stálé místo, je nejlepší mu udělat pevné základy, vylít zkrátka připravené bednění betonem (když předpověď počasí nabídne tři čtyři bezmrazé dny, můžete klidně betonovat i v tomto ročním období), který pod zemí přežije dlouhé roky a nebudete s ním mít žádné problémy s prorůstáním kořenů z okolí a podobně. Vybetonovat můžete i podlahu. Proč? Živiny nebudou unikat do země, ale udržíte je pěkně tam, kde je potřebujete mít. V takové betonové stavbičce je ovšem potřeba dávat pozor na správné množství zálivky, nejlepší je na to při stavbě pamatovat a ve stěnách instalovat několik odtokových trubek, které odvedou přebytečnou vodu, kdybyste to se zálivkou přehnali nebo pařeniště zůstalo otevřené při velkém dešti. Kdo má obavu z betonové stavby a nechce riskovat, že ji bude s obtížemi jednou bourat, může teplé pařeniště vytvořit jednoduše dřevěné – stačí zapustit prkna z tvrdého dřeva půl metru do země a na dno pařeniště volně položit třeba pár dlaždic – spárami mezi nimi bude prosakovat přebytečná voda.

Boudička pro sazenice

Nad základy a nad úrovní okolního terénu pak máme tu část pařeniště, kde předpěstováváme sazenice, přirychlujeme okurky, v chladné podzimu ještě pěstujeme třeba ředkvičky nebo vyséváme v létě semínka choulostivějších dvouletých rostlin, které zde v pohodě přečkají zimu. Pro pohodlné zahradničení je šikovné mít pařeniště postavené vyšší, abyste se k němu nemuseli moc ohýbat. Zase ale ne tak vysoké, abyste museli příliš zvedat ruce při otevírání oken. Do teplého pařeniště budete potřebovat přístup prakticky každý den – musí se zalévat a také sem budete chodit pro petrželku, pažitku a bylinky nebo sklízet okurky. Myslete tedy na pohodlnou obsluhu. Z tohoto hlediska jsou praktická okna posuvná, pro dobré větrání a prohřívání jsou ale lepší okna uložená šikmo a vyklápěcí. Opěrných pantů se zarážkou, která udrží okna otevřená, je velký výběr, od jednoduchých až po automatické s teploměrem, které se otevírají samy při určité teplotě, kdy by se už rostliny pod sklem přehřívaly. Nástavby na podzemní část pařeniště můžete postavit z prken, z cihel, opatřit je okny se skly nebo s laminátem. Nejsnadnější cesta je sáhnout po některém hotovém pařeništi a na spodní stavbu ho jen dobře připevnit, aby ho neshodil vítr nebo prudký déšť.

Studené pařeniště

Taková prefabrikovaná pařeniště jsou ale použitelná i jinak. Můžete je přenášet tam, kde zrovna potřebujete pro zeleninu nebo sazenice květin větší teplo, můžete ho prostě položit na záhon, navršit do něj zeminu a pěstovat v něm ranný i pozdní salát, ředkvičky, v létě v něm rychlit okurky. Speciální vysoké „rajčatovníky“ zaručí větší úrodu rajčat nebo paprik. Ty už ale patří spíše do kategorie fóliovníků, tedy miniskleníků, jejichž kostra se jednoduše přetáhne průhlednou fólií. Rozmyslete si tedy dobře, co od pařeniště očekáváte a podle toho své zahrádce nadělte k Vánocům buď bytelnou stavbičku nebo některou vkusnou boudičku. Pokud máte pařeniště už na zahradě a v zimě z něj sklízíte třeba petrželku, pažitku, kapustu nebo špenát, nezapomeňte z něj odmetat sníh – rostliny totiž potřebují nejen teplo, ale také světlo. Protože v noci bývá větší mráz, můžete okna pařeniště zakrývat slámovými rohožemi nebo polystyrenovými deskami.

TIP

Pařeniště na terasu a balkon

Ve studeném pařeništi můžete přes zimu ochránit třeba muškáty před mrazem. Hodí se k „zazimování“ různých hrnkovek, na jaře pak do něj i na terase či balkoně můžete dát zeminu a pěstovat květiny, zeleninu, nebo třeba jahody. Vybírejte z konstrukcí, které vám umožní do pařeniště dobrý přístup, větrání a zároveň spodní část může posloužit jako police nebo úkrat pro zahradnické potřeby.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyrobit pařeniště

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vyrobit pařeniště

Pařeniště

Postavte si pařeniště

Pařeniště - originál

Postavte si pařeniště

Návod na výrobu dvoupatrového pařeniště

Jak si si vyrobit přenosné dvoupatrové pařeniště.

Jak a čím osadit pařeniště

Víte, čím nejlépe osadit pařeniště?

Jarní příprava pařeniště a první výsadba zeleniny

Jak na jarní přípravu pařeniště(první výsadba zeleniny)?

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.