Pistácie pro okrasné použití

Pro oblíbené zelené oříšky si u nás na zahradu většinou nezajdete, pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Jeho příbuzný keř řečík lentiškový (Pistacia lentiscus) vám ale nadělá spoustu parády listy i květy třeba na zasklené lodžii nebo v nevytápěné zimní zahradě.

Pistácie pro okrasné použití
Pistácie pro okrasné použití (Zdroj: shutterstock.com)

Řečíky jsou zajímavý druh dřevin, pěstují se jako užitkové už dlouhá tisíciletí nejen pro lahodné oříšky, ale také pro aromatické pryskyřice. Stromové druhy nízkým vzrůstem a pokrouceností kmene a větví trochu připomínají olivy, však také přírodní podmínky, ve kterých rostou, jsou podobné. Vystačí si s chudou kamenitou půdou, potřebují ale dlouhé léto a hodně slunce. U nás se objevují málo, přitom jsou to do teplých zákoutí u chráněné zdi domu velice zajímavé keřestromky. Nejlépe se ale pěstují v nádobách, které můžeme v létě vystavit slunečním paprskům a v zimě ochránit před mrazem v chladném prostoru.

Dominantní voňavý keř 

Hledáte zeleň, která by byla mnohaletým základem interiérové zahrádky na zasklené lodžii nebo verandě? Pak se zárukou sáhněte po řečíku lentiškovém. Na rozdíl od ostatních řečíků je neopadavý a jeho drobné tuhé lístky se košatí na keři od země až po vrcholek, od kmene až po poslední přírůstky větviček. Vzrůst je poměrně rychlý, během několika let by mohl dosáhnout až čtyř metrů, přibrzdíte ho ale velikostí pěstební nádoby a mírným zastřihováním. Přesto když mu ponecháte prostor, bude to keř vévodící osluněnému koutu a na jeho pozadí se budou krásně odrážet menší balkonové rostliny se světlejšími listy a pestrými květy. Řečíky jsou dvoudomé, záleží na tom, jestli si přinesete domů rostlinu samčí nebo samičí – pozná se to ale až podle prvních květů. Samičí jsou drobné žluté, samčí vytvářejí bohaté hrozny s červenými prašníky. Kvetou v červenci a srpnu. Celá rostlina ale příjemně a silně voní, i když nekvete. To způsobuje právě pryskyřice, kterou obsahuje. Říká se jí masticha a dříve ji lidé žvýkali pro vonný dech a proti kazivosti zubů. Dnes se využívá v kosmetice jako přídavek do krémů, které hydratují a zvláčňují pleť, zabraňují vzniku mastnoty a ucpávání pórů, působí antisepticky a jsou i účinným přípravkem pro boj s celulitidou a podkožním tukem. Pravá masticha je certifikovaný produkt výhradně z odrůdy pěstované na řeckém ostrově Chios, voňavou pryskyřici ale obsahují všechny řečíky lentiškové.

Pěstování v nádobách

Protože řečíky rostou v přírodě i do poměrně velké nadmořské výšky, potřebují na zimu chladnější prostor. Právě proto se v nádobách ideálně hodí na zasklené balkony, verandy a lodžie, kde se netopí a teplota nepřekračuje 10 °C. V zimě si rostliny odpočinou a v létě pak bohatě vykvetou. Promrznutí nádoby a tím i kořenového balu by je zahubilo, od jara do podzimu, tedy v době, kdy máte okna na lodžii nebo verandě otevřená dokořán, se jim tady bude velice líbit, snesou i přímé slunce a vysoké teploty. Zálivka v nádobách musí být přiměřená, přes léto by rostlina neměla úplně vyschnout, ale v žádném případě by také neměla stát ve vodě. V nádobě budou vzhledem k vzrůstu keře rychle ubývat živiny, takže od jara do léta pravidelně přihnojujte hnojivem pro subtropické rostliny. V zimě zálivku omezte na minimum a nehnojte. Mladé keříky přesazujte každé jaro, staré keře nemusíte přesazovat léta, ale na jaře opatrně nakypřete a odstraňte svrchní vrstvu substrátu a nahraďte ji čerstvou. Dávejte přitom pozor, abyste příliš nepoškodili kořínky. Řečík lentiškový s vámi může bydlet dlouhá desetiletí, dožívá se i dvě stě let.

Pěstování na zahradě

Čeští zahradníci i zahrádkáři rádi experimentují, a tak se v posledních letech objevily keře řečíku lentiškového a také opadavé řečíky atlantské nebo dokonce řečíky pravé i v našich zahradách. Ukazuje se, že mrazu odolají poměrně snadno, horší je to s mokrou půdou. Tu prostě nemají rády, jsou zvyklé spíše na kamenité suché půdy. Kvalitní substrát jim ovšem nevadí, radostně se rozrostou, musíte ale zajistit perfektní drenáž, zejména v době tání sněhu. V zásadě platí, že na místě, kde se daří vinné révě, přečká zimu i pistácie – řečík. Pokud byste chtěli sklízet oříšky, musíte mít rostliny samčí i samičí, pokud možno blízko sebe. Nejlépe je koupit roubované samčí a samičí odrůdy – k dostání jsou například kombinace samčí Peters a samičí Kerman, léty prověřená odrůda s velkými výnosy a velkými oříšky. Plodnost v našich podmínkách ale bude střídavá, stromy potřebují přece jen poměrně dlouhou vegetační dobu na založení a dozrání oříšků, což v našich krajích prostě každý rok nemají. V každém případě budou ale řečíky zajímavou dekorací zejména na zahradě, kterou si upravujete ve středomořském stylu.

TIP

Půvabné bonsaje

Z řečíku snadno a poměrně rychle vypěstujete krásnou bonsaj. Stačí pravidelně zastřihovat větvičky, minimalizovat nádobu a při přesazování přistřihnout také kořínky. Bonsajpistácie bude mít poměrně rychlý přírůstek v kmeni a přitom ho můžete vedením drátky a provázky zajímavě tvarovat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květiny kvetoucí na jaře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rozhovor s ředitelem botanické zahrady Václavem Větvičkou o květinách kvetoucích na jaře.

Listárna Václava Větvičky

Pravidelnou Listárnu Václava Větvičky si nemůžete nechat ujít, kvůli odpovědím na vaše dotazy.

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

Poradna Václava Větvičky

Ředitel botanické zahrady přírodovědecké fakulty Václav Větvička radí divákům.

Poznávání rostlin s Václavem Větvičkou

Poznávání rostlin s Václavem Větvičkou.

Pěstování stálezelených listnantých rostlin

Pěstování stálezelených listnantých rostlin

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.