Vřesoviště v plném květu

Romantické scenérie anglických, skotských či provensálských vřesovišť jsou pro zahrádkáře velice inspirativní zvlášť s blížícím se podzimem. Některé vřesy a vřesovce totiž sice vykvétají na jaře, ta prává záplava květů nás ale čeká právě v září.

Vřesoviště v plném květu
Vřesoviště v plném květu (Zdroj: shutterstock.com)

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je oblíbená dekorativní rostlina. Často nám zdobí pokoj v květináči trs půvabný v květu i při barevné proměně drobnými lístky obsypaných stonků a usychajících kvítků. Stejně pěkně se vyjímá jako solitér třeba ve skalce. Pokud ale chceme v okrasné zahradě opravdu využít jeho krásu, vysazujeme ho ve větší ploše a kombinujeme s dalšími vřesovištními rostlinami. Vřes se snadno rozroste do širokých nízkých keříků a vytvoří souvislý porost – malé zahradní vřesoviště.

Přírodní zahrada

Patříte mezi příznivce zahrady nespoutané do přesných geometrických tvarů, kde výsadba připomíná obraz krajiny? Vřesovištní zahrada vám umožňuje právě takový obraz vytvořit, přitom zvlášť ve vyšších polohách nebude u nás ničím exotickým, takový ráz mají slunné stráně našich kopců, pokud nejsou uměle zalesněné nebo kultivované pro kosení a spásání luk.

Osluněný svah v zahradě bude tak pokryt nízkými vřesovištními rostlinami, na vrcholu svahu ho doplní vzrostlé jehličnaté stromy nebo okrasný javor. Vysoké stromy vytvoří zastínění pro rododendronyazalky, uprostřed vřesové stráně pak vykukují jehličnaté zákrsky, kompaktní nízké kleče, jalovce nebo miniaturní převislé smrky. Cestičky vaším vřesovištěm je nejlépe ponechat přírodní, pro pohodlnější údržbu je můžete vyložit plochými kameny nebo dřevěnou kulatinou. Toužíte přece jen po kousku exotiky? Pak můžete vysadit některou exotickou dřevinu, pokud ohlídáte, aby byla stejně jako ostatní rostliny milovníkem kyselé půdy, bude se sem určitě hodit. Vřesy nerostou jen v Evropě, ale i v rozsáhlých oblastech Asie a Afriky, kde jsou doplňující druhy jiné než u nás, takže jistě najdete zajímavé keřestromy původem z těchto krajin.

Barevné obrazy

Také pro zahrady se záhony přesně naplánovanými do kruhů, obdélníků a čtverců, protkanými cestičkami z bílého kačírku, červených cihel nebo z dlažby jsou vřesy vítanými podzimními rostlinami. Po odkvětu letniček můžete hustě vysadit sazenice tak, že jejich barvy budou tvořit různé obrazce. Taková malba výsadbou je dobře známá ze stylu francouzských parků našich zámků. Kdo má rád přesnost a jasně zřetelné pilíře zahrady, tomu budou od konce srpna do zimy vřesyvřesovce na takových záhonech lahodit. V rozích nebo středu záhonů je dozdobí tvarované stálezelené keřestromky. Vyšlechtěné odrůdy vřesu mají celou škálu barev od bílé přes různé odstíny růžové až po fialovou a červenou, barevné přechody lze tedy krásně vyladit, odstíny na sebe mohou navazovat od světlých po nejtmavší nebo kontrastem vyčarujete na záhonu kruhy, pruhy či dokonce stylizovaný obrázek. Takové záhony bývají sezónní, ale je škoda se o sazenice vřesů připravit, lépe je přesázet je do květináčů, sestřihnout a ponechat pro další podzim opět k výsadbě na záhony. Na to ovšem potřebujete na zahradu tak velkou, že se v ní najde místo pro přechovávání takto využívaných trvalek.

Co potřebuje vřesoviště

Vřesy i ostatní rostliny této skupiny jsou nenáročné, zvyklé na suché stráně. Přesto dovedou trpět suchem, vysychání je postihuje zejména v zimách bez sněhu, kdy je třeba je stejně jako jehličnany zalévat. Co ale opravdu nemají rády je vápenitá půda. Jejich přírodní lokality jsou rašeliniště, stráně pod jehličnatýmidubovými lesy, zkrátka místa s typicky kyselou zeminou. Tu jim musíte dodat i na zahradě. Můžete použít speciální substrát na vřesovištní rostliny nebo přimíchat do kvalitní půdy rašelinu. Pokud zakládáte vřesoviště jako trvalou součást zahrady, pak bude přihnojování rašelinou nutné každý rok, pro záhon vřesů přidejte trochu rašeliny při výsadbě ke každé rostlince.

TIP

Co se hodí k vřesům

Určitě jsou to vřesovce, velmi podobné vřesům, trošku vyšší keříky s o něco většími zvonečky kvítků na lodyhách. Vřesovce jsou ale choulostivější na mráz, do našich podmínek se hodí vřesovec pleťový (Erica carnea), popelavý (E. cinerea), ladní (E. tetralix) a těkavý (E. vagans). Vykvétají dvakrát ročně, vřesoviště tak ozdobí květy už velmi časně na jaře a znovu na podzim. Stejně jako vřesy je po každém odkvětu sestřihněte, aby keříky příliš nedřevnatěly a nové výhony bohatě kvetly. Na rašelinová vřesoviště přirozeně patří také brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a klikva (Vaccinium macrocarpum), které navíc nesou lahodné plody. Sytě zelené tuhé lístky zbarvující se postupně do červena má také libavka (Gaultheria), nízké, na jaře kvetoucí keříkykvěty připomínajícími konvalinky tvoří kyhanka (Andromeda), u nás přirozenou dobře se ujímající rostlinou je i medvědice (Arctostaphylos) s bílými květy.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 08.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak založit vřesoviště

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vřesoviště vám přinese barvy od purpurové přes růžovou až po bílou. Ideální je pro vřesoviště kobercová výsadba a sluší jím společnost borovicí, růží či jeřabin.

Jak pěstovat vřes a vřesovec

Jak pěstovat vřes a vřesovec

Co vše umí vyléčit vřes?

Vřes má spousta léčivých účinků a přesto se nejvíce používá jako dekorace.

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Výzdoba na hrob

Návod, jak si doma vyrobit výzdobu na hrob z vřesu.

Podzimní květinová dekorace

Byli jsme na nákupu podzimních dekorací. Nyní se pustíme do realizace.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.