Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok

Skladbu a seskupení rostlin na zahradě určuje zahradní projektant.Tento sortiment a seskupení rostlin je navržen v souladu s vybraným stylem zahrady ve kterém architekt zahradu projektuje, s přihlédnutím ke stanovištním podmínkám a zamýšlené kompozici zahrady.

Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok
Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok (Zdroj: shutterstock.com)

Z hlediska výsadby by měla být zahrada koncipovaná tak, aby v každé roční době bylo něco zajímavého. Při výběru konkrétní rostliny je důležité vnímat nejen její celkový vzhled a velikost ale všímat si také detailů jako jsou tvary a barvy listů, barva květů, tvar a barva plodů.

Nejhodnotnější jsou ale ty vlastnosti dřeviny, které zůstávají po celý rok neměnné. Jedná se především o jehličnany, které jsou krásné i v zimě. Uspořádání dřevin ve výsadbě je patrovité. Základní kostru zahrady tvoří velké dominantní stromy nejčastěji ve skupinách. Tyto dominanty mají být výrazné a po celý rok stejně krásné.

Množství a umístění kosterních dřevin záleží na tvaru a velikosti zahrady. Doplňkem jsou skupiny vyšších kvetoucích keřů. Dalším patrem jsou nižší kvetoucí keře předsazené před vysoké keřové skupiny. Nejnižší patro je osázeno půdopokryvnými dřevinamitrvalkami.Tato bohatá skladba může být ještě zpestřena o výsadbu sezóních rostlin jako jsou letničkycibuloviny. V této vzájemné kombinaci lze uspořádat dobu kvetení tak, aby zahrada  střídavě kvetla po celou vegetaci. Zajímavost v zimním období nám zajistí stálezelené jehličnany, u kterých si všímáme především celkového habitu a hustoty zavětvení.

Během roku jsou rostliny zdrojem potěšení ze sezóních změn barvy a textury listů, květů i plodů. Skladba rostlinzáhonech by měla také odpovídat způsobu využití dané části zahrady. Například záhonterasy je vhodné osázet rostlinami zajímavými svým květem, tvarem listu nebo vůní ( bylinky, traviny, kvetoucí keře nebo trvalky ), protože při posezení na terase máme čas vnímat rostliny všemi smysly, naopak záhony dál od domu je vhodné osázet většími a výraznějšími dřevinami, kterých si všimneme i při pohledu z dálky.

Není nutné vysazovat do každého koutu jiný druh rostliny. Zopakováním stejné nebo podobné skupiny rostlin na zahradě nám pomůže celou kompozici výsadby ucelit. Přílišná pestrost v druzích či barvě dřevin může působit chaoticky. Pergolyzahradní stavby můžeme nechat porůst popínavými rostlinami, které se hodí i na nepěkné zdi a schovají vše pod zelený závěs. Sortiment dřevin je veliký a je z čeho vybírat. Nápadité jsou dřeviny s purpurovým zabarvením listů, okrasné jehličnany, které se vyznačují rozmanitostí tvarů a různými odstíny zelené, modréžluté, nebo brzy z jara kvetoucí keře jako je jasmín, zlatý déšť , magnólie nebo vilín.

Na které rostliny je třeba dávat pozor

Nejedná je pouze o alergenní rostliny dráždící pylem či intenzivní vůní. Jde také o rostliny jedovaté (tis, lýkovec, brslen, štědřenec, apod. ) a trnité ( dřišťály, hlohyně, dřezovec trojtrnný apod). Tyto rostliny představují větší či menší nebezpečí nejenom pro malé děti, ale i pro naše čtyřnohé mazlíčky volně se pohybující po zahradě. Z hlediska alergenních rostlin je třeba individuálně zjistit, na co je kdo alergický ( jarní pyly, traviny a pod ) a informovat o tom svého zahradního projektanta již na začátku, aby se těmto rostlinám při návrhu zahrady vyhýbal.

Jedovatých rostlin je mnoho, ale ne všechny stejnou intenzitou. Kromě množství jedovatých látek je třeba také znát, ve kterých částech rostliny se tyto látky nacházejí. Některé rostliny jsou jedovaté celé ale některé pouze svými plody,dřevnatými částmi nebo listy. Děti často lákají plody, které jim připomínají rybíz nebo borůvky, právě proto jsou pro ně nebezpečné ty dřeviny, jejichž plody jsou svojí podobou lákavé a obsahují jedovaté látky. Patří mezi ně tis, lýkovec, zimolez, ptačí zob, plody bobkovišně nebo lusky štědřence. Většina těchto dřevin se využívá pro výsadbu do živých plotů a jejich častějším řezem se tvorba plodů výrazně omezí.Naopak rostliny, které obsahují jedovaté látky nejvíce ve dřevu a mají plody nenápadné toto nebezpečí tolik nepředstavují, protože jen málokteré dítě napadne třeba okusovat větvičky zatého deště nebo kůru střemchy, či listy rododendronů.

Podle míry nebezpečnosti lze obecně rozdělit rostliny rozdělit do tří skupin

– na rostliny způsobující těžké až smrtelné otravy i při požití menšího množství jedovatých částí ( např. tis červený (Taxus baccata), některé druhy jalovce (Juniperus sp.), štědřenec převislý (Laburnum anagyroides), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

– na rostliny působící středně těžké otravy (tůje ( Thuja ),narcis (Narcissus sp.), konvalinka vonná (Convallaria majalis), kosatec (Iris, sp.), bobkovišeň lékařská (Laurocerasus officinalis), zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), oleandr (Nerium oleander), zimolez (Lonicera sp.), brslen evropský (Euonymus europaeus), pámelník bílý (Symphoricarpos albus), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare L.)

– na druhy způsobující lehčí otravy i při požití většího množství jedovatých částí
( např.mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) nebo přísavník (Parthnocissus ).

O jedovatosti rozhoduje ještě navíc zdravotní stav, stáří a přirozená odolnost jedince. Zatímco totéž množství jedovaté látky může být pro dítě smrtelné, u dospělého zdravého člověka způsobí pouze trávící potíže. Na jedovatost rostlin nelze usuzovat podle toho, zda je požírají ptáci nebo zvířata.

Některé jedy působí pouze na lidský organismus – např. ptáci se mohou bez problémů živit bobulemi rulíku zlomocného, který patří pro člověka k nejjedovatějším rostlinám. Opatrnost je jistě na místě, ale bylo by zbytečné likvidovat krásné rostliny pouze z obavy před možným nebezpečím otravy. Máte-li obavu, že dítě neposlechne, můžete nebezpečnou rostlinu dočasně obehnat plůtkem, který lze později zase odstranit.

Flora Bohemica s.r.o.

Autor: Ing. Barbora Nahodilová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.