Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok

Skladbu a seskupení rostlin na zahradě určuje zahradní projektant.Tento sortiment a seskupení rostlin je navržen v souladu s vybraným stylem zahrady ve kterém architekt zahradu projektuje, s přihlédnutím ke stanovištním podmínkám a zamýšlené kompozici zahrady.

Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok
Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok (Zdroj: shutterstock.com)

Z hlediska výsadby by měla být zahrada koncipovaná tak, aby v každé roční době bylo něco zajímavého. Při výběru konkrétní rostliny je důležité vnímat nejen její celkový vzhled a velikost ale všímat si také detailů jako jsou tvary a barvy listů, barva květů, tvar a barva plodů.

Nejhodnotnější jsou ale ty vlastnosti dřeviny, které zůstávají po celý rok neměnné. Jedná se především o jehličnany, které jsou krásné i v zimě. Uspořádání dřevin ve výsadbě je patrovité. Základní kostru zahrady tvoří velké dominantní stromy nejčastěji ve skupinách. Tyto dominanty mají být výrazné a po celý rok stejně krásné.

Množství a umístění kosterních dřevin záleží na tvaru a velikosti zahrady. Doplňkem jsou skupiny vyšších kvetoucích keřů. Dalším patrem jsou nižší kvetoucí keře předsazené před vysoké keřové skupiny. Nejnižší patro je osázeno půdopokryvnými dřevinamitrvalkami.Tato bohatá skladba může být ještě zpestřena o výsadbu sezóních rostlin jako jsou letničkycibuloviny. V této vzájemné kombinaci lze uspořádat dobu kvetení tak, aby zahrada  střídavě kvetla po celou vegetaci. Zajímavost v zimním období nám zajistí stálezelené jehličnany, u kterých si všímáme především celkového habitu a hustoty zavětvení.

Během roku jsou rostliny zdrojem potěšení ze sezóních změn barvy a textury listů, květů i plodů. Skladba rostlinzáhonech by měla také odpovídat způsobu využití dané části zahrady. Například záhonterasy je vhodné osázet rostlinami zajímavými svým květem, tvarem listu nebo vůní ( bylinky, traviny, kvetoucí keře nebo trvalky ), protože při posezení na terase máme čas vnímat rostliny všemi smysly, naopak záhony dál od domu je vhodné osázet většími a výraznějšími dřevinami, kterých si všimneme i při pohledu z dálky.

Není nutné vysazovat do každého koutu jiný druh rostliny. Zopakováním stejné nebo podobné skupiny rostlin na zahradě nám pomůže celou kompozici výsadby ucelit. Přílišná pestrost v druzích či barvě dřevin může působit chaoticky. Pergolyzahradní stavby můžeme nechat porůst popínavými rostlinami, které se hodí i na nepěkné zdi a schovají vše pod zelený závěs. Sortiment dřevin je veliký a je z čeho vybírat. Nápadité jsou dřeviny s purpurovým zabarvením listů, okrasné jehličnany, které se vyznačují rozmanitostí tvarů a různými odstíny zelené, modréžluté, nebo brzy z jara kvetoucí keře jako je jasmín, zlatý déšť , magnólie nebo vilín.

Na které rostliny je třeba dávat pozor

Nejedná je pouze o alergenní rostliny dráždící pylem či intenzivní vůní. Jde také o rostliny jedovaté (tis, lýkovec, brslen, štědřenec, apod. ) a trnité ( dřišťály, hlohyně, dřezovec trojtrnný apod). Tyto rostliny představují větší či menší nebezpečí nejenom pro malé děti, ale i pro naše čtyřnohé mazlíčky volně se pohybující po zahradě. Z hlediska alergenních rostlin je třeba individuálně zjistit, na co je kdo alergický ( jarní pyly, traviny a pod ) a informovat o tom svého zahradního projektanta již na začátku, aby se těmto rostlinám při návrhu zahrady vyhýbal.

Jedovatých rostlin je mnoho, ale ne všechny stejnou intenzitou. Kromě množství jedovatých látek je třeba také znát, ve kterých částech rostliny se tyto látky nacházejí. Některé rostliny jsou jedovaté celé ale některé pouze svými plody,dřevnatými částmi nebo listy. Děti často lákají plody, které jim připomínají rybíz nebo borůvky, právě proto jsou pro ně nebezpečné ty dřeviny, jejichž plody jsou svojí podobou lákavé a obsahují jedovaté látky. Patří mezi ně tis, lýkovec, zimolez, ptačí zob, plody bobkovišně nebo lusky štědřence. Většina těchto dřevin se využívá pro výsadbu do živých plotů a jejich častějším řezem se tvorba plodů výrazně omezí.Naopak rostliny, které obsahují jedovaté látky nejvíce ve dřevu a mají plody nenápadné toto nebezpečí tolik nepředstavují, protože jen málokteré dítě napadne třeba okusovat větvičky zatého deště nebo kůru střemchy, či listy rododendronů.

Podle míry nebezpečnosti lze obecně rozdělit rostliny rozdělit do tří skupin

– na rostliny způsobující těžké až smrtelné otravy i při požití menšího množství jedovatých částí ( např. tis červený (Taxus baccata), některé druhy jalovce (Juniperus sp.), štědřenec převislý (Laburnum anagyroides), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

– na rostliny působící středně těžké otravy (tůje ( Thuja ),narcis (Narcissus sp.), konvalinka vonná (Convallaria majalis), kosatec (Iris, sp.), bobkovišeň lékařská (Laurocerasus officinalis), zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), oleandr (Nerium oleander), zimolez (Lonicera sp.), brslen evropský (Euonymus europaeus), pámelník bílý (Symphoricarpos albus), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare L.)

– na druhy způsobující lehčí otravy i při požití většího množství jedovatých částí
( např.mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) nebo přísavník (Parthnocissus ).

O jedovatosti rozhoduje ještě navíc zdravotní stav, stáří a přirozená odolnost jedince. Zatímco totéž množství jedovaté látky může být pro dítě smrtelné, u dospělého zdravého člověka způsobí pouze trávící potíže. Na jedovatost rostlin nelze usuzovat podle toho, zda je požírají ptáci nebo zvířata.

Některé jedy působí pouze na lidský organismus – např. ptáci se mohou bez problémů živit bobulemi rulíku zlomocného, který patří pro člověka k nejjedovatějším rostlinám. Opatrnost je jistě na místě, ale bylo by zbytečné likvidovat krásné rostliny pouze z obavy před možným nebezpečím otravy. Máte-li obavu, že dítě neposlechne, můžete nebezpečnou rostlinu dočasně obehnat plůtkem, který lze později zase odstranit.

Flora Bohemica s.r.o.

Autor: Ing. Barbora Nahodilová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.