Bojujte s množením slimáků

Rozšíření u nás nepůvodního druhu plzáka španělského se za posledních dvacet let stalo morem zahrádek. Protože koncem srpna a v září kladou vajíčka, je nejvhodnější čas svést s nimi válku ve prospěch příští zahradnické sezóny.

Bojujte s množením slimáků
Bojujte s množením slimáků (Zdroj: shutterstock.com)

Proč vlastně zrovna tenhle druh tolik decimuje zeleninukvětiny, když s jiným druhem, plzákem lesním, který je u nás domovem, nikdy problém nebyl? Plzáky se krmí ptáci, ježci, nepohrdnou jimi ani lesní šelmy. Jenže to by při jejich plodnosti nestačilo.

Největším nepřítelem našich plzáků jsou vnitřní paraziti. Jenže plzáka španělského si nevšímají a ten, který reguluje jejich populaci v původních jihoevropských, se k nám zatím nerozšířil. Každý plzák přitom naklade přes dvě stě vajíček a z nich mnoho v zemi přežije do jara, kdy se vylíhne další, mnohem početnější generace. Nejdůležitější a nejúčinnější prevencí je tedy zabránit plzákům, aby vajíčka nakladli.

Sběr, zábrany, důkladné rytí

Začátkem září už toho zejména v užitkové zahrádce tolik nemáme, a tak ochabuje i pozornost vůči slimákům. Přitom právě v tomto období bychom neměli nechat na pokoji ani jediného. Je potřeba je sbírat, lákat na pasti – třeba do země zapustit hrníček s pivem, kam se nachytají – a neúprosně zabíjet. Je to sice drsné, ale jinak to nejde, takže slimáky házejte do vařící vody, nebo v kbelíku posolte. Vajíčka kladou do záhonků do půdy. Když se k nim nedostanou, je pokoj. Na cestičky nebo kolem záhonků můžete tedy navrstvit mulčovací kůru nebo drsný štěrk a pro jistotu ještě polévat slabou kávou – ta je pro plzáky jedovatá. Jako lem záhonků můžete také dát plech s ostrým okrajem zahnutým ven, ten nepřelezou, ale pozor, abyste se o něj nepořezali sami. Na podzim je potřeba zejména prázdné zeleninové záhonky do hloubky aspoň dvacet centimetrů přerýt, obrátit zeminu. Tak se vajíčka dostanou na povrch a v zimě je zahubí mráz.

Pozor, chemie nezabíjí jen slimáky

Účinný přípravek, který můžete nasypat tam, kde se plzák španělský pohybuje, je Vanish Slug Pellets, jedovatá granulová požerová nástraha. Je skutečně velmi účinná, jenže je také velmi nebezpečná. Pokud máte domácí mazlíčky nebo k vám na zahradu chodí sousedovic kočka, případně se vám tu zabydleli ježci nebo jiná zvířata, s nimiž rádi sdílíte životní prostor, Vanish SP prakticky nepřipadá v úvahu. Je totiž pro tato zvířata smrtelně jedovatý a bohužel je svou vůní a chutí láká ke konzumaci. Nebezpečí otravy ale hrozí i dítěte, které dovedou všetečně ochutnávat kdeco.

Na otravu neexistuje protijed a v mnoha případech hrozí smrt. Vhodnější tedy je použít přípravek Ferramol, granule na bázi železa a fosforu, které neškodí hmyzu, ptákům ani teplokrevným zvířatůmslimáky hubí tak, že v jejich útrobách nabobtnají, slimák zaleze do svého úkrytu a tam zahyne. Ferramol přitom svým složením zároveň funguje jako železité a fosforečné hnojivo na záhoncích. Účinnost sice není tak velká jako u Vanishe, rozhodně ale také není nebezpečná, takže když Ferramol používáte pravidelně, slimáků se postupně také zbavíte.

Biologická ochrana

Když se začnou líhnout mladí plzáci (někteří na podzim v říjnu a listopadu, další brzy z jara), můžete na ně vyzkoušet přípravek Nemaslug z živými makroorganismy – hlísticemi. Nesou symbiotickou bakterii, která slimáka po požití zahubí. Bohužel na dospělé plzáky španělské je tento přípravek neúčinný, hubí jen malé druhy slimáků nebo mladé jedince. Musíte ho používat jako hubení jediné – pokud byste totiž zároveň použili i chemické přípravky, zahubíte také hlístice. Pozor na používání ve vlhkých lokalitách a kolem vodních ploch, kde žijí přirozené druhy hlemýžďů a slimáků, které určitě zabíjet nechcete. Přípravek je účinný asi po šest týdnů, pak je třeba aplikaci opakovat.

TIP

Ochočte si párek kachen

Může se to zdá komické, ale kachny slimáky milují a dokážou jich zkonzumovat slušné množství. Pokud máte na zahrádce dostatečně velké jezírko a vysadíte na něm párek kachen – domácích nebo třeba domestikovaný divoký druh indický běžec, postarají se o sběr slimáků na cestičkách. Do záhonů je ovšem nepouštějte, oštípají totiž také zeleninukvětiny.  Krmíte si vlastní prasátko? Pak mu slimáci jistě budou chutnat, posbírané mu je tedy klidně zamíchejte do krmení. V přírodě divoká prasata konzumují všechny druhy plžů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na slimáky a plzáky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak na slimáky a plzáky

Boj se slimáky

Boj se slimáky

Jak se bránit útokům slimáků

Jak se úspěšně bránit proti nájezdům slimáků

Chtěli byste chovat indické běžce?

I kdybyste o jiné kachně nikdy neslyšeli, Indického běžce určitě znáte. Pomohou vám s bojem proti slimákům. Pojďte se podívat, jak na chov tohoto přirozeného nepřítele slimáků.

Výroba elektrického ohradníku proti slimákům

Jak se zbavit slimáků a ochránit svou úrodu pomocí elektrického ohradníku

Hubení slimáků

Hubení slimáků

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.