Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Jak jsou prospěšní ptáci v zahradě? I když se může zdát, že někdy spíše škodí a živí se ovocem ze stromů, většina ptáků je prospěšná a dokáže zahradu zbavit velkého množství hmyzu. Které druhy do zahrady patří a jak je přilákat?

Ptáci v zahradě pomůžou se škodlivým hmyzem – například modřinka a zvonek
Ptáci v zahradě pomůžou se škodlivým hmyzem – například modřinka a zvonek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ptáci v zahradě nesmí chybět

Stejně jako další živočichové, i ptáci v zahradě jsou nepostradatelní, protože jí prospívají. Jak je přilákat a upravit zahradu tak, aby se jim tam líbilo?

  • Nepoužívejte pesticidy, vytvořte květinové louky, které lákají hmyz sloužící jako potrava.
  • Pěstujte rostliny s různými semeny a plody, které ptákům poskytnou potravu i v chladných měsících roku. Vyhněte se proto i razantnímu úklidu zahrady – například do stonků trvalek se schovává hmyz sloužící za potravu, stejně tak nesklizené ovoce na stromech ptákům přilepší.
  • Původní dřeviny, trvalky i byliny poslouží ptákům jako úkryt i místo pro hnízdění. Původní rostliny jsou navíc lákadlem pro hmyz, který je nepostradatelnou potravou pro dospělé i jejich mladé. I semena a plody původních druhů rostlin ptákům více chutnají.
  • Duté kmeny jsou nejenom prostorem ke hnízdění, ale zároveň zdrojem členovců ke konzumaci. Poskytnout jim ale můžete i vhodné hnízdní budky.
  • Pnoucí rostliny rovněž poslouží k ukrytí i hnízdění, jejich květy jsou potravou pro hmyz a plody jako potrava poslouží také.

Ptáci v zahradě – to je například zvonek zelený

Pokud se najdou ptáci v zahradě, bude mezi ně patřit zvonek zelený. Má podle názvu olivově zelenou barvu a často ho najdete blízko lidských sídlišť, v zimě potom na krmítkách. Tento pták je asi 15 cm velký, jeho zobák má barvu sloní kůže a lemy letek a ocasu má svítivě žluté. Samice jsou potom matnější.

Jak zvonci žijí a čím prospívají?

Zvonek zelený žije pospolitě a hnízda tvoří v koloniích na sousedících keřích. Jeho zpěv je podobný hlasitému, rychlému zvonění. Jakmile hnízdí, uslyšíte zvuk připomínající pronikavé ťuí. Samec přitom sedává na vrcholcích stromů či zpívá za letu, který je podobný netopýřímu, a cvrliká jako kanár. Dvojice si ve výšce 2 až 4 m v korunách stromů nebo v keřích staví hnízdo. To je miskovité, ale neuspořádané, postavené z trávy, mechu a kořenů, také kořínky tvoří vnitřek hnízda. Samice do něj od dubna do srpna klade 5 až 6 vajíček, za 13 až 14 dní se líhnou mláďata, která krmí oba rodiče, aby za 12 až 16 dní mohla vylétnout z hnízda. Snůška se může dvakrát nebo třikrát za rok opakovat. A čím zvonek zahradě prospěje? Protože konzumuje převážně semena, redukuje množení nežádoucích plevelů. Krom toho se živí i plody nebo bobulemi.

Sýkora modřinka je krásně vybarvená
Sýkora modřinka je krásně vybarvená (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejčastěji narazíte na kosa

Kos černý je asi nejčastějším ptákem v zahradách a potěší uši ve večerních hodinách svým prozpěvováním. Pták je zhruba 26 cm velký, samec uhlově černý se žlutým zobákem, samice tmavě hnědá se skvrnitým břichem a hnědým zobákem. Na kosy narazíte celoročně, dříve žili výhradně v lesích, díky své přizpůsobivosti je ale nyní najdete všude. Jejich hnízdo v podobě hluboké misky z mechu, listů, stébel a vlhké půdy najdete v živých plotech, nízkých stromech nebo na nerovných zdech. Od března do července zde snáší vejce, z nichž se za 13 dní líhnou mladí, kteří za další dva týdny opouští hnízdo – to se děje několikrát do roka. Kos může žít až 20 let. Konzumuje žížaly a hmyz, nevyhýbá se ani slimákům. Podle ročního období se živí i semeny, ovocem či bobulemi.

  • Chcete-li přítomnost kosů podporovat, nepoužívejte chemickou ochranu rostlin.
  • Připravte jim napáječku, která bude v bezpečné vzdálenosti od koček.
  • Líbí se jim v přírodních zahradách s listnatými živými ploty, keři s bobulemi a ovocnými stromy.
Kos je notoricky známý
Kos je notoricky známý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěnkava vám zazpívá

Pěnkavu obecnou poznáte podle typického zpěvu, který zní jako rrr-čafčafčafrajčák. Jde o asi 15 cm velkého ptáka s bílými pruhy na křídlech a černou hranou ocasu. Samci mají břidlicově modré temeno a týl hlavy, červenohnědě líce a hrudník, hřbet pak kaštanově hnědý. Samice má vrchní stranu těla žlutohnědou, spodní světlejší. V zimě můžete potkat pěnkavy ve velkých hejnech na polích a strništích, kde pátrají po potravě. Hnízda si vytváří v lesích, parcích a sadech i remízcích. Od dubna do června naklade samice 4 až 6 vajec do hnízda, které byste našli 3 až 10 m vysoko ve větvích. Za 2 týdny se líhnou mláďata, která krmí oba rodiče, a za další 2 týdny vylétají z hnízda. To se opakuje dvakrát do roka. Protože krmí mladé hmyzem, zbaví vás jeho přítomnosti v zahradě.

  • Vyhněte se používání pesticidů, pokud chcete pěnkavy v zahradě udržet.
  • Mají rády členité zahrady s křovinami, stromy a bylinami se semeny.
Samice pěnkavy má tlumenější barvy
Samice pěnkavy má tlumenější barvy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další ptáci v zahradě? Notoricky známá sýkora modřinka

I další typičtí ptáci v zahradě hubí škůdce – jsou jimi sýkory modřinky, které se z lesů přestěhovaly do ovocných sadů. Je to pták asi 12 cm velký, ocas, křídla a temeno hlavy má kobaltově modré, bílé líce, hřbet dozelena a spodní část těla žlutou. Bude se jim líbit ve vhodných hnízdních dutinách a odmění se vám za ně konzumací velkého množství hmyzu, mezi který patří zejména mšice, potom také housenky. Samice klade 7 až 14 vajíček v rozmezí od dubna do června. Za 14 dní se z nich líhnou mláďata, která za zhruba 17 dní vylétají z hnízda. Snůšky jsou obvykle 2 ročně.

  • Vyhněte se používání pesticidů.
  • Připravte jim budky s otvorem cca 26 mm.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Hnízdní budky pro ptáky doupníky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hnízdní budky pro ptáky doupníky

Jak se zbavit hmyzu, který naletuje na potraviny

Jak se zbavit hmyzu, který naletuje na potraviny

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců

Přítomnost čápů v našich krajích

Čapí hnízda se objevují na vysokých komínech čím dál méně. Čím je to způsobené?

Tradiční krmení lesní zvěře

Tradiční krmení lesní zvěře.

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.