Přivítejte ve své zahradě ptáky

Ptáci na zahradě nejsou obvykle přítěží, ale pomocníky, kteří vás zbaví velkého množství obtížného a škodlivého hmyzu. Abyste si je na zahradě udrželi, stačí obvykle málo. O které ptáky jde a jak pomůžete vy jim?

Vrabce domácího potkáte v blízkosti člověka
Vrabce domácího potkáte v blízkosti člověka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jací ptáci na zahradě nechybí? Je to rehek zahradní

Když se objeví ptáci na zahradě, často je mezi nimi rehek zahradní. Samec přitom patří díky svému zbarvení mezi nejkrásnější pěvce – má černou masku a hrdlo, na čele bílou skvrnu, jeho ocas, kostřec, hrudník a boky jsou jasně rezavě hnědé, vrchní strana je břidlicově šedá. Samice rehka zahradního je potom nenápadná se spodní stranou žlutohnědou, vrchní šedohnědou. Tyto ptáky najdete hlavně v listnatých a smíšených lesích, v zahradách a parcích. Spatříte je zde poletovat z větve na větev nebo se náhle objeví ve vzduchu, aby ulovili hmyz.

Co rehci, tito ptáci na zahradě, potřebují a čím prospějí?

Pokud chcete, aby tito ptáci na zahradě hnízdili, poskytněte jim umělé dutiny ke hnízdění, jestliže u vás není dostatek těch přírodních. Je to z toho důvodu, že se ze svého zimoviště vrací později než jiné druhy ptáků, a jsou tak vděční za každé ještě neobsazené místo. Samice si zde z chlupů a vlasů staví hnízdo, kam od května do června naklade 5 až 8 vajec, ze kterých se za 13 dní vylíhnou mláďata. Krmí je oba rodiče, aby mohla po 16 dnech vyletět z hnízda. Takovéto snůšky mají rehci až dvě za rok.

Mezi potravu rehků patří především hmyz a jeho larvy, v době hnízdění a krmení mláďat tak pochytá množství zahradních škůdců. Na podzim zařazuje do jídelníčku také bobule. Keře a živé ploty poskytnou místo pro vhodný hmyz.

Samec rehka zahradního má krásné barvy
Samec rehka zahradního má krásné barvy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dalším ptákem je rehek domácí

I další pták prospěšný zahradám je rehek, tentokrát domácí. Poznáte ho podle typických trhavých pohybů, stálého podřepávání a třesení ocasem. Samec je přitom zhruba 14 cm velký, černé barvy s bílými konci křídel a rezavě hnědým ocasem. Samice má kouřovou barvu a rovněž rezavě hnědý ocas. Na zimu ptáci migrují, přičemž zpět se vrací na začátku března. Dříve se typicky vyskytovali v horách ve skalnatých oblastech, později se ale začali stěhovat i do obydlených oblastí, kde si tvořili a tvoří hnízda na fasádách budov. Samice staví hnízda na římsách, pod střešními trámy i v dírách ve zdech, od dubna do července do nich naklade 5 nebo 6 vajec, z nichž se za 13 dní líhnou mláďata, za 16 až 17 dní opouštějí hnízdo. Snůšky má 2 nebo 3 za rok.

Rehek domácí je původem ze skal
Rehek domácí je původem ze skal (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co rehek na zahradě dokáže?

Rehek domácí stejně jako zahradní se živí hmyzem a členovci, těch vás v zahradě zbaví. Na konci léta pak nepohrdne ani bobulemi. Prospějete jim tak, že nebudete používat pesticidy a rozmístíte jim vhodné budky – polodutiny, které mají horní polovinu přední stěny otevřenou. Pak se také pokuste do zahrady přilákat dostatek hmyzu, a to členitým a pestrým uspořádáním zahrady zároveň s kvetoucími rostlinami.

Přivítejte také vrabce domácího

Asi nejznámějším ptákem v zahradě je vrabec domácí, kterého dnes najdeme v každém, i velkém městě díky jeho přizpůsobivosti. Je to zhruba 15 cm velký pták, samci mají černou náprsenku, šedé temeno a kostřec, peříčka na lopatkách rezavě hnědá a zrcátka na křídlech šedá. Samice jsou jednoduše šedohnědé s proužky na hřbetě. Vrabec zůstává celoročně u nás, člověku nablízku, jde tedy o synantropní druh. Jeho hnízdo působí neuspořádaně, je vytvořené ze slámek a papíru, vyplněné peřím a najít ho můžete v jakékoli dutině. Staví si je od dubna do srpna, samice snese 5 nebo 6 vajíček, ze kterých se vylíhnou mláďata po 2 týdnech. Po 17 dnech vylétají z hnízda. Snůšky mohou být až 3 za rok.

I vrabci jsou užiteční ptáci

Během hnízdění a krmení mláďat uloví vrabci mnoho hmyzu, nejraději mají slunéčka sedmitečná. Protože je to všežravec, pochutná si i na ovoci, semenech nebo zbytcích, které najde v odpadcích.

Vrabec polní eliminuje škodlivý hmyz
Vrabec polní eliminuje škodlivý hmyz (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ptáci na zahradě, to je i vrabec polní

Jací jsou další ptáci na zahradě? Patří mezi ně i vrabec polní. Je menší než vrabec domácí a na zahrádkách ho najdete nejčastěji. Je cca 14 cm velký, záda má s hnědými skvrnami, spodní stranu těla šedou, temeno kaštanově hnědé a na lících černou skvrnu, přičemž samec i samice jsou stejní. Jde také o synantropní druh, který zůstává blízko člověku. V dutinách si oba staví hnízdo, kam od dubna do července samice naklade 5 až 6 vajec, na kterých sedí oba rodiče, aby se za 11 dní vylíhla mláďata. Za 14 dní potom vylétnou mladí z hnízda. Snůšky mají vrabci polní 2 i 3 ročně.

Čím vrabcům polním prospějete?

Abyste si vrabce polní v zahradě udrželi, vyhněte se používání pesticidů. Uvítají také hnízdní budky s otvorem pro vlet velkým cca 30 mm. Zbaví vás na oplátku velkého množství hmyzu, ale konzumují i semena. Tam, kde je vrabec polní huben, škodlivý hmyz se extrémně přemnožuje.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Letnění pokojových rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o letnění pokojových rostlin, výhody letnění, jak by mělo letnění rostlin probíhat, kam rostliny ze začátku umisťovat, kdy začít s letněním.

Čím v zimě přikrmovat ptáčky

Čím v zimě přikrmovat ptáčky

Hnízdní budky pro ptáky

Přemek Podlaha si s Jaroslavem Čechurou povídá o tom, jak mají vypadat hnízdní budky pro sýkroky nebo datly.

Jak ochránit ptáky

Jak ochránit ptáky před nástrahami lidských obydlí v reportáži rozvedl pan Jan Kašínský

Pštrosí křtiny

Jak chovat pštrosy emu prozradí Michal Plundra.

Krmení ptáků

Krmení ptáků

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.