Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Víte, že i obojživelníci a plazi v zahradě mají svůj smysl a pomůžou vám? Velmi často jsou totiž jejich potravou škůdci, kteří si pochutnávají na vašich záhoncích a ničí úrodu. Jaké obojživelníky a plazy si v zahradě stojí zato udržovat?

Jací plazi v zahradě jsou užiteční? Třeba ještěrka
Jací plazi v zahradě jsou užiteční? Třeba ještěrka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ještěrky, oblíbení plazi v zahradě

Plazi v zahradě, kteří jsou oblíbení zejména u dětí, jsou ještěrky. Ještěrka obecná patří stejně jako další plazi k těm, kteří milují slunce – najít je tedy nejčastěji můžete, jak se vyhřívají na kamenech. Jde o světle hnědé až zelené zvířátko s tmavým pruhem ve středu zad, které dorůstá délky 18 až 27 cm, přičemž ocas je 1,5× delší než tělo. Samečci pak v době páření získávají třpytivě zelenou barvu na hlavě a bocích. Aktivní je ještěrka ve dne, kdy čerpá energii ze slunce a své oblíbené místo si hlídá před ostatními, samci o své teritorium bojují. Samičky po oplození snesou 5 až 17 vajíček, ze kterých se zhruba za dva měsíce vylíhnou mláďata. Pokud se ocitnou v nebezpečí, umí ještěrky oddělit svůj ocas. Zimu tráví v zemních dutinách a mezerách.

Jak jsou tito plazi v zahradě prospěšní?

Ještěrky jako užiteční plazi v zahradě vám pomůžou s hmyzem, pavouky i žížalami a zejména tím, že požírají slimáky. Aby se jim u vás v zahradě líbilo, postupujte následovně:

  • nepoužívejte chemické postřiky a jedovaté návnady na slimáky
  • postavte jim zídky nebo hromady kamení, kde bude sucho a dostatek slunce, kolem kterých budou byliny či květiny, které přilákají jejich potravu
  • jako ochranu před kočkami, které je s oblibou loví, chraňte oblíbená místa ještěrek větvemi nebo pletivem

Nehezká, ale užitečná ropucha

I když není vůbec oblíbená, udělá vám v zahradě ropucha velkou službu. Velkou část její potravy totiž tvoří slimáci, nepoužívejte tedy do zahrady jedovatou návnadu, která by ropuše mohla ublížit (kromě přípravků s fosforečnanem železitým). Samice těchto obojživelníků jsou velké až 15 cm, samci potom maximálně 8. Jejich mohutné tělo šedohnědého zbarvení má bradavičnatou kůži a také jedovaté lícní žlázy, jejichž výměšky slouží jako ochrana před predátory. Aktivní jsou v noci, ve dne se schovávají v úkrytech – hromadách kamení, listí, dřeva apod. Na jaře samice migrují k vodě, kde se narodily, tam nakladou vajíčka, a vrací se zpět na místo, kde tráví léto. 

I ropucha vám na zahradě pomůže
I ropucha vám na zahradě pomůže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čím jsou ropuchy užitečné?

Krom toho, že požírají slimáky, živí se ropuchy i jejich vajíčky, hmyzem, pavouky, stínkami a žížalami. Mezi jejich potravu patří mnoho škůdců, například mandelinka bramborová, blýskáček řepkový či housenky můry zelné a můry osenice. Jak ropuchy podpořit?

  • vyhněte se chemické ochraně rostlin
  • vytvořte jim vhodné prostředí – přírodní zahradu, hromady kamení a dřeva
  • během doby migrace dávejte při jízdě autem pozor na místech, která vedou k vodě
  • postavte plůtky k ochraně ropuch

Slepýši jako další plazi v zahradě

Slepýši jsou také plazi v zahraděo, ovšem ne hadi - řadí se mezi beznohé ještěrky. Kromě toho, že člověku neublíží, jsou v zahradě velkými pomocníky, protože mají rádi slimáky. Dospělci jsou dlouzí 35 až 45 cm, ojediněle až 51. Vrchní stranu těla mají šedou, hnědou až žlutou a lesklou. Na zimu se ukrývají do děr v zemi nebo do kompostu, v březnu či dubnu úkryt opouštějí. Na přelomu května a června se páří a za tři měsíce přichází na svět 6 až 15 mladých, kteří jsou hned po vylíhnutí samostatní. Vyskytují se zejména tam, kde je povrch půdy zarostlý, přiměřeně vlhký a zároveň jsou v blízkosti slunná místa. Umí odlamovat část ocasu, pokud se cítí ohrožení.

Slepýš je beznohá ještěrka
Slepýš je beznohá ještěrka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zbaví vás hlavně slimáků

Hlavní potravou slepýšů jsou slimáci a žížaly – tvoří 90 % jejich kořisti. Občas ale nepohrdnou ani pavouky nebo hmyzem. Jak je v zahradě udržíte?

  • vyhněte se chemické návnadě na slimáky
  • místa, kde rádi přezimují, nechte volně přístupná
  • zahradu vytvořte členitou s místy, kde se můžou schovat
  • dopřejte jim úkryt v podobě hromad dříví a zároveň slunná místa

Zdroj informací: prirodnízahrada.eu

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Ještěr Agama

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ještěr Agama

Zakládání terárií

Rady, jak a jaké terárium vybudovat pro různé druhy živočichů.

Kompost nejsou jen žížaly

Co všechno žije v našem kompostu?

Paludárium

Pokud chcete chovat zvířata, kterým ale potřebujete zajistit jak vodní, tak suchozemskou část, pořiďte si paludárium. Prozradíme, jak fungují a na co se rozlišují, jaké živočichy můžete v paludáriu chovat a jak ho vybavit a udržovat.

Chov leguánů a jiných plazů

Chov leguánů a jiných plazů

Chov leguánů a jiných plazů

Chov ještěrů v bytě

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.