Zahradní domek pro okrasu i užitek

Kolem domu a zahrady se brzy navrší mnoho věcí, které není kam uložit. Zahradník navíc uvítá prostor, kde může sázet a přesazovat, sušit semínka a bylinky, ale také se převléknout do pracovního úboru. Možná se vám zalíbí i možnost malého koutku, kde chcete v létě za deště nerušeně odpočívat, vypít si kávu a posvačit.

Zahradní domek pro okrasu i užitek
Zahradní domek pro okrasu i užitek (Zdroj: shutterstock.com)

Zkrátka i na malé zahrádce brzy přijdete na to, že by se vám hodil malý domeček. Protože vaše zahradastyl, který vyhovuje vaší povaze a vkusu, přizpůsobíte mu jistě i tuhle stavbu. Pak dokonale zapadne do prostředí a bude zdobit, i když uvnitř bude skryté jen skladiště.

Úklid věcí ze zahrady se zjednoduší, nikde se nebude nic povalovat a rušit váš pohled na květinykeře. Dětské hračky budou mít v domečku svou vlastní bednu nebo skříňku, vejde se sem i kolo, bude tu i dost prostoru a vhodné nářadí, abyste tady mohli sekačku nebo kolo pohodlně opravovat.

Montované dřevostavby

Nejrychleji postavíte prefabrikovaný domeček, který dnes nabízí mnoho firem a dostanete ho i prostřednictvím hobby marketů. Výběr je velký – od obyčejné kůlničky 2 x 2 metry až po zahradní chatu se dvěma místnostmi a možností příslušenství. Materiál je dřevo, zpravidla smrkové, můžete si vybrat srubový vzhled z půlkulatých trámů nebo ohlazená prkna. Chatky nejsou určené k celoročnímu obývání, takže mají jen jednoduché stěny, ty malé bez oken, ty větší s okny, můžete si přiobjednat i terásku se zábradlím před vchod. Střecha je zpravidla sedlová, krytá jen lepenkou – další krytinu si musíte dokoupit sami, hodí se jak plech, tak tašky. Neškodí ji opatřit okapem a svodem dešťové vody – tu můžete sbírat do sudu a využít na zalévání.

Chatky se staví na betonovou základovou desku, tu si předem připravíte a pak už vám dodavatel přijede domeček smontovat, což je obvykle práce na pár dní. Pokud chcete větší chatičku i obývat nebo v ní mít dílnu, kde se budete zdržovat delší hodiny, vyplatí se postavit komín, protože v našich krajích je často příjemné si přitopit i v létě. Přívod elektřiny by měl být samozřejmostí – rozsvítit si potřebujete i v té nejmenší kůlně. Přívod vody se vám ale bude rozhodně také hodit, i kdyby to bylo jen na opláchnutí rukou po práci. Odpad nejsnáze vyřešíte napojením na odpad z domu, když to nejde, vystačíte si u zahradní chatky s malým septikem, pak ovšem musíte s používáním vody šetřit.

Domečky na míru

Ne ke každému domu a ne do každé zahrady se hodí světlé dřevo montovaných chatek. Babiččina zahrádka potřebuje prkna s patinou a nějaký ten ozdobný výřez ve štítu nebo dokonce malůvku kolem oken a dveří. To se dá zvládnout i povrchovou úpravou dřeva prefabrikovaných zahradních domků. Pokud ovšem chcete na své perníkové chaloupce klasický štít obložený dole vyřezanými prkny, budete si muset nechat na stavbu dřevo připravit podle svého nebo architektova návrhu. Když pak na střechu z tašek nebo šindelů posadíte korouhvičku v podobě kohouta, bude dojem dokonalý.

Máte zahrádku v dnes tak oblíbeném orientálním stylu? Někteří výrobci montovaných domků na to již pamatují, takže vám dodají střechu v podobě pagody, vy si pak výzdobu dotvoříte bambusovýmikeramickými ozdobami a stylizovaným nátěrem. Hotový můžete koupit třeba i domeček připomínající kulatými okénky lodní kajutu. Do skotského či irského, ale i do středomořského stylu se bude lépe než dřevo hodit kámen. Nemusíte zrovna stavět kamenný domek, stačí jej zvenčí kamenem obložit. S rozmyslem a nápaditostí postavený zahradní domek bude přitažlivou výzdobou okolí vašeho domu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Domeček pro děti

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak postavit domeček pro děti? S tím nám poradí šikovný Kutil Pavel Zeman.

Interaktivní domeček

Návod na stavbu interaktivního domečku.

Návod na výrobu vlastního zahradního domečku

Zahradní domeček má spoustu výhod. Poslouží jako úschovna zahradního nářadí, děti v něm mohou mít své malé království.

Garáž na sekačku

Zahradní robotická sekačka je šikovná věc, proto ukážeme, jak si pro ni vytvořit garáž. Stačí jen sekačku změřit a na sestavení použít terasová prkna a vodovzdorné překližky.

Kutil Miroslav postavil pro své vnuky mašinku ze starého sudu

Mašinka pro děti postavená ze staré ložnice a sudu je skvělým počinem dědečka Miroslava.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?