Výbava, bez které se neobejdete

Budujete zahrádku? Pak jistě také doplňujete svou sadu nářadí a postupně zjišťujete, že vám ještě chybí to, čí ono. Než vám vyroste trávník a budete řešit sekačku, křovinořez nebo dokonce multifunkční traktůrek, pořiďte si sadu ručního nářadí, bez které to na zahradě prostě nejde.

Výbava, bez které se neobejdete
Výbava, bez které se neobejdete (Zdroj: shutterstock.com)

Zahrada stojí a padá s ruční prací. Je to sice dřina, ale odměna v podobě upravených záhonů, pěkného živého plotu, kvetoucích růží či plodů z užitkové zahrady zahřeje vaše srdce. Navíc relaxace při fyzické práci v zeleni je pro každého osvěžující, i když si večer musíte narovnat záda. Takže s chutí do toho, mechanizace vám pomůže, ale základem je pořád rýč, motyčka, hrábě, kolečkonůžky.

Zahradnická elegance

Než se pustíte do práce, zhodnoťte, co máte na sobě. Co je nejpohodlnější? Kalhoty s kapsami – to věděl už Krteček. Dobré je mít na takových pracovních kalhotách měkce vyztužená kolena, protože věřte, že při pleníokopávání prostě klečet budete. Košile s dlouhými rukávy vás ochrání před poškrábáním od větviček, trnů, ale také před útočím hmyzem, který se zvedne z porostu, sotva do něj sáhnete. Slamák nebo kšiltovka zase ochrání vlasy před zacucháním mezi keři a na sluníčku také zastíní oči.

Dobré vyšší boty vám pomohou projít vysokou trávou, roštím i rozmáčeným trávníkem. Oblíbené holínky jsou asi nejlepší, ale dokonce i v teplých dnech je do gumáků dobré si vzít teplé podkolenky, jinak vám nohy prochladnou. Poslední, ale velmi důležitá, je ochrana rukou. Pořiďte si pevné kožené zahradnické rukavice (raději více párů, protože tahle součást oděvu má zvláštní schopnost si s námi neustále hrát na schovávanou), takové, které vám dobře padnou a budete se v nich moci opřít do rýčestříhat nůžkami. Měkčí, k dlani a prstům přiléhající pár, si můžete dopřát na jemnější práce, kde potřebujete větší cit – vytrhávání plevelů nebo zaštipování výhonů.

Rýče a hrábě

Lopata vám nejspíš někde v koutku kůlny zbyla po stavbě nebo renovaci domu. Dejte ji do pořádku, vydrhněte od rzi, případně natřete ekologickým nátěrem, bude se vám určitě hodit nejen na přehazování kompostu. Vybrat rýč špičatý, kulatý nebo rovný? Mnoho na tom nezáleží, špičatým zaryjete snáze do hloubky při převracení půdy na záhonu, oblým nebo rovně zaříznutým zase lépe naberete, co potřebujete odhodit někam dál. Důležité je, aby měl pevnou a zaoblenou nášlapnou hranu. Nářadí z kvalitního silnějšího ocelkového plechu je nejlepší, pozinkované pak nepotřebuje velkou údržbu. Nátěr i plastový potah se totiž přece jen odře. Na barvu tedy nehleďte, hlavně aby vám vše dobře padlo do ruky. Dřevěné násady jsou pevné, i když vyschnou, dají se namočit do vody a znovu se patřičně rozepnou a drží.

Plasty jsou sice lehčí, ale také choulostivější, pokud chcete skutečně špičkový plastový výrobek, musíte si dost připlatit. Pak ovšem bude mít i praktickou rukojeť s neklouzavou měkčenou úpravou. To platí i pro hrábě. Budete potřebovat alespoň dvoje. Vějířové lehké budete používat na pohrabání listítrávy z povrchu trávníku, těžší ocelové s ostrými hroty zase ve chvíli, kdy potřebujete trávník hlouběji provzdušnit nebo na záhonku prohrábnout povrch zeminy.

Nůžky a motyčky

Zahradník nevychází mezi rostliny bez pár potřebných věcí v kapsách nebo zástěře s kapsami. Jedny ostré rovné nůžky potřebujete na ostřihování odkvetlých květů, zastřižení neposlušného trsu trávyzáhonu, kam se nedostala sekačka. Zahnuté nůžky se pak hodí ke stříhání větviček růží a ozdobných keřů – určitě najdete při obhlídce zahrady nějakou, která vaší pozornosti minule unikla nebo nečekaně vyrazila. V kapsáři budete mít i malou motyčku a trojzubec, se kterými vykopnete úporný plevel pěkně i s kořeny a přehrábnete potom zase zeminu do úhledné podoby.

Co dál?

Chystáte se sít nebo sázet? Mějte po ruce dva kolíky spojené dostatečně dlouhým provázkem, abyste si mohli vytyčit pěkné rovné řádky. Další kolík se pak hodí na důlky pro semínka a menší sazeničky. Nezbytnou zahradnickou pomůckou je také velká i menší konev, ta první na záhony, ta druhá na zalévání rostlinnádobách na oknech a na terase.

Pak ještě samozřejmě kolečko. Nejlépe lehké s gumovou pneumatikou, abyste zbytečně netahali váhu samotného kolečka, když ho naložíte shrabanou trávouvětvemi, kompostem, rašelinou nebo pískem, zapotíte se i tak dost. No, do začátku to stačí. Na to další přijdete už při práci na zahradě sami. A brzy začnete řešit, kam s tím vším a vyvstane potřeba pěkného zahradního domku. Ale to už je zase jiné téma.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.