Výbava, bez které se neobejdete

Budujete zahrádku? Pak jistě také doplňujete svou sadu nářadí a postupně zjišťujete, že vám ještě chybí to, čí ono. Než vám vyroste trávník a budete řešit sekačku, křovinořez nebo dokonce multifunkční traktůrek, pořiďte si sadu ručního nářadí, bez které to na zahradě prostě nejde.

Výbava, bez které se neobejdete
Výbava, bez které se neobejdete (Zdroj: shutterstock.com)

Zahrada stojí a padá s ruční prací. Je to sice dřina, ale odměna v podobě upravených záhonů, pěkného živého plotu, kvetoucích růží či plodů z užitkové zahrady zahřeje vaše srdce. Navíc relaxace při fyzické práci v zeleni je pro každého osvěžující, i když si večer musíte narovnat záda. Takže s chutí do toho, mechanizace vám pomůže, ale základem je pořád rýč, motyčka, hrábě, kolečkonůžky.

Zahradnická elegance

Než se pustíte do práce, zhodnoťte, co máte na sobě. Co je nejpohodlnější? Kalhoty s kapsami – to věděl už Krteček. Dobré je mít na takových pracovních kalhotách měkce vyztužená kolena, protože věřte, že při pleníokopávání prostě klečet budete. Košile s dlouhými rukávy vás ochrání před poškrábáním od větviček, trnů, ale také před útočím hmyzem, který se zvedne z porostu, sotva do něj sáhnete. Slamák nebo kšiltovka zase ochrání vlasy před zacucháním mezi keři a na sluníčku také zastíní oči.

Dobré vyšší boty vám pomohou projít vysokou trávou, roštím i rozmáčeným trávníkem. Oblíbené holínky jsou asi nejlepší, ale dokonce i v teplých dnech je do gumáků dobré si vzít teplé podkolenky, jinak vám nohy prochladnou. Poslední, ale velmi důležitá, je ochrana rukou. Pořiďte si pevné kožené zahradnické rukavice (raději více párů, protože tahle součást oděvu má zvláštní schopnost si s námi neustále hrát na schovávanou), takové, které vám dobře padnou a budete se v nich moci opřít do rýčestříhat nůžkami. Měkčí, k dlani a prstům přiléhající pár, si můžete dopřát na jemnější práce, kde potřebujete větší cit – vytrhávání plevelů nebo zaštipování výhonů.

Rýče a hrábě

Lopata vám nejspíš někde v koutku kůlny zbyla po stavbě nebo renovaci domu. Dejte ji do pořádku, vydrhněte od rzi, případně natřete ekologickým nátěrem, bude se vám určitě hodit nejen na přehazování kompostu. Vybrat rýč špičatý, kulatý nebo rovný? Mnoho na tom nezáleží, špičatým zaryjete snáze do hloubky při převracení půdy na záhonu, oblým nebo rovně zaříznutým zase lépe naberete, co potřebujete odhodit někam dál. Důležité je, aby měl pevnou a zaoblenou nášlapnou hranu. Nářadí z kvalitního silnějšího ocelkového plechu je nejlepší, pozinkované pak nepotřebuje velkou údržbu. Nátěr i plastový potah se totiž přece jen odře. Na barvu tedy nehleďte, hlavně aby vám vše dobře padlo do ruky. Dřevěné násady jsou pevné, i když vyschnou, dají se namočit do vody a znovu se patřičně rozepnou a drží.

Plasty jsou sice lehčí, ale také choulostivější, pokud chcete skutečně špičkový plastový výrobek, musíte si dost připlatit. Pak ovšem bude mít i praktickou rukojeť s neklouzavou měkčenou úpravou. To platí i pro hrábě. Budete potřebovat alespoň dvoje. Vějířové lehké budete používat na pohrabání listítrávy z povrchu trávníku, těžší ocelové s ostrými hroty zase ve chvíli, kdy potřebujete trávník hlouběji provzdušnit nebo na záhonku prohrábnout povrch zeminy.

Nůžky a motyčky

Zahradník nevychází mezi rostliny bez pár potřebných věcí v kapsách nebo zástěře s kapsami. Jedny ostré rovné nůžky potřebujete na ostřihování odkvetlých květů, zastřižení neposlušného trsu trávyzáhonu, kam se nedostala sekačka. Zahnuté nůžky se pak hodí ke stříhání větviček růží a ozdobných keřů – určitě najdete při obhlídce zahrady nějakou, která vaší pozornosti minule unikla nebo nečekaně vyrazila. V kapsáři budete mít i malou motyčku a trojzubec, se kterými vykopnete úporný plevel pěkně i s kořeny a přehrábnete potom zase zeminu do úhledné podoby.

Co dál?

Chystáte se sít nebo sázet? Mějte po ruce dva kolíky spojené dostatečně dlouhým provázkem, abyste si mohli vytyčit pěkné rovné řádky. Další kolík se pak hodí na důlky pro semínka a menší sazeničky. Nezbytnou zahradnickou pomůckou je také velká i menší konev, ta první na záhony, ta druhá na zalévání rostlinnádobách na oknech a na terase.

Pak ještě samozřejmě kolečko. Nejlépe lehké s gumovou pneumatikou, abyste zbytečně netahali váhu samotného kolečka, když ho naložíte shrabanou trávouvětvemi, kompostem, rašelinou nebo pískem, zapotíte se i tak dost. No, do začátku to stačí. Na to další přijdete už při práci na zahradě sami. A brzy začnete řešit, kam s tím vším a vyvstane potřeba pěkného zahradního domku. Ale to už je zase jiné téma.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!