Zahrada v září – co dělat a na co se připravit

Léto je za námi, i když to babí přináší často příjemné slunečné dny bez úpalu, kdy pobyt na zahradě je nejkrásnější. Stále nám ještě kvetou růže, některé keře, dokvétají letničky a v plné kráse se rozvíjejí podzimní trvalky. Pro příští sezónu právě teď můžete udělat nejvíc práce.

Zahrada v září – co dělat a na co se připravit
Zahrada v září – co dělat a na co se připravit (Zdroj: shutterstock.com)

Tráva bude chtít určitě ještě posekat, už ale nehnojte, zalévejte málo a jen když je příliš velké sucho. Neponechávejte posekanou trávu na trávníku, naopak ho pečlivě vyhrabejte a holá místa dosejte, aby na jaře pěkně zarostla. Konec září je také nejlepší doba pro provzdušnění trávníku vertikutací, zbavíte ho tím mechu a umožníte kořínkům před zimou se nadechnout.

Čas sklizně

Přišla doba úrody jablek, hrušekšvestek. Sklizené ovoce pečlivě prohlížejte, nikdy neukládejte pro zimní zásoby jablkahrušky natlučené nebo poškozené hmyzem či hnilobou. Odrůdy pro skladování rozložte na lísky nebo koše a uložte je v chladné tmavé místnosti. Pravidelně zásoby kontrolujte a odstraňujte plesnivé či hnijící kusy. Dozrávají také pozdní ostružiny, ze kterých můžete vyrobit lahodné marmelády. Jablka se hodí na kompoty, klevely i vynikající mošt. Vlašské ořechy už se vylupují a padají, takže je posbírejte, nechte oschnout, odstraňte zbytky zelené slupky a dobře oschlé uskladněte. Hrozny vinné révy nechte dozrát co nejvíce, aby zesládly. Pak je opatrně odstřihněte a révě zkraťte vrcholky letorostů. Sklízejte také semínka letničektrvalekrostlin, jejichž krásu si přejete na zahradě vidět i v příštím roce. Nezapomeňte odstraňovat odkvetlé květy růží a stále hlídejte napadení chorobami, proti kterému je třeba i v tomto období rázně zasáhnout.

Zahradu vám zdobí květy jiřin, aby kvetly co nejdéle, stříhejte květy na dlouhých stoncích pro výzdobu váz. Doplní je také první barevné listopadky, poslední cíniekopretinyvětvičky okrasných keřů, které začínají probarvovat listy do červenýchžlutých barev. Půvab podzimních záhonů doplní vřesy,  tabák, okrasné kapustyokrasné trávy, které ještě dokvétají a začínají sesychat do trsů stejně půvabných, jako když byly zelené. Na zeleninové zahrádce dozrávají dýně, sklízí se celer, podzimní mrkev, brambory, poslední hrášek a fazolky, cukety a baklažány, podzimní zelí, květák, špenát a mangold. Záhony po zelenině pečlivě zryjte a můžete ještě zasít zelené hnojení – jetel, vikev a hořčici, které pak brzy z jara zaryjete do půdy. Do pozdního podzimu i zimy vám na záhonech zbude pozdní růžičková kapusta, zelená petrželka, pažitka a odolné odrůdy špenátu.

Čas sázení a přesazování

Září je nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlinkontejnerů na záhony. Do skalek a lemů záhonů vysazujte půvabné protěže, hořce, ale také polštářovité plaménky nebo krásné bodlákům podobné trnité máčky alpské. Vysoké kopretiny, denivky, bohyšky a čechravy budou napřesrok bohatostí květů zdobit centra záhonů i místa v okolí keřů. Nyní je také vhodný čas pro vysazení jehličnanůstálezelných dřevinkontejnerů, budou mít dostatek času do zimy zakořenit. Všechny jehličnany na zahradě vydatně zalévejte, potřebují nabrat vláhu pro zimu. Do země také již potřebují usadit jarní cibuloviny –  tulipány, ladoňky a talovíny. Jen s narcisy počkáme ještě pár týdnů, pokud ovšem nehrozí, že první mrazy přijdou příliš brzy. Před těmi je třeba chránit také vysázené choulostivější druhy trvalek, pokud předpověď hrozí ranní mrazíky, rostliny přikryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Přes den jim ale ještě dopřejte paprsky slunce a přísun vzduchu. Letněné květiny pomalu stěhujte domů. Dopřejte jim raději pozvolný přechod, přemístěte je nejprve do teplé místnosti, pak ty, které na zimní období potřebují chlad, teprve přeneste do místnosti studené. Dokvétají také muškátytruhlících, je čas je ostříhat a přenést na zimu domů. Choulostivé fuchsie stěhujte co nejdříve, první větší chlad by je zahubil. Jejich keříky zastřihněte, uložte je do místnosti s teplotou okolo 10 °C a přestaňte s pravidelnou zálivkou – v zimě jim stačí mírná jedenkrát týdně.

TIP

Bylinky na zimu

Aby vám nechyběly čerstvé bylinky ani v zimě, z trvalek (máta, pažitka, šalvěj, rozmarýn, tymián) si odeberte kousky trsů do květináčů a rychle rostoucí letničky (majoránka, petrželka, řeřicha, kerblík) si do nádob vysejte. Pro kousek natě do polévky můžete seříznout vrchol celeru a položit ho na talířek s trochou vody, nať bude růst po několik týdnů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 04.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ochrana rostlin před mrazy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ochrana rostlin před mrazy

Rododendrony v zimě

Pěstování rododendronů v zimním období, jejich ochrana proti mrazům.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Zazimování subtropických rostlin

O tom, jak zazimovat subtropické rostliny a keře.

Vřesovité rostliny a jejich zazimování

Vřesovité rostliny a jejich zazimování

Zazimování rostlin v jezírkách

Zazimování rostlin a leknínu v jezírkách a péče o ryby v zimním období

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.