Architekt radí: Dřevěné prvky v zahradě

Pro zahradu je dřevo ideálním stavebním materiálem, protože je zcela přírodní, působí lepším dojmem, než plasty, beton a  jiné nepřírodní materiály a zvyšují užitnou hodnotu zahrady. Kvalitně provedené stavební prvky jsou nedílnou součástí zahrady s důrazem na funkčnost např. pro posezení s přáteli a relaxaci.

Architekt radí: Dřevěné prvky v zahradě
Architekt radí: Dřevěné prvky v zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Přirozeností dřeva je, že neustále žije – pracuje. Přijímá vlhkost, po dešti vysychá, příjemně se prohřívá a díky své elasticitě přežívá i mrazy. Případné nedostatky nebo nepravidelnosti umocňují přirozený dojem a kromě nepravidelné struktury nás dřevo okouzluje i svými barvami a jejich proměnami.

Terasy

Betonové podklady teras nahrazuje stále častěji dřevo. Pro terasy se využívá v podobě podlahových prken s protiskluzovými drážkami, špalíkové dlažby nebo hotových dřevěných dlaždic či terasových dílců. Dřevo dodá terase zajímavý vzhled a díky své povaze je chůze po něm velmi příjemná a pohodlná. Využívají se nejen dřeva z domácích dřevin, ale také dřeva z dřevin exotických, jejichž obliba stále více stoupá. Exotická dřeva řadíme k tvrdším a odolnějším, zato však kvůli jejich importu dražším.

Původní odstín exotických dřevin po dvou až třech měsících  mizí a získává zajímavou šedočernou patinu. I exotické dřevo je třeba udržovat olejovým nátěrem, který napomůže udržet pružnost. K nejvyužívanějším exotickým dřevům patří bangkirai, tatajuba, massaranduba a Ipe. Domácí dřeva jsou na tom s odolností vůči venkovním podmínkám hůře, lze ji ale zvýšit vhodnou volbou ochranných prostředků a nátěrů.

Dětská hřiště 

Nejenom dospělí využívají zahradu k odpočinku. I dětem je třeba věnovat pozornost v podobě výběru vhodného herního prvku. Dětské herní prvky se dělí do několika  kategorií podle věku dítěte. Nejmenším dětem vyhovují ty nejjednodušší herní prvky jako je třeba pískoviště, pro větší jsou tu různé prolézačky, houpačky, domky a skluzavky.

Kromě věkové kategorie dítěte vybíráme herní prvky také podle prostorových možností na zahradě. Například pro umístění pískoviště nám bude stačit prostor cca 2m2, budeme li ale pořizovat větší sestavu herních prvků obsahující např. houpačku, skluzavku a menší prolézačku, budeme potřebovat prostor velikosti nejméně 6 – 8m2. Herní prvky umísťujeme vždy tak, aby na ně bylo dobře vidět z domu a aby byly na osluněném místě, případně v mírném přistínění zelení. V případě herních prvků zejména pro ty menší děti musíme také myslet na dopadové plochy které musí by neměly být tvrdé a drsné, aby se dítě při pádu nezranilo. K těmto účelům slouží buď umělé dopadové plochy vyráběné specielně k těmto účelům nebo výsyp pískem či jemnou mulčovací kůrou, případně trávník.

Dělící stěny, treláže a pergoly

Dělící stěny mohou sloužit jako optický předěl zahrady od domu nebo hospodářského zákoutí. Tvoří je plné stěny nebo různě dekorativně upravené dřevěné mříže. Čím hustší je výplň z mříží, tím spíše se zástěna hodí k odclonění nechtěných pohledů a vytvoření intimních zákoutí. Řidší mřížové výplně se zase lépe hodí pro popínavé rostliny.

Dělící stěny se prodávají v několika typizovaných provedeních. Mohou být obdélníkového nebo čtvercového formátu, mohou být s horizontálním nebo šikmým uspořádání výplně s hranatým nebo zaobleným dílem v horní části. Lze je použít i pro stavbu pergol nebo jako jednotlivé zástěny.

Treláže jsou konstrukčně nejjednodušší ozdobné mříže které se připevňují na pevné plochy ( zdi domů, kůlen, zahradních domků ) a slouží jako opora pro popínavé rostliny. Tyto mříže nejsou určeny pro samostatné upevnění do porostu nebo mezi sloupky pergoly apod.

Pergoly patří k místům na zahradě, která lákají k odpočinku a posezení s rodinou či přáteli. Mezi nejoblíbenější typy pergol patří rohové pergoly vhodné k umístění do koutu zahrady a klasické obdelníkové, které jsou vhodné například k napojení na dům. Velikost pergoly by měla odpovídat počtu osob, která bude toto zákoutí využívat. Musí poskytovat dostatek prostoru pro všechny zúčastněné, pro zahradní nábytekgril nebo ohniště. Pergoly lze vyrobit na míru nebo sestavit ze stavebnicového systému nabízejícího nekonečné varianty sestav. Umístění pergolyzahradě by mělo být řešené již ve fázi projektu zahrady, aby měl zahradní architekt možnost pergolu vhodně začlenit do koncepce zahradních úprav. Pergoly mohou být zastřešené a poskytnou tak útočiště i za mírně nepříznivého počasí a mohou být doplněny o boční výplně z mříží, po kterých budou pnout popínavé rostliny.

Dřevěné dekorace do exteriéru

V zahradě můžeme dřevěné prvky využít s úspěchem jak pro praktické potřeby, tak i pro dekoraci. Dřevěné květinové truhlíky nám dozdobí terasu, balkon nebo okenní parapet. Na lemování rozhraní trávníkuzáhonů lze použít dřevěné palisády, kterými můžeme také podepřít svah a předělit rozhraní s rovinou. Zahradní nábytek je nepostradatelnou součástí i sebemenší zahrádky. Přijímáme u něj hosty a trávíme chvíle odpočinku, proto bychom měli věnovat jeho výběru velkou pozornost.

Důležité je rozmyslet si jeho umístění na zahradě nebo na terase, rozsah sedací soupravy a možnost uložení zahradního nábytku na zimu. Ozdobou do zahrady může být třeba také kmen pokáceného starého stromu. Je přírodním okrasným prvkem a zároveň minibiotopem pro vítanou drobnou faunu v zahradě.

Zahradní domky 

Tyto menší dřevěné stavby jsou neodmyslitelnou součástí každé větší zahrady. Slouží pro umístění nářadí, sekačky, případně i zahradního nábytku. Zahradní domek může být také propojený s dílnou, kterou jistě ocení všichni kutilové. Umístění zahradního domku je zapotřebí řešit již v době vytváření projektu zahrady.

 

Flora Bohemica s.r.o.

Autor: Ing. Barbora Nahodilová
        

Publikováno: 04.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Stavba bioklimatické pergoly na balkoně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bioklimatické pergoly představují nejmodernější trend v oblasti hliníkových zahradních staveb. Podívejte se, jak si takovou pergolu nainstalovat u vás doma.

Jak si vyrobit dekorativní zahradní stolek

Přemýšlíte, jak si vyrobit krásný dekorativní stolek na zahradu? Pavel Zeman vám ukáže, jak jeden takový jednoduše vyrobit.

Jak vyrobit zahradní lucernu

Jak si jednoduše vyrobit lucernu na zahradu? Jednoduchý návod předvede Pavel Zeman.

Návod na renovaci starého altánu

Jak zrenovovat starý altán aby vypadal jako nový pomocí barev Bondex

Suchá betonová směs

Suchá betonová směs

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?