Žluté květy ze strání pro podzimní zahradu

Třezalka a zlatobýl jsou léčivky z luk, strání a rumišť. To ale neznamená, že vám nemohou vyzdobit podzimní zahradu, jejich žluté květy nakvítají až do začátku října, zlatobýl je pak ještě mnoho dní ozdobený chmýřím z polétavých semínek.

Žluté květy ze strání pro podzimní zahradu
Žluté květy ze strání pro podzimní zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Vysadit květiny, které jsou přirozené v okolní přírodě, se na zahradě vždycky vyplatí. Nejde jen o to, že s jejich pěstováním nebudete mít problémy, protože se jim ve vaší lokalitě prostě daří. Vytvoříte také přirozený prostup přírody a zahrady, spojíte své soukromí s přírodním systémem, v němž stojí váš dům, a tak se v něm budete cítit nikoliv jako vetřelec, ale jako jeho součást. Nemusíte mít dokonce ani zahradu ve stylu českého venkova, pokud vám lépe vyhovuje moderní orientální styl nebo malý zámecký park s dokonalým trávníkem a pár precizně lemovaných záhonů, založte si klidně zahradu podle svého vkusu. Květiny z přirozeného ekosystému najdou uplatnění i v takových zahradách. Dokonce tím mnohdy odhalíte jejich půvab, kterého si v přírodě nestačíte povšimnout.

Třezalky

Rod Hypericum zahrnuje více než 400 druhů, u nás jich voně roste jen asi deset, protože všechny třezalky jsou milovnice slunce, nejlépe se jim tedy daří v subtropickém pásmu. Přesto u nás nejrozšířenějších druh třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) kvete pilně celé léto a poslední žluté kalíšky na lodyhách vysokých 30 – 60 cm otvírá ještě na přelomu září a října, zejména pokud vydrží pěkné babí léto. Trvalka se rychle rozroste do trsu, který barvou svých sytě žlutých květů vyniká uprostřed okrasných travin, na osluněném místě před jehličnany i jako solitér na malém záhonku pod okny domu. Dřevnatějící lodyhy této byliny  je třeba po odkvětu a opadání listů nízko u země stříhat, protože by z nich v příštím roce sice vyrazily nové větvičky, ale staré by zůstaly nepěkně holé a bez květů. Můžete ovšem vysadit také třeba u nás volně rostoucí třezalku kalíškatou (Hypericum calycinum) nebo ze Středomoří importovanou třezalku olympskou (Hypericum olympicum). Oba druhy jsou keře, ten první naroste do asi půlmetrové výšky a může tvořit půvabný doprovod rododendronů a jiných brzy z jara dokvétajících keřů, protože má rád polostín a bohatě pokvete v zastínění sytě zelených větví těchto mohutnějších sousedů. Naopak na suchá slunná kamenitá místa do skalek se hodí třezalka olympská, jen asi 20 cm vysoký kompaktní keřík. Na zimu je dobré ho ochránit přikrývkou z chvojí, přece jen není zvyklý na naše mrazy.

Zlatobýl

Mohutné byliny rodu Solidago jsou typickými představiteli flory mírného pásma. U nás je domácí jediný druh, zlatobýl obecný (Solidago virgaurea), vykvétající na stráních pod lesy a na pasekách. Další pěstované druhy – zlatobýl kanadský (Solidago canadensis) a zlatobýl obrovský (Solidago gigantea) pocházejí ze Severní Ameriky, u nás se ovšem chovají invazně, zplaňují, vytlačují původní flóru a bují jako plevelné rostliny. V zahradách jsou přesto oblíbené, patří k okrasám pozdního léta a podzimu. Zlatobýly jsou trvalky, vyhánějící každoročně nové vysoké lodyhy z kořene nebo oddenku. Nepotřebují žádnou zvláštní péči, stačí jim prokypření spíše vápenité půdy a nepatrná zálivka, dobré je lodyhy stříhat hned po odkvětu, aby se semena nešířila po okolí. Až dva metry vysoké rostliny mají sice spodní část stonků holou, to ovšem bohatě vynahradí dlouhá hustá sytě žlutá květenství, zdobící záhony trvalek od srpna do října. Mohutný zlatobýl je dekorativní i jako solitér uprostřed trávníku, kde působí jako pozdně kvetoucí keř.

Léčivky

Třezalka tečkovaná a zlatobýly jsou rostliny odedávna využívané v lidovém léčitelství. Také dnes jsou čaje a tinktury ze zlatobýlu používány jako doplňková léčba při onemocněních ledvin a močových cest a při krvácivých onemocněních trávicího traktu. Používání třezalky je mnohem širší a v posledních letech také velmi oblíbené, výtažky doporučují i lékaři. Naši předkové věřili, že třezalka zahání zlé duchy. Není divu, její účinky jsou totiž antidepresivní, potlačuje úzkostné stavy, stres, vylepšují spánek – to znamená, že tato rostlina člověka zbavuje denních i nočních můr, jinými slovy démonů, zlých duchů. V mnoha zemích je fytofarmakologická léčba třezalkou doporučována pacientům, kteří se obávají dlouhodobého užívání antidepresiv, účinky jsou prokázané a terapie u mnoha lidí skutečně úspěšná. Neznamená to ale, že byste si ji měli ordinovat sami. Občasné popíjení lehkého třezalkového čaje před usnutím nebo na potlačení premenstruačního syndromu vás nijak nepoškodí, pokud ovšem potřebujete dlouhodobou terapii, je dobré, když je kontrolovaná lékařem, už pro možné kontraindikace s léky na srdce a krevní oběh. Pozor – třezalka obsahuje látky, které výrazně zvyšují citlivost na sluneční záření – při užívání třezalkových preparátů byste se tedy měli vyhýbat pobytu na slunci, jinak se rychle spálíte.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 04.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Řezané květiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Řezané květiny.

Znáte léčivé účinky třezalek?

Jaké jsou léčivé účinky třezalky a k čemu třezalku použít poradí Michala Švihelová.

Bylinkové čaje proti nachlazení

Bylinkové čaje proti nachlazení

Příprava bylinného čaje na uklidnění

Příprava bylinného čaje na uklidnění

Škodlivé rostliny

Důvody, proč likvidovat určité druhy rostlin a rady, jak správně likvidaci provádět

Recept na bolavá záda

Recept na bolavá záda

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.