Říjen na zahradě – co dělat a na co se připravit

Po krásných dnech babího léta se neodvolatelně hlásí chladnější dny a v noci může přijít i mrazík. Nedá se nic dělat, zahradu je třeba uložit k zimnímu spánku. Než začne zahradník odpočívat, má tedy plné ruce práce.

Říjen na zahradě – co dělat a na co se připravit
Říjen na zahradě – co dělat a na co se připravit (Zdroj: shutterstock.com)

Říjen je měsíc velkého úklidu, ale také projektování úprav zahrady a výsadby dřevin. Především se postaráme o to, aby se nám nemnožili škůdci a plísňové a houbové choroby. Nejlepší prevencí je omezit na minimum místa, kde by se zárodky mohly usazovat. Pokud trávník ještě narostl, naposledy ho posekejte, pečlivě vyhrabte a spadané listí odstraňujte z jeho povrchu raději častěji než všechno najednou. Všechny tyto rostlinné zbytky umístěte na kompost a letos naposledy ho promíchejte. Posbírejte prázdné truhlíky, květináče, vysypte z nich zeminu a dobře je vymyjte. Sekačku na trávu pečlivě očistěte, pokud je potřeba něco opravit, nabrousit či vyměnit, svěřte ji servisu již nyní, nepálí vás čas a nebudete platit za expresní termín.

Zahradu zdobí podzimní květy a plody

Nejspíše vám ještě kvetou některé begónie, ale hlavní krásou říjnové zahrady jsou listopadky – chryzantémy. Po odkvětu stonky nízko nad zemí ustřihněte, často ještě vyženou nové listopadové květy. Podzim probarvuje zahradu listím i plody, které zůstávají na jeřabinách, šípkových keřích, pámelnících, kdoulovcích a dalších keřích i stromech jako zimní ozdoba i potrava pro ptáky. Do prvních větších mrazů spadané listí vyhrabávejte, když půda promrzne, již nehrozí šíření plísní a hniloby, takže pozdě opadané listí ponechte na jarní shrabání. V  říjnu se ale ještě určitě snažte posbírat a ostřihat všechno, co by se mohlo začít kazit – polámané větvičky keřů a stromů, místa, kde se projevuje hniloba dřeva, přemokřené plesnivějící listy okrasných travin nebo některých trvalek – to všechno musí pryč. Po zahradě tedy obcházejte s nůžkami a prohlížejte, kde je potřeba zasáhnout. Růže potřebují svůj podzimní řez, na popínavých zakraťte dvouleté výhony až na dvě očka od dřeva, letošní jen  upravte – právě ty totiž příští rok pokvetou. Záhonové růže zbavte u země starého dřeva a zelené zkraťte. V choulostivých oblastech je dobré růže přikrýt chvojím nebo obalit slámou před prvními mrazy. Odkvetlé mečíky a jiřiny ostřihejte a hlízy vyryjte opatrně vidlemi. Očistěte je od zeminy a nechte na sluníčku oschnout. Jiřiny pak uložte na suché místo do sklepa, stačí je lehce překrýt hoblinami. Hlízy mečíků uložte na suchém temném místě, třeba v uzavřené krabici. Z cibulovin nyní vysazujte tulipány, hyacinty a narcisy, v podzimní čase se také sázejí nové růže. Je nejvyšší čas přenést do domu muškáty a fuchsie a samozřejmě také letněné exotky.

Čas pro novou skalku a stromy

V říjnu je nejlepší čas pro výsadbu jehličnatýchlistnatých stromů všech druhů, které nejsou zvlášť citlivé na mráz. Připravte jim jámy s kvalitní drenáží a zeminou a dopřejte jim oporu v podobě dlouhého kůlu, ke kterému je přivážete. Tak nebudou mít problém přežít větrnější počasí a stihnou do zimy zakořenit. Pokud plánujete novou skalku, je právě teď doba, kdy byste měli mít připravený návrh, písek, zeminu i kameny. Pusťte se do díla, na rovných zahradách nemusíte ani vytvářet umělé návrší, stačí jen mírně vyvýšený skalkový záhon. Nebo si můžete poskládat suchou zídku. Protože budete dělit trsy příliš rozrostlých trvalek, můžete odolné rostliny na skalku vysadit ještě nyní na podzim. Na jaře je pak doplníte novými sazenicemi.

Sklízejte ovoce a zeleninu

Zimní jablkahrušky už nutně potřebují očesat a uložit do sklepa nebo jiné chladné větrané místnosti. Jahodníky okopejte, přihrňte zeminou a před mrazem ochraňte netkanou textilií. Stejně jako ovocné stromy ale i jahodníky potřebují na podzim pravidelnou zálivku. Vysazujte nové ovocné stromky, rybízy i angrešty. Ze zeleninovém záhonku vyryjte mrkev a další kořenovou zeleninu pro zimní uskladnění. Očistěte ji od zeminy a uložte do písku v bedýnce v suchém sklepě. Pokud tuto možnost nemáte, čistou zeleninu pokrájejte a v mikrotenových sáčcích zamrazte. Šikovný způsob je i sušení, v sušičce tenké plátky kořenové zeleniny nechte dobře vyschnout, až jdou drtit, mírně prosypte solí a směs si uložte do těsně uzavřených skleniček – máte tak připravený domácí chuťový základ pro polévky a omáčky. Nasušte si také zásoby petrželové a celerové natě, libečku a aromatických bylinek. Pokud vám ještě na záhonech zbyly saláty nebo kapusta, překryjte je netkanou a textilií a postupně skliďte k přímému konzumu.

Zazimování jezírka

Příliš rozrostlé vodní i příbřežní rostliny zredukujte, odstraňte všechno, co by mohlo ve vodě zahnívat. Před mrazy je dobré ještě zvednou hladinu vody, aby zimní odpar neodkryl pobřežní rostliny a nevystavil je holému mrazu. Jezírko do poslední chvíle pravidelně čistěte od spadaného listí a jiných nečistot, aby zamrzlo čisté.

 

 

Publikováno: 03.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

ČTĚTE DÁLE

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!