Tip pro vás – zahrada vás potrebuje i na podzim!

Začátek října je období vhodné pro vysazení jehličnatých i listnatých stromů a keřů, které jsme si předchozí rok mohli vypěstovat ze semen. V tuto dobu, protože již hrozí ojedinělé mrazíky, také stěhujeme do interiéru k nízkým teplotám citlivé rostliny. Hlavně se jedná o exotické rostliny, jako jsou palmy a bambusy (mimo mrazuvzdorných). Naproti tomu juky jsou v našich klimatických podmínkách plně mrazuvzdorné, v zimě a v předjaří ale nesnášejí přemokření, proto je pěstujeme na vyvýšeném kopečku.

Tip pro vás – zahrada vás potrebuje i na podzim!
Tip pro vás – zahrada vás potrebuje i na podzim! (Zdroj: Lucie Peukertová)

Následuje období vhodné k založení skalky. Tradiční zahrádky a skalky se neobejdou bez podzimních cibulovin, většinu z nich je vhodné vysazovat právě teď. Cibulky krokusůsněženek můžeme v říjnu vysadit také do květináče. Umisťujeme je ve skupinách do menších nádob, jako substrát lze použít téměř každou zahradní zeminu. Po výsadbě bychom měli cibulky zalít a postavit je na chladné stanoviště, kde teplota nepřesahuje 6 °C. V teplejším prostředí by totiž vyhnali pouze listy, nikoliv květy. K okrasným rostlinám, které bychom měli také vysazovat v říjnu patří růže.

Se založením skalky ani v říjnu ovšem práce na této části zahrady nekončí. V tomto období je potřeba ze skalky odstraňovat listí. Pod napadaným listím totiž panují podmínky, ve kterých se daří všelijakým škůdcům a kde se mohou rozvíjet i různé houbové choroby. Pokud pěstujeme zeleninu, pravděpodobně jsme úrodu už sklidili celou. Nastává tedy čas, který bychom měli využít na zrytí opuštěných záhonů, do jejichž spodní vrstvy zapravíme chlévský hnůj.

Vraťme se ovšem ještě ke sklizni. Zelenina, kterou budeme uchovávat dlouhou dobu, je cibule kuchyňská. Usušenou cibuli skladujeme na suchém, chladném, přitom ale dobře větraném místě. Dobré na to jsou dřevěné lísky. Nutné je skladovat cibuli v tenkých vrstvách a pravidelně kontrolovat, zda není napadnuta houbovými chorobami. Jestliže nám cibule namrznou, nemá to na její využití v kuchyni výraznější vliv, ale neměli bychom s ní do té doby hýbat. V tomto období také sklízíme zimní odrůdy hrušníjabloní a jejich plody uskladňujeme na chladných ale suchých místech.

Čerstvou zeleninou je možné se zásobit i v zimě. Mezi otužilé druhy zeleniny, kterým je venku dobře i v zimě patří růžičková kapusta, hlávková kapusta, zimní pórčerný kořen. Existují dokonce druhy, které přejde-li je mráz, získají ještě lepší a jemnější chuť. K těm patří např. zmíněná růžičková kapusta, dále máslová kapusta a kapusta kadeřávek. Aby rostliny v dlouhých mrazech, kdy není sníh, netrpěly, je potřeba k nim nahrnout substrát nebo kompost a záhon kolem dokola obložit chvojím, slámou nebo suchým listím (třeba ze skalky;-)

Na podzim vyséváme kozlíček polníček. Je to nepříliš známý druh listové zeleniny, jehož listy se konzumují v čerstvém stavu (jako salát, jehož je chutnou alternativou s vysokou nutriční hodnotou). Jeho výhoda tkví právě v pozdním pěstování a dále, že není nutné ho předpěstovávat. Říjnový výsev je vhodný do pařeniště i nevytápěných skleníků nebo fóliovníků.

Jak vidíte ani v říjnu není o náměty na aktivní odpočinek na zahradách nouze:-) Přejeme vám k tomu hodně zdaru a dostatek slunečných dnů.

Zuzana Bednárová

Publikováno: 03.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!