Tip pro vás – zahrada vás potrebuje i na podzim!

Začátek října je období vhodné pro vysazení jehličnatých i listnatých stromů a keřů, které jsme si předchozí rok mohli vypěstovat ze semen. V tuto dobu, protože již hrozí ojedinělé mrazíky, také stěhujeme do interiéru k nízkým teplotám citlivé rostliny. Hlavně se jedná o exotické rostliny, jako jsou palmy a bambusy (mimo mrazuvzdorných). Naproti tomu juky jsou v našich klimatických podmínkách plně mrazuvzdorné, v zimě a v předjaří ale nesnášejí přemokření, proto je pěstujeme na vyvýšeném kopečku.

Tip pro vás – zahrada vás potrebuje i na podzim!
Tip pro vás – zahrada vás potrebuje i na podzim! (Zdroj: Lucie Peukertová)

Následuje období vhodné k založení skalky. Tradiční zahrádky a skalky se neobejdou bez podzimních cibulovin, většinu z nich je vhodné vysazovat právě teď. Cibulky krokusůsněženek můžeme v říjnu vysadit také do květináče. Umisťujeme je ve skupinách do menších nádob, jako substrát lze použít téměř každou zahradní zeminu. Po výsadbě bychom měli cibulky zalít a postavit je na chladné stanoviště, kde teplota nepřesahuje 6 °C. V teplejším prostředí by totiž vyhnali pouze listy, nikoliv květy. K okrasným rostlinám, které bychom měli také vysazovat v říjnu patří růže.

Se založením skalky ani v říjnu ovšem práce na této části zahrady nekončí. V tomto období je potřeba ze skalky odstraňovat listí. Pod napadaným listím totiž panují podmínky, ve kterých se daří všelijakým škůdcům a kde se mohou rozvíjet i různé houbové choroby. Pokud pěstujeme zeleninu, pravděpodobně jsme úrodu už sklidili celou. Nastává tedy čas, který bychom měli využít na zrytí opuštěných záhonů, do jejichž spodní vrstvy zapravíme chlévský hnůj.

Vraťme se ovšem ještě ke sklizni. Zelenina, kterou budeme uchovávat dlouhou dobu, je cibule kuchyňská. Usušenou cibuli skladujeme na suchém, chladném, přitom ale dobře větraném místě. Dobré na to jsou dřevěné lísky. Nutné je skladovat cibuli v tenkých vrstvách a pravidelně kontrolovat, zda není napadnuta houbovými chorobami. Jestliže nám cibule namrznou, nemá to na její využití v kuchyni výraznější vliv, ale neměli bychom s ní do té doby hýbat. V tomto období také sklízíme zimní odrůdy hrušníjabloní a jejich plody uskladňujeme na chladných ale suchých místech.

Čerstvou zeleninou je možné se zásobit i v zimě. Mezi otužilé druhy zeleniny, kterým je venku dobře i v zimě patří růžičková kapusta, hlávková kapusta, zimní pórčerný kořen. Existují dokonce druhy, které přejde-li je mráz, získají ještě lepší a jemnější chuť. K těm patří např. zmíněná růžičková kapusta, dále máslová kapusta a kapusta kadeřávek. Aby rostliny v dlouhých mrazech, kdy není sníh, netrpěly, je potřeba k nim nahrnout substrát nebo kompost a záhon kolem dokola obložit chvojím, slámou nebo suchým listím (třeba ze skalky;-)

Na podzim vyséváme kozlíček polníček. Je to nepříliš známý druh listové zeleniny, jehož listy se konzumují v čerstvém stavu (jako salát, jehož je chutnou alternativou s vysokou nutriční hodnotou). Jeho výhoda tkví právě v pozdním pěstování a dále, že není nutné ho předpěstovávat. Říjnový výsev je vhodný do pařeniště i nevytápěných skleníků nebo fóliovníků.

Jak vidíte ani v říjnu není o náměty na aktivní odpočinek na zahradách nouze:-) Přejeme vám k tomu hodně zdaru a dostatek slunečných dnů.

Zuzana Bednárová

Publikováno: 03.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Kelozel a česnekopažitka: jak se zbavit jejich škůdců

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kelozel a česnekopažitka: jak se zbavit jejich škůdců

Pěstování okrasné kapusty

Paní Krulichová představuje okrasné zeleniny - konkrétně okrasnou kapustu, která se hodí jak do zahrady, tak do podzimní dekorace.

Využití záhonů v zimě

V této reportáži si ukážeme, jak můžeme využít záhony i v zimním období.

Nové odrůdy zeleniny

Nové odrůdy zeleniny.

Jakou zeleninu můžeme sklízet i během zimy?

Jakou zeleninu můžeme sklízet i během zimy?

Pohádková skalka

Nápad na pohádkovou skalku.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.