Zahalte altán do zeleně a květů

Je pozdní odpoledne horkého, unaveného dne a vy si dopřáváte šálek čaje či kávy v altánu či na terase ukryti v husté zeleni. Před nepříjemnými hluky z ulice a  sousedních zahrad vás chrání voňavá zelená stěna posetá barevnými květy. Líbí se vám tato představa? Pokud máte altán, pergolu či zástěnu, poradíme vám, do kterých rostlin je zahalit.

Zahalte altán do zeleně a květů
Zahalte altán do zeleně a květů (Zdroj: shutterstock.com)

Pro zelený přehoz altánu, zástěn a pergol můžete vybírat z široké škály rostlin obecně nazývaných popínavé. Podle jejich schopnosti uchycení jsou tyto rostliny rozděleny na ovíjivé, pnoucí a úponkovité. Ovíjivé mají ohebné výhonky, kterými se kolem vzpěry obtáčejí, příkladem takové rostliny jsou u nás nepříliš rozšířené mučenky. Pnoucí rostliny, které i v našich zahradách zastupují břečťan či popínavá hortenzie, se dokáží udržet pomocí příčepivých kořínků a přísavných destiček. Nakonec úponkovité rostliny, mezi kterými bychom objevili například vinnou révu, se popínají díky stonkům, listům nebo květům přeměněným v úponky.

Co si rozmyslet před návštěvou zahradnictví

Před výsadbou popínavých rostlin pečlivě zvažte, co od této přírodní pokrývky očekáváte. Chcete-li mít posezení skryté i v zimních měsících, volte stálezelené kultivary. Pokud si nedokážete klidné posezení představit s poletujícím hmyzem, vyhněte se rostlinám bohatým na intenzivně vonící květy (většina popínavých růží) a především nesoucím sladké plody (jako je vinná réva). Samozřejmě bude pro vaše rozhodování důležitý i fakt, jak velkou péči rostliny potřebují a kolik jim jí budete vy sami chtít věnovat.

Zásadním kritériem pro výběr vhodné popínavky jsou podmínky, které vaše zahrada poskytuje. Zejména na přelomu jara a léta je poměrně náročné nakupovat v zahradnictví a nenechat se zlákat všemi barvami hrajícími květy. Přesto věnujte více pozornosti informacím uvedeným u jednotlivých kultivarů. Dříve než rostliny nakoupíte, ujistěte se o poloze altánu – na jakou světovou stranu je orientován, jak intenzivnímu slunečnímu světlu budou rostliny během dne vystaveny? Některé popínavé rostliny jsou samozřejmě náchylné na chlad a přestože jsou u nás zimy v poslední době velmi mírné, zimu by ve venkovní výsadbě nepřežily.

Neméně důležitou informací je i uvedená maximální výška rostliny – v prvních letech budete možná přesvědčovat rostlinku k růstu, ale velmi brzy by vás mohla svými růstovými schopnostmi nemile překvapit. Popínavá hortenzie se zpočátku drží u země, ale dokáže dorůst až 10metrové výšky. Více práce než užitku byste mohli mít i s břečťanem, který se dostatečné aklimatizaci velmi zmohutní a mohl by být pro stabilitu altánu či zástěny i nebezpečný. Výčet negativ jednotlivých rostlin vás nemá od jejich volby odradit, ale je potřeba si uvědomit, jaké kroky vás v budoucnu čekají.

Věnujte rostlinám dostatečnou pozornost

Většina popínavých rostlin je náročná na dostatek vláhy a tudíž i na půdu, do které je sázíte. Pokud máte písčitou a nepropustnou jílovitou zem, bude nutné pro rostliny vykopat jamku o 10 cm větší, než je jejich kořenový bal. U plaménků je nutné vykopat jamku dostatečně hlubokou. Důležité je i dodržet minimálně 20 cm odstup od stěny, abyste rostlinám neomezili přísun živin a nezamezili přiměřenou cirkulaci vzduchu. Při přípravě jamek se nenechte zmýlit drobným vzrůstem mladých rostlinek a dopřejte jim dostatek místa pro růst.

Zahalte altán do zeleně a květů
Zahalte altán do zeleně a květů (Zdroj: shutterstock.com)
Zahalte altán do zeleně a květů
Zahalte altán do zeleně a květů
Zahalte altán do zeleně a květů
Zahalte altán do zeleně a květů
Zahalte altán do zeleně a květů
Zahalte altán do zeleně a květů

Mezitím nechte rostlinu i s květináčem aspoň na hodinu v kýblu s vodou. Až ji budete z květináče přesazovat, snáze ji vyndáte bez porušení kořenů. Rostlinku vsaďte do jamky lehce našikmo směrem ke stěně, po které se bude pnout. Hned po vysazení je vhodné rostlinu zastřihnout na výšku 20 cm. Popínavka tak bude mít menší odpar z listů a dokáže věnovat více energie kořenům. Než se popínavka uchytí (vytvoří se nové listy), musí být půda v jejím okolí dostatečně zavlažovaná. K tomu vám pomůže malý val vytvořený kolem rostlinky – zeminu kolem popínavky navršte tak, aby byla kolem kořenového balu o něco níže a držela se tak u kořenů voda.

Při výběru se nechce unést i fantazií

Častou volbou pro dekoraci altánů a zástěn jsou plaménky, kterých existuje nespočetná řada. Liší se tvarem listů a květů, ale i dobou kvetení. Plaménky, které jsou běžné pro středoevropské chladnější klima, v zimě opadají. Výjimkou jsou Clematis cirrhosa a Clematis armandii, ale i tyto mohou vlivem mrazu zežloutnout a opadat, je tedy vhodné je volit pro jižně orientované části zahrady. Podmínkou pro zdárný růst plaménku je zastínění spodní části. Nedoporučujeme k zakrytí používat dlaždice a podobné materiály, upřeli byste tak rostlině dostatek vláhy. Mnohem lepší variantou je prostor před plaménky osázet rostlinami nižšího vzrůstu (půdokryvné růže či tymián). Plaménky jsou poměrně náročnější na péči, ale čas který jim věnujete vám vynahradí bohatými květy.

Pro altány a zástěny ve stinné části zahrady jsou vedle plaménků vhodné zimolez (Lonicera periclymenum), břečťan (Hedera helix), popínavá hortenzie (Hydrangea petiolaris), loubinec (Parthenocissus quinqefolia) či hlohyně (Pyracantha).

Klasickou volbou mezi popínavými rostlinami je samozřejmě růže. Vybírat můžete mezi jednou kvetoucími, stále kvetoucími a opakovaně kvetoucími. Budete-li na zahradu vybírat právě růže, je ideální dobou pro návštěvu zahradnictví či specializovaných pěstitelů konec června, kdy kvetou všechny typy růží. Zajímavými kultivary růží jsou takzvané ramblery, tedy liánové růže, které rostou velice rychle a mohou dosahovat až 20 metrů.

Lenka Malá

 

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Trvalky kvetoucí v létě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trvalky jsou rostliny kvetoucí v létě. Zjistíte, jaké druhy existují, jak trvalky vysazovat, kombinovat a jaké choroby a škůdce můžete očekávat.

Jak si postavit fazolové tepee?

Lískové pruty, které vystříháváme jako vedlejší výhony, jsou ideální materiál na stavbu fazolového tepee. Ukážeme vám, jak si takové tepee postavit.

Zelený dům

Jak si vypěstovat zelený dům nebo zeď? Povíme Vám, na co si dát pozor.

Výroba podpěry pro popínavé rostliny a rajčata

V rubrice Prima NÁPADY vyrobíme stylové přírodní podpěry pro popínavé rostliny a rajčata.

Pěstování trubače

Reportáž o pěstování popínavé rostliny trubač, rady, jak jí pěstovat, kde ho zasadit, jakou půdu má rád, zda je nutné hnojení nebo ne atd.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?