Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky

Zahrada má být místem pro trávení pohodových volných chvil bez pocitu nebezpečí. Obývají-li dům a zahradu i děti nebo čtyřnozí mazlíčci, plánujte výsadbu rostlin s ohledem na ně.

Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky
Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky (Zdroj: shutterstock.com)

Flóra určená pro okrasné zahrady v sobě skrývá řadu toxinů, které na lidské tělo působí v různé míře. Po požití jedovatých rostlin může docházet nejen k otravě akutní, ale i pomalé chronické otravě způsobující trvalé zdravotní následky. Při výběru rostlin a jejich umístění na zahradě bychom měli mít na paměti, že dětské tělo je několikanásobně menší než tělo dospělého člověka. Tedy i rostliny s menší mírou toxicity budou mít mnohem horší vliv na dětský organismus. Pozor bychom samozřejmě měli dávat i na plodící rostliny, jejichž plody jsou jedlé po tepelné úpravě, ale jedovaté za syrova (příkladem je brambor a fazole).

Kde hrozí smrtelné nebezpečí

V divoké přírodě se rostliny musí chránit před hladovými ataky býložravců. Jejich přirozenou obranou jsou trny nebo přenádherné, leč jedovaté květy. I takové keře a květiny se pravidelně objevují v českých zahradách, zejména se jedná o trvalky. Přímé nebezpečí sebou nese žlutě kvetoucí štědřenec svěšený, známý jako zlatý déšť (Laburnum anagyroides). Již po pěti snědených kvítcích štědřence se dítě dostává do smrtelného nebezpečí, ještě větší nebezpečí hrozí po konzumaci nezralých plodů. Ve větším množství je po konzumaci plodů jedovatý skočec (Ricinus communis).

Nebezpečí hrozí i z keřů, které jsou hojně uplatňované pro živé ploty. Červenými plody láká prudce jedovatý tis (Taxus baccata) a nevhodný pro výsadbu do dětmi obývané zahrady je i zimostráz (Buxus sempervirens). Mezi popínavými rostlinami hrozí riziko mírné otravy po požití plodů břečťanu (Hedera helix) nebo vistárie (Wisteria). Za nejjedovatější rostlinu Evropy bývá označován nádherně modrý oměj šalamounek (Aconitum plicatum). Nebezpečná je i řada přenosných hrnkových květin. Typickým jedovatým krasavcem je oleandr, dále je třeba dávat pozor na durmany a kaliny.

Pouštíte-li se každoročně do úpravy jarních záhonů, měli byste si dát pozor zejména na čemeřice (Helleborus niger), srdcovky (Dicentra spectabilis), hlaváčka (Adonis vernalis), sněženky (Galanthus) a bledule (Leucojum) Prudce jedovaté jsou pak konvalinky (Convallaria majalis), jejichž jed se z řezaných květů vylučuje do vody ve váze. K otravě může docházet samozřejmě i z nepozornosti. Pokud skladujete cibulky okrasných tulipánů, ocúnů, či narsisů, buďte obezřetní před případnou záměnou za běžnou kuchyňskou cibuli.

Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky
Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky
Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky
Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky
Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky
Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky

Pro zvířata jsou obvykle jedovaté rostliny odporné a vyhýbají se jim, přesto je nutné být obezřetní zejména u rostlin jedovatých i pro člověka. Pozornost by majitel čtyřnohého mazlíčka měl věnovat i rostlinám, které jsou jedovaté jen pro některá zvířata. Například pro všežravce na rozdíl od býložravců je prudce jedovatá čičorka pestrá (Securigera varia).

Člověk nemá oči všude a tak i přes veškerou snahu může k otravě dítěte či mazlíčka dojít. V takovém případě je potřeba okamžitě kontaktovat lékaře, případně veterináře. Jako první pomoc u dítěte se doporučuje podat několik tablet aktivního uhlí, které je nutné zapít velkým množstvím čaje. Pokud po požití jedovaté rostliny otečou dítěti sliznice v ústech, je vhodné dát mu cucat led. Stejně tak u psů a koček se jako první pomoc při otravě rostlinou doporučuje podat nejpozději do hodiny po otravě 2 – 5 rozdrcených tablet živočišného uhlí (podle velikosti zvířete) a nechat zapít maximálně 200 ml vlažné vody. Více vody by pro zvíře mohlo být přitěžující – pokud by živočišné uhlí nepomohlo vyvolat zvracení, mohlo by více tekutin způsobit posun toxické látky dále do trávicího traktu.

Pravidla pro bezpečí dětí a domácích mazlíčků na zahradě

1. Viditelně oddělte užitkovou část zahrady od okrasné.
2. Pokud na zahradě prudce jedovaté rostliny mít chcete, upravte terén tak, aby se k nim děti a zvířata nemohla dostat.
3. Dítě musí vědět, že se před konzumací ČEHOKOLI ze zahrady dovolí dospělého.
4. Zbytečně děti nepleťte. Malé dítě s jistotou nerozezná podobný jedlý a jedovatý plod.
5. Dítě nesmí krmit rostlinami domácí mazlíčky.
6. Seznamujte dítě s rostlinami od chvíle, kdy se začne bez opory pohybovat. Velkým pomocníkem vám bude atlas rostlin – nejlépe verze upravená pro děti. Příjemnou společnou četbou pro vás může být kniha Zákeřné keře od Daniely Krolupperové.
7. Nepodceňujte a nepřeceňujte své dítě – opakováni není jen matkou moudrosti.
8. Neopomínejte na popisky rostlin, otrávit se může nedopatřením i dospělý.

Přestože děti pravidelně upozorňujete na nebezpečí, se kterým se na zahradě mohou setkat, a přestože své potomky seznamujete s jedovatými rostlinami v přírodě, nepodceňujte jejich pobyt na zahradě. A to ani pokud již zahájili školní docházku. Nejnáročnější období, kdy je nutné dítě stále hlídat a kontrolovat, je před nástupem do mateřské školy. Tehdy ještě stále poznává svět všemi svými smysly, chutí nevyjímaje. Bohužel čím je dítě starší a má mnohem více prostoru, nebezpečí kolem něj stále hrozí, i když již třeba jen v podobě kožního podrážděn. Děti jsou v mladším školním věku naneštěstí velmi kreativní. Nebo vám ještě dítko nepřipravovalo parfém či květinovou koupel?

Lenka Malá

 

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jedovaté rostliny na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jedovaté rostliny na zahradě

Jak pěstovat ostropestřec mariánský a co si z něho vyrobit

Reportáž o pěstování léčivé rostliny ostropestřec mariánský. Jak jí správně pěstovat, jaké léčivé účinky má pro náš organismus, jak jí užívat a jak si z něho připravit mléčný nálev nebo lihový extrakt.

Pěstování čemeřice

Václav Větvička představuje rostlinu, která se jmenuje čemeřice.

Otrava zvířat z domácí stravy

Jaké potraviny jsou pro zvířata toxické.

Na jaké jedovaté rostliny si dát pozor

Pan Pirner představuje jedovaté rostliny, které jsou nebezpečné hlavně pro malé děti

Poradna Václava Větvičky

Dnes si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.