Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače

Stejně jako u sít i u odpuzovačů hmyzu můžeme volit mezi několika variantami. Každá z nich má svá pro i proti. Chemické odpařovače (Raid, Orion, Biolit a další) jsou nejběžnějším typem odpuzovačů, které seženete v každém hobby marketu nebo drogerii.

Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače
Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače (Zdroj: shutterstock.com)

Odpuzovače

Náplň se do nich dodává v podobě tekutiny nebo pevných destiček, ze kterých se působením elektrického proudu uvolňují chemické látky, které hmyz odpuzují. Jejich hlavní nevýhodou je jejich podstata – tedy chemické složení. Výrobci samozřejmě deklarují, že uvolňované látky nejsou pro člověka nebezpečné, ale stejně na většině difuzérů najdete upozornění, že by neměly být používány v místnostech, kde spí malé děti. Vyrábí se sice i takové, které jsou dle výrobců pro použití v dětské ložnici vhodné, ale přeci jen jde o chemii. Ceny odpařovačů se pohybují od 140 Kč.

Ultrazvukové odpuzovače fungují podobně jako chemické difuzéry po zastrčení do elektrické zásuvky. K odpuzování hmyzu ale využívají vysokofrekvenční tón, který je pro lidské ucho obvykle neslyšitelný. Nicméně citlivější jedinci ho mohou podvědomě pociťovat jako nepříjemný. Někteří výrobci nabízí tyto odpuzovače také ve formě přívěsků na klíče, které můžete použít například při posezení na terase. S funkcí ultrazvukového odpuzovače existuje také celá řada aplikací pro mobilní telefony. O jejich spolehlivosti se však vedou rozsáhlé debaty. Odpuzovače seženete již od 100 Kč výše.

Zahradní odpuzovače se prodávají v podobě vonných svíček nebo loučí, které uvolňují dým obohacený přírodními esencemi, který hmyz odpuzuje. Louče se dají pořídit od 35 Kč, lampový olej proti hmyzu pak od 55 Kč (1000 ml).

Přírodní alternativy mnoho lidí opomíjí, a to přesto, že řada odpuzovacích svíček, loučí či bytových difuzérů je obohacena právě přírodními esencemi. Účinné jsou vůně citrusů nebo levandule, citronové trávy a máty, cedru nebo rozmarýnu, afrikánů či pelargonií, ale také pažitky, eukalyptu, bazalky či molice. Osázejte truhlíky na vašem okně či balkonu těmito rostlinami a sami uvidíte výsledek. Chybu neuděláte prakticky s žádnou bylinkou. Minimálně je využijete v kuchyni. Výborně také funguje citron, do kterého zapíchnete několik hřebíčků (mimochodem výborně eliminuje také nepříjemné pachy v lednici), nebo miska s hřebíčky zalitými čistou vodou.

Lapače

Pokud chcete hmyz nejen odpudit, ale také zlikvidovat, měli byste se rozhlédnout po lapačích.
Plácačka je nejjednodušší, ovšem je s ní také potíž. Ano, zasportujete si, ale zároveň můžete v zuřivém lovu shodit nějakou tu vázu nebo rozmáznout hmyz na čistě vymalované stěně. Trochu snazší práci můžete mít s elektrickou plácačkou, která hmyz zabije při pouhém doteku. Obyčejná plácačka vás přijde na 15-30 Kč, elektrickou seženete v ceně od 70 Kč.

Mucholapky patří mezi tradiční metody a vyskytují se ve vzpomínkách na dětství mnohých z nás. Jedná se o nejjednodušší formu lapače, která však rozhodně není pohledná a o její povlávání ve vzduchu a namotání do vlasů asi nikdo nestojí. Modernější mucholapky se vyrábí v zajímavých vzorech a mají podobu průsvitných samolepek, kterou jsou napuštěné feromony a insekticidy. Nalepí se na rám okna, sklo nebo jinou vhodnou plochu, kde vydrží plnit svou funkci i několik měsíců. Cena se pohybuje okolo 80 Kč.

Elektronické lapače se vyrábí v mnoha velikostech a designech, takže se hodí prakticky kamkoliv. Lze je zakoupit jako samostatně stojící zařízení, ale dají se také přimontovat na zeď. Fungují buď na bázi kombinace UV světla a elektrického výboje, sacího ventilátoru nebo lepící fólie. Jejich spolehlivost je vysoká. Hmyz je nalákán UV světlem k lapači a pak je buď zneškodněn pomocí elektrického výboje, přilepen k fólii nebo pomocí ventilátoru vtažen do sběrné nádobky. Ceny se pohybují v závislosti na jejich velikosti od 1500 Kč výš.

Lapače vlastní výroby pokud si chcete vyrobit lapač sami, postačí vám pet láhev, kterou rozříznete napůl a horní polovinu vložíte obráceně (hrdlem dolů) do té spodní. Spodní část lahve naplňte buď kouskem droždí s cukrem a vodou (na komáry), pivem (na vosy), na většinu hmyzu zabere také oslazená voda nebo ovocná šťáva. Můžete však zkusit přidat také trochu insekticidu pro rychlé zahubení hmyzu nebo aromatické látky, které hmyz přilákají. V neposlední řadě můžete zkusit pěstování masožravých rostlin.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Lapač komárů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte doma problém s komáry? Pan Zbyněk Merunka vám poradí, jak se jich zbavit.

Odpuzovač pavouků

Jak vypudit nežádoucí hmyz a zejména pavouky.

Jak si doma vytvořit svůj lapač snů?

Pokud jste ještě žádný lapač nevytvořili a láká vás to, máme pro vás několik inspirativních nápadů.

Lapač snů

Umíte si vyrobit lapač snů?

Jak se zbavit potravinových molů

Jak se zbavit potravinových molů

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.