Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače

Stejně jako u sít i u odpuzovačů hmyzu můžeme volit mezi několika variantami. Každá z nich má svá pro i proti. Chemické odpařovače (Raid, Orion, Biolit a další) jsou nejběžnějším typem odpuzovačů, které seženete v každém hobby marketu nebo drogerii.

Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače
Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače (Zdroj: shutterstock.com)

Odpuzovače

Náplň se do nich dodává v podobě tekutiny nebo pevných destiček, ze kterých se působením elektrického proudu uvolňují chemické látky, které hmyz odpuzují. Jejich hlavní nevýhodou je jejich podstata – tedy chemické složení. Výrobci samozřejmě deklarují, že uvolňované látky nejsou pro člověka nebezpečné, ale stejně na většině difuzérů najdete upozornění, že by neměly být používány v místnostech, kde spí malé děti. Vyrábí se sice i takové, které jsou dle výrobců pro použití v dětské ložnici vhodné, ale přeci jen jde o chemii. Ceny odpařovačů se pohybují od 140 Kč.

Ultrazvukové odpuzovače fungují podobně jako chemické difuzéry po zastrčení do elektrické zásuvky. K odpuzování hmyzu ale využívají vysokofrekvenční tón, který je pro lidské ucho obvykle neslyšitelný. Nicméně citlivější jedinci ho mohou podvědomě pociťovat jako nepříjemný. Někteří výrobci nabízí tyto odpuzovače také ve formě přívěsků na klíče, které můžete použít například při posezení na terase. S funkcí ultrazvukového odpuzovače existuje také celá řada aplikací pro mobilní telefony. O jejich spolehlivosti se však vedou rozsáhlé debaty. Odpuzovače seženete již od 100 Kč výše.

Zahradní odpuzovače se prodávají v podobě vonných svíček nebo loučí, které uvolňují dým obohacený přírodními esencemi, který hmyz odpuzuje. Louče se dají pořídit od 35 Kč, lampový olej proti hmyzu pak od 55 Kč (1000 ml).

Přírodní alternativy mnoho lidí opomíjí, a to přesto, že řada odpuzovacích svíček, loučí či bytových difuzérů je obohacena právě přírodními esencemi. Účinné jsou vůně citrusů nebo levandule, citronové trávy a máty, cedru nebo rozmarýnu, afrikánů či pelargonií, ale také pažitky, eukalyptu, bazalky či molice. Osázejte truhlíky na vašem okně či balkonu těmito rostlinami a sami uvidíte výsledek. Chybu neuděláte prakticky s žádnou bylinkou. Minimálně je využijete v kuchyni. Výborně také funguje citron, do kterého zapíchnete několik hřebíčků (mimochodem výborně eliminuje také nepříjemné pachy v lednici), nebo miska s hřebíčky zalitými čistou vodou.

Lapače

Pokud chcete hmyz nejen odpudit, ale také zlikvidovat, měli byste se rozhlédnout po lapačích.
Plácačka je nejjednodušší, ovšem je s ní také potíž. Ano, zasportujete si, ale zároveň můžete v zuřivém lovu shodit nějakou tu vázu nebo rozmáznout hmyz na čistě vymalované stěně. Trochu snazší práci můžete mít s elektrickou plácačkou, která hmyz zabije při pouhém doteku. Obyčejná plácačka vás přijde na 15-30 Kč, elektrickou seženete v ceně od 70 Kč.

Mucholapky patří mezi tradiční metody a vyskytují se ve vzpomínkách na dětství mnohých z nás. Jedná se o nejjednodušší formu lapače, která však rozhodně není pohledná a o její povlávání ve vzduchu a namotání do vlasů asi nikdo nestojí. Modernější mucholapky se vyrábí v zajímavých vzorech a mají podobu průsvitných samolepek, kterou jsou napuštěné feromony a insekticidy. Nalepí se na rám okna, sklo nebo jinou vhodnou plochu, kde vydrží plnit svou funkci i několik měsíců. Cena se pohybuje okolo 80 Kč.

Elektronické lapače se vyrábí v mnoha velikostech a designech, takže se hodí prakticky kamkoliv. Lze je zakoupit jako samostatně stojící zařízení, ale dají se také přimontovat na zeď. Fungují buď na bázi kombinace UV světla a elektrického výboje, sacího ventilátoru nebo lepící fólie. Jejich spolehlivost je vysoká. Hmyz je nalákán UV světlem k lapači a pak je buď zneškodněn pomocí elektrického výboje, přilepen k fólii nebo pomocí ventilátoru vtažen do sběrné nádobky. Ceny se pohybují v závislosti na jejich velikosti od 1500 Kč výš.

Lapače vlastní výroby pokud si chcete vyrobit lapač sami, postačí vám pet láhev, kterou rozříznete napůl a horní polovinu vložíte obráceně (hrdlem dolů) do té spodní. Spodní část lahve naplňte buď kouskem droždí s cukrem a vodou (na komáry), pivem (na vosy), na většinu hmyzu zabere také oslazená voda nebo ovocná šťáva. Můžete však zkusit přidat také trochu insekticidu pro rychlé zahubení hmyzu nebo aromatické látky, které hmyz přilákají. V neposlední řadě můžete zkusit pěstování masožravých rostlin.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Lapač komárů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte doma problém s komáry? Pan Zbyněk Merunka vám poradí, jak se jich zbavit.

Odpuzovač pavouků

Jak vypudit nežádoucí hmyz a zejména pavouky.

Jak si doma vytvořit svůj lapač snů?

Pokud jste ještě žádný lapač nevytvořili a láká vás to, máme pro vás několik inspirativních nápadů.

Lapač snů

Umíte si vyrobit lapač snů?

Jak se zbavit potravinových molů

Jak se zbavit potravinových molů

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.