Jak připravit trávník na zimu? Hlavně hodně draslíku!

Toužíte po hustém a zeleném trávníku? Potom se mu musíte věnovat celoročně. Právě nastává ideální doba na přípravu vašeho trávníku na zimu. Zároveň můžete ještě napravit, co jste přes léto zanedbali. Poradíme vám několik základních kroků, které je třeba při podzimní údržbě zahrady provést.

Jak připravit trávník na zimu? Hlavně hodně draslíku!
Jak připravit trávník na zimu? Hlavně hodně draslíku! (Zdroj: Lucie Peukertová)

Nepodceňujte pravidelné hrabání listí

Základem je celý podzim průběžně shrabávat listí a další nečistoty. Ty totiž brání přístupu vzduchu k trávníku, který nemůže dýchat a po několika dnech by se pod vrstvou listí začala tvořit plíseň. Proto hrabání rozhodně neodkládejte až na samý konec zahrádkářské sezóny. Z trávníku odstraňte také veškeré kameny a další nežádoucí předměty. Existuje jeden případ, kdy listí můžete na zahradě ponechat – jako přirozenou ochranu proti mrazu na cibulovinách, které byly zasazeny na podzim. Sekat trávník můžete, dokud teplota bude vyšší než 7 °C. Většinou se seká do října, výjimečně i jednou v listopadu.

Je váš trávník zničený? Vertikutujte!

Pokud máte trávník poničený, použijte vertikutátor a travní porost hloubkově provzdušněte. Běžně se vertikutuje na jaře, ale během roku trávník většinou zaroste mechem. Pokud je tento porost výrazný, je nezbytné vertikutaci na podzim zopakovat. Staráte-li se pouze o malý trávník, měly by vám stačit vertikutační hrábě. Motorový vertikutátor funguje na principu rotujících nožů, které přesekají travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků. Takto se trávník upravuje do hloubky pouze několika milimetrů (3, max. 5 mm), podle toho, jak silně je poškozen. Pokud ale máte pocit, že je více jak polovina trávníku zničená, založte trávník nový. Je to jednodušší, než se pokoušet ten původní navrátit zpět k životu.

Kompletní péči o trávník poskytuje travní fréza, která může jak vertikutovat, tak provzdušňovat. S jedním přístrojem tak snadno zvládnete nejen vertikutaci, ale i aerifikaci, čili hloubkové provzdušnění trávníku. Provzdušnění je nezbytné proto, aby se k trávníku dostali důležité živiny, ve většině případů však postačí pouze na jaře.

Hnojivo vyberte to s draslíkem

Všechny druhy trávníkuokrasné i užitkové – potřebují ke svému růstu základní živiny: dusík, fosfor, draslík a hořčík. Obecně lze říci, že před zimou jsou vhodná hnojiva s vyšším obsahem draslíku, oproti hnojivům s vyšším obsahem dusíku, které se používají přes jaro a léto. Např. v hobbymarketech můžete zakoupit speciální podzimní a zimní hnojiva, díky kterým trávník přečká mrazy bez úhony.
Trávník hnojte raději za vlhkého počasí, než za slunce, aby nedošlo k jeho popálení. Použijte granulovaná hnojiva, která uvolňují živiny postupně – rovnoměrně a po delší dobu. Podzimní přihnojení by mělo být pouze slabé, použijte maximálně 20 – 30 g na m2. Od října nehnojte, kořeny trav už nejsou dostatečně aktivní a nejsou schopny přijímat živiny.

Trávník nakonec lehce posypte osivem, obzvláště místa, kde se vám zdá trávník řídký. Výběr správné travní směsi je základním předpokladem úspěchu. Existuje mnoho různých druhů, a proto si vyberte tu, která odpovídá vašemu typu zahrady. Následně hráběmi zapracujete a uválcujte.

TIP:
Na podzim trávník nesekejte moc nakrátko, tráva roste pomalu a krátký trávník neposkytuje dostatečnou ochranu proti mrazu.

Čtěte také:

Péče o trávník jako relax?

Umělý trávník: Ano, či ne?

Připraveno ve spolupráci se Ženou-in

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pec na pizzu či chleba

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kdo by nechtěl mít doma pec na pizzu či chleba a vyrábět si chutné dobroty kdykoliv si vzpomene? Tak se do toho pusťte s naším návodem.

Smaltované ozdoby na dům

Akademická malířka Eva Heřmanská vypráví o výrobě smaltovaných ozdob.

Zahradní kuchyně a pec na pizzu

Podívejte se jak si můžete i vy upéct pizzu na zahradě.

Pečené jablko

Dnes nám paní Ludmila Dušková ukáže zajímavou věc. Je to malá pec na pečení jablka.

Přívěsek ve tvaru ptáčka

Návod na výrobu přívěsku.

Návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Exkluzivní návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.