Architekt radí: Závlahové systémy od A do Z

Závlaha patří mezi důležité faktory, ovlivňující kvalitu a vzhled okrasné zahrady. Zahradu můžeme zavlažovat manuálně, tedy zahradní hadící s napojením různých typů koncových postřikovačů nebo plošného zavlažovače.Tato metoda se dá použít jen při velmi malé rozloze zahrady, je časově náročná, ne příliš úsporná a v podstatě ji lze použít spíše jako doplňkovou zálivku.

Architekt radí: Závlahové systémy od A do Z
Architekt radí: Závlahové systémy od A do Z (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud chceme plně automatizované zavlažování, které dokáže obstarat nekonečně velké plochy zahrad a bezstarostně, nezbývá nám než se poohlédnout po automatickém závlahovém systému. Mezi základní přednosti závlahového systému patří dosažení značných úspor vody díky rovnoměrné a cílené závlaze, minimalizace odparů vody při zálivce v nočních nebo ranních hodinách,  šetrnější a rovnoměrnější  způsob zálivky trávníku a rostlin a lepší využití vody. Výhodou závlahových systémů  je dále automatická závislost intenzity závlahy na srážkách, značná úspora času ve srovnání s ručním zaléváním a v neposlední řadě rychlá návratnost investičních nákladů. Při zpuštění závlahy se vytváří zajímavý vizuální efekt a příjemné mikroklima. Závlahové systémy jsou  centrálně řízeny ovládací jednotkou, jejíž obsluha je i přes vysokou sofistikovanost  systému velice snadná.

Stavební připravenost

Na závlahový systém je třeba myslet již v době hrubé stavby domu či před úpravou zahrady. Je to z důvodu potřeby určit, kudy povede závlahové potrubí a v případě že bude rozvod zasahovat do prostorů venkovních dlažeb, je nutné během přípravy podkladu dlažby připravit průchody pro potrubí, elektřinu a ostatní kabeláž pod dlažbou. Finanční náklady na takovouto přípravu jsou zanedbatelné a vyhnete se tak případným problémům během instalace, které by mohly vést k prodražení přípravných prací. Závlahový systém je možné také  instalovat do již založené zahrady se stávajícím trávníkem. Vždy je ale nutné aby pozemek před návrhem závlahového systému navštívila odborná firma, která vás seznámí s možnými způsoby provedení, doporučí vhodný typ závlahového systému, projedná s vámi umístění ovládací jednotky , posoudí kapacitu zdroje vody a možný způsob připojení.

Jaký zdroj vody je zapotřebí?

Pro účinné využití závlahového systému je potřeba dostatečné množství čisté vody. Nejčastějším zdrojem je vodovodní řad nebo studna. Další možnost je nádrž na dešťovou vodu. Objem takové nádrže musí být navržen s ohledem na velikost zavlažované plochy. Problémem je však shromažďování dešťové vody v dostatečném množství a kvalitě. Proto musí být dopouštěna ze studny nebo vodovodu.

Návrh závlahového systému
Pro zpracování návrhu systému a i následnou kalkulaci ceny je důležitá znalost celé řady údajů, jako například osazovací plán zahrady, typ půdy, svažitost terénu, tlak zdrojové vody pro závlahu, orientace pozemku ke světovým stranám atd. Nejlépe je, když jde ruku v ruce zpracování projektu zahrady se zpracováním projektu automatického závlahového systému. Ideální tedy je pokud oba projekty zaštítí a zrealizuje  jedna zahradnická firma která má také odborné znalosti a proškolení pro instalaci automatických závlah.

Jak vlastně automatický závlahový systém funguje?

Závlahový systém je řízen ovládací jednotkou, která řídí spouštění závlahy automaticky a pracuje v součinnosti s dešťovým čidlem. Pokud začne pršet dešťové čidlo dočasně zablokuje spuštění závlahy. Obvykle bývá ovládací jednotka umístěna v garáži, v zahradním domku nebo v dílně.

Pro zavlažování travnatých ploch se používají výsuvné postřikovače. Každý typ postřikovače má jinou výkonnost nebo výšku výsuvníku a poloměr dostřiku. Hlavní rozvod pro závlahu trávníku je založen zhruba 30 cm pod zemí. Nad povrch vystupují pouze zavlažovací trysky, které se při zavlažování vysunou ze svého krytu a po dokončení zalévání opět zasunou zpět a zůstávají zapuštěné v jedné úrovni s výškou trávníku. Okrasné záhonykeřové výsadby se zavlažují různými formami mikrozávlahy, zejména kapkovacím potrubím. Toto potrubí je mnohem tenčí než je potrubí hlavního rozvodu závlahy pro trávník a je natažené na povrchu záhonů a překryté vrstvou mulčovací kůry nebo kačírkem ( valounky ).Téměř žádný prvek automatické závlahy tedy není na zahradě na první pohled vidět a nenarušuje celkový dojem ze zahrady.

Údržba a servis

Životnost automatického závlahového systému závisí především na správném návrhu a instalaci, na čistotě vody a na zajištění odborné servisní údržby, která zajistí před zimou důkladné vyfouknutí zbytkové vody z trubek a zazimování závlahy a na jaře ji zase uvede do provozu .  Životnost systému se pak pohybuje v desítkách let.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská (Chaloupková)
www.stylovezahrady.cz 

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zelená stěna

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zelená stěna

Vhodné závlahy pro záhony i trávníky

Vybereme vhodné závlahy pro záhony i trávníky, aby byla vaše zahrádka jako ze škatulky i v parném létě.

Láhev od vína jako závlaha pro kytky

Láhev od vína jako závlaha pro kytky

Zavlažování ovocných stromů v létě

Zavlažování ovocných stromů v létě

Jak zajistit stromům dostatečnou závlahu

Suchá léta přináší radost z krásných slunných dnů, ale i problémy s dodávkami vody pro náš sad.

Jak vyrobit kořenovou závlahu z pet lahve

Láďa Hruška představuje svoji vychytávku na zavlažování rajských jablíček a vyrobí ji z pet lahví.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.