Vzácné okrasné keře mohou růst i u vás na zahradě

Krásná česká jména patří keřům ze vzdálených severoamerických vřesovišť. U nás jsou spíše vzácností, ale pokud v některé botanické zahradě nebo od soukromého pěstitele sazenice získáte, budou ozdobou zákoutí poblíž rododendronů a azalek.

Vzácné okrasné keře mohou růst i u vás na zahradě
Vzácné okrasné keře mohou růst i u vás na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Pro milovníky okrasných kvetoucích keřů jsou oba druhy z čeledi vřesovcovitých rostlin obohacením zahrady. Navíc vykvétají o něco později než rododendronyazalky, takže rašeliništnímu zákoutí prodlouží dobu pestrých barev.

Nízký keřík s jediným druhem

Mamotěnka Leachova (Kalmiopsis leachiana) je domovem v horských oblastech severoamerického státu Oregon, nikde jinde se v přírodě nevyskytuje a je ve zdejších přírodních parcích přísně chráněná. Identifikaci druhu provedla až v roce 1930 paní Lilla Leech a přiřadila rostlinu jako samostatný druh k příbuzným rodu mamota (Kalmia). Půvab keře ovšem brzy zaujal šlechtitele a dnes se objevují na trhu pro okrasné parky a zahrádky kultivary různého vzrůstu a barvy květů. ´Glendoick´ dorůstá výšky jen asi 30 cm a kvete tmavorůžově, stejně vysoký je ´M. Le Piniec´ s nachovými květy, silný vyšší keřík s jemně narůžovělými květy je ´Umpqua Valley Form´. Keře jsou neopadavé, celoročně hustě obrostlé podlouhlými sytě zelenými listy. Hrozny miskovitých květů vykvétají na stopkách na konci loňských větévek, při dobré výživě je kvetení bohaté a trvá od března do května. Mamotěnka potřebuje kyselou, na rašelinu bohatou půdu s dobrou propustností, tedy s vyšší příměsí písku.

Vznosný keř s trsy pestrých květů

Z osmi druhů rodu Kalmia původem ze Severní Ameriky a Kuby se pro kulturní pěstování šlechtí hlavně druh mamota širokolistá (Kalmia latifolia). V posledních letech se kultivary objevují i v našich zahradnictvích, mamoty už tedy nejsou takovou vzácností jako mamotěnka a je dokonce mnoho zahrádkářů, které tyto velice dekorativní keře sbírají a vytvářejí z nich husté porosty na velké ploše, kde pak vynikne proměnlivost barev květů u jednotlivých kultivarů. Škála je opravdu velká – od čistě bílých drobných centimetrových kvítků, přes růžovou ve všech odstínech až po temně purpurovou a fialovou. Existují i kultivary s několikanásobně většími dvoubarevnými květy. Pro šlechtění byl tento druh vybrán mimo jiné i proto, že na rozdíl od jiných mamot je neopadavý a velice dekorativní i v listu. Květy vykvétají v mnohočetných hroznech na konci loňských letorostů a zdobí keře od dubna do května. Keře mají mělké kořeny, které nesmí nikdy zaschnout, nejlépe je tedy dopřávat jim každoročně přihnojení vrstvou rašelinového mulče, který zároveň udržuje vlhkost, která je pro rostlinu nezbytná. Mamoty se hodí i do horských zahrad, odolávají mrazu až do –34 °C, mnohem větší pozornost potřebují v suchých letních měsících, kdy je nutné je pravidelně ke kořenům zalévat, bez stálé vlhkosti opadají a odumřou. Dřevo a listy mamot jsou jedovaté, v přírodě jsou nebezpečným sousedem pastvin, protože zejména ovce, ale i mladý skot otravě rychle podléhá. Stejně nebezpečný je ovšem jed i pro člověka.

Pozor na vápník

Mamoty i mamotěnka jsou typicky rašeliništní rostliny, potřebují tedy kyselou půdu. V lokalitách s vápenitou zeminou je třeba jim dobře připravit místo výsadby, odvápnit a dodat velké množství rašeliny, kterou pak nezapomeňte i pravidelně přidávat. Půda ovšem musí být také dobře propustná a bohatá na humus, nejlepší je směs listovky, rašeliny a drenážního písku.

TIP

Vytvořte si z různých kultivarů mamot, které mají rády slunečné stanoviště, bohatý porost s cestičkou k vyšším stromům. Před mamoty můžete vysadit nízké mamotěnky, které budou vděčné za přistínění až dva metry vysokými mamotami. Oba keře je možno vsazovat v říjnu a ještě i v listopadu, samozřejmě ale ne do hluboko promrzlé půdy. Další dobou výsadby pak může být časné jaro před rozkvětem poupat. Nízké keříky mamotěnky můžete pěstovat také v okrasných nádobách na přistíněné terase.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019, Autor: 27.10.2011 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.