Vzácné okrasné keře mohou růst i u vás na zahradě

Krásná česká jména patří keřům ze vzdálených severoamerických vřesovišť. U nás jsou spíše vzácností, ale pokud v některé botanické zahradě nebo od soukromého pěstitele sazenice získáte, budou ozdobou zákoutí poblíž rododendronů a azalek.

Vzácné okrasné keře mohou růst i u vás na zahradě
Vzácné okrasné keře mohou růst i u vás na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Pro milovníky okrasných kvetoucích keřů jsou oba druhy z čeledi vřesovcovitých rostlin obohacením zahrady. Navíc vykvétají o něco později než rododendronyazalky, takže rašeliništnímu zákoutí prodlouží dobu pestrých barev.

Nízký keřík s jediným druhem

Mamotěnka Leachova (Kalmiopsis leachiana) je domovem v horských oblastech severoamerického státu Oregon, nikde jinde se v přírodě nevyskytuje a je ve zdejších přírodních parcích přísně chráněná. Identifikaci druhu provedla až v roce 1930 paní Lilla Leech a přiřadila rostlinu jako samostatný druh k příbuzným rodu mamota (Kalmia). Půvab keře ovšem brzy zaujal šlechtitele a dnes se objevují na trhu pro okrasné parky a zahrádky kultivary různého vzrůstu a barvy květů. ´Glendoick´ dorůstá výšky jen asi 30 cm a kvete tmavorůžově, stejně vysoký je ´M. Le Piniec´ s nachovými květy, silný vyšší keřík s jemně narůžovělými květy je ´Umpqua Valley Form´. Keře jsou neopadavé, celoročně hustě obrostlé podlouhlými sytě zelenými listy. Hrozny miskovitých květů vykvétají na stopkách na konci loňských větévek, při dobré výživě je kvetení bohaté a trvá od března do května. Mamotěnka potřebuje kyselou, na rašelinu bohatou půdu s dobrou propustností, tedy s vyšší příměsí písku.

Vznosný keř s trsy pestrých květů

Z osmi druhů rodu Kalmia původem ze Severní Ameriky a Kuby se pro kulturní pěstování šlechtí hlavně druh mamota širokolistá (Kalmia latifolia). V posledních letech se kultivary objevují i v našich zahradnictvích, mamoty už tedy nejsou takovou vzácností jako mamotěnka a je dokonce mnoho zahrádkářů, které tyto velice dekorativní keře sbírají a vytvářejí z nich husté porosty na velké ploše, kde pak vynikne proměnlivost barev květů u jednotlivých kultivarů. Škála je opravdu velká – od čistě bílých drobných centimetrových kvítků, přes růžovou ve všech odstínech až po temně purpurovou a fialovou. Existují i kultivary s několikanásobně většími dvoubarevnými květy. Pro šlechtění byl tento druh vybrán mimo jiné i proto, že na rozdíl od jiných mamot je neopadavý a velice dekorativní i v listu. Květy vykvétají v mnohočetných hroznech na konci loňských letorostů a zdobí keře od dubna do května. Keře mají mělké kořeny, které nesmí nikdy zaschnout, nejlépe je tedy dopřávat jim každoročně přihnojení vrstvou rašelinového mulče, který zároveň udržuje vlhkost, která je pro rostlinu nezbytná. Mamoty se hodí i do horských zahrad, odolávají mrazu až do –34 °C, mnohem větší pozornost potřebují v suchých letních měsících, kdy je nutné je pravidelně ke kořenům zalévat, bez stálé vlhkosti opadají a odumřou. Dřevo a listy mamot jsou jedovaté, v přírodě jsou nebezpečným sousedem pastvin, protože zejména ovce, ale i mladý skot otravě rychle podléhá. Stejně nebezpečný je ovšem jed i pro člověka.

Pozor na vápník

Mamoty i mamotěnka jsou typicky rašeliništní rostliny, potřebují tedy kyselou půdu. V lokalitách s vápenitou zeminou je třeba jim dobře připravit místo výsadby, odvápnit a dodat velké množství rašeliny, kterou pak nezapomeňte i pravidelně přidávat. Půda ovšem musí být také dobře propustná a bohatá na humus, nejlepší je směs listovky, rašeliny a drenážního písku.

TIP

Vytvořte si z různých kultivarů mamot, které mají rády slunečné stanoviště, bohatý porost s cestičkou k vyšším stromům. Před mamoty můžete vysadit nízké mamotěnky, které budou vděčné za přistínění až dva metry vysokými mamotami. Oba keře je možno vsazovat v říjnu a ještě i v listopadu, samozřejmě ale ne do hluboko promrzlé půdy. Další dobou výsadby pak může být časné jaro před rozkvětem poupat. Nízké keříky mamotěnky můžete pěstovat také v okrasných nádobách na přistíněné terase.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Soliterní keře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o keře

Péče o keře

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Jarní keře v dendrologické zahradě

Jarní keře v dendrologické zahradě

Výběr okrasných keřů kvetoucích na jaře

Okrasné keře na zahradu, jejích pěstování a seznámení s méně známými kultivary keřů představí pan Vlastimil Kastner

Keře kvetoucí v zimě

Reportáž o keřích kvetoucích v zimním období, jak je pěstovat a jaké podmínky keře k růstu potřebují

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.