Listopad na zahradě – co dělat a na co se připravit

Zejména začátek listopadu je pro zahradníka dobou pilné a často fyzicky náročné práce. Rozcvička při hrabání listí a rytí záhonů vám před zimním odpočinkem pěkně protáhne tělo. Na zahradě je ale stále také co sklízet a vysazovat.

Listopad na zahradě – co dělat a na co se připravit
Listopad na zahradě – co dělat a na co se připravit (Zdroj: Lucie Peukertová)

Pořád se zdálo, že je ještě hezky a najednou zafoukal studený vítr. Do rána je zahrada plná listí. Než začne padat sníh, hrábě ani neuklízejte, listí padá pořád. Zahradě dává krásné barvy, takže se jistě nezlobíte, že některé stromy si zaltavou nebo červenou nádheru podrží až do mrazů. Pohrabané listí dávejte na kompost a promíchejte ho s již zetlelou spodní vrstvou. Nástelku z listí můžete použít také pro ochranu kořenů ovocných stromů, problém ovšem je, že se ve větru stihne ještě rozlétat zpátky po celé zahradě. Takže i tady ho promíchejte s těžším materiálem, který zároveň dodá stromům na jaře živiny. Nastýlejte hlavně po obvodu koruny, ne přímo na kmen. Jemné kořeny, které by mohl poškodit mráz, jsou totiž právě zhruba v obvodu koruny.

Jehličí má zelenou

Z ostříhaných jehličnatých stromů vytvoříte nejlepší ochranu skalky a choulostivých rostlin. Jehličnaté větvičky zajistí ochranu proti mrazu, přitom ale pod sebou nebudou zbytečně zadržovat vlhkost. Ale i jehličnany potřebují ochranu. První mokrý sníh může napadnout už v listopadu a z větví smrků, jedlí a borovic je potřeba ho setřást, aby se nepolámaly. Ještě choulostivější jsou jalovce, túje a tisy. Ty je dobré před zimou svázat, aby je sníh nerozčísl a trvale jim nepoškodil tvar. Listopad bez mrazu je ale i vhodnou dobou pro výsadbu jehličnatých stromů, k založení okrasného plotu z tújí nebo smrčků.

Užitková zahrada

Pořád je co sklízet. Poslední hlávkové zelí nakrouháme a naložíme, abychom měli celou zimu zásobu domácího kyselého. Vyrýváme zimní mrkev a celer, ukládáme buď do pískového lože ve sklepě nebo pěkně očištěné a nakrouhané do mrazáku. Pomalu probíráme mrazuvzdornou růžičkovou kapustu, pórek, kadeřávek – tahle čerstvá zelenina teď na podzim přijde v kuchyni vhod. Abychom mohli po celou zimu sklízet také špenát, polníček a petrželku, ochráníme je před mrazem překrytím netkanou textilií. Pod ní budou dobře chráněny i základy sklizně příštího jara – do zryté a přihnojené půdy můžete vysít ranou karotku, kořenovou petržel, ředkvičky i salát, pod textilií naklíčí a na jaře rychle vyrazí. Pokud máte předpěstované sazeničky a chcete sklízet třeba salát i v zimě, můžete jim vytvořit miniskleníčky ze sklenic. Když nemrzne, můžete také vysazovat a přesazovat jabloně, hrušně, třešně i slivoně. Nezapomeňte, že všechny dřeviny, užitkové i okrasné, potřebují před zimou důkladně zalít.

Okrasná zahrada

Jakmile přejde první přízemní mráz, je po posledních květech chryzantém, jiřinek i růží. Chryzantémy ostříhejte nízko nad zemí, jiřinky vyryjte a oschlé hlízy uskladněte v tmavé chladné místnosti pro příští rok. Růže nyní potřebují zvláštní péči. Záhonové keřové sestřihneme a přihrneme k nim kopeček zeminy, aby byl překryt krček. Ten je totiž nejchoulostivější na mráz. U stromkových růží je to složitější – krček je tam, kde se začíná větvit naroubovaná koruna. Máte dvě možnosti – buď růži obalit v tomto místě slámou, kterou ještě překryjete fólií, nebo stromek opatrně ohnete a celou korunku až po krček zahrabete do země a zatížíte, aby se nevzpřímil. U starších kmínků použijete samozřejmě první variantu, abyste je nezlomili. Ochranu kmínku potřebují i jiné okrasné dřeviny, nejen proti mrazu, ale také proti zvěři, která v zimě ráda na zahrady zavítá a okouše, co najde.

TIP

Pro ozdobu i pro ochranu

Poslední ozdobou na konci listopadu zůstávají na zahradě okrasné trávy, bambus a některé trvalky, které si zachovávají listy. Jsou sice již suché, zbarvují se do žluté a hnědé, ale přece jen s příchodem sněhu vypovídají o tom, že zahrada je stále krásná a živá. Na podzim je ale nestříháme i z jiného důvodu – suché listy poskytují ochranu středu rostlin, ze kterého na jaře vyrazí nové zelené přírůstky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.