Půdopokryvné růže – zahrada plná barev

Kdo by netoužil mít na zahradě alespoň kousek vyčleněný královně květin. Variant je mnoho, od solitérů na záhonech či ve velkých nádobách přes popínavé keře tvarované do oblouků nebo vyvazované ke zdem domu až po nízké keříky hustě se rozrůstající na slunném svahu.

Půdopokryvné růže – zahrada plná barev
Půdopokryvné růže – zahrada plná barev (Zdroj: shutterstock.com)

Hustý růžový porost

Půdopokryvné růže jsou vyšlechtěné jako nízké, maximálně 80 cm velké keře. Rozrůstají se hlavně do šířky. Vyhánějí až tři metry dlouhé šlahouny, které se plazí nebo vytvářejí převisy. Vytvoří tak hustý koberec, který například na špatně přístupné stráňce dokonale poroste povrch, takže se zde nemusíte trápit s trávou. Přitom výhony těchto růží jsou jejich předností, nevyžadují tedy pravidelný přístup a stříhání. Většina odrůd je vyšlechtěna jako remontující, tedy opakovaně kvetoucí, takže od května do října bude stráň plná květů.

Porostlá zídka

Nádherný efekt vytvoří půdopokryvné růže vysazené nad zídkou předělující zahradu nebo opírající příkrou stráň. Dlouhé výhony porostou hustě místo výsadby a spustí se volně také po zdi dolů, takže zídka bude zakrytá kvetoucí záplavou. Aby se vám růže příliš nerozrůstaly nahoře nad zídkou, vytvořte jim tam jen dostatečně široký a hluboký žlab s kvalitní zeminou, kterou budete doplňovat a hnojit. O to víc budou pak keře spouštět výhony směrem dolů po zídce.

Růžový kámen

Ve skalce se půdopokryvná růže uplatní i jako solitér. Vysaďte ji u velkého plochého kamene a výhony směřujte na něj. Uprostřed skalky tak můžete mít růžovou oázu. K vysokým kamenům je lépe vysadit pnoucí růže, ty se budou lépe vyvazovat přes štíhlý menhir.

Listopadová výsadba

Růže se dnes prodávají převážně v kontejnerech, takže je můžete vysazovat prakticky po celý rok. Pozdní podzim je ale nejlepší období. Růže se do jara dobře zakoření a už v prvním roce vám pokvetou. Pamatujte, že růže potřebuje kvalitní zeminu, v písku vám neporoste. Připravte jí tedy na stanovišti jamku vyloženou drenáží, aby se nepřemokřovaly kořeny a zahrňte kořeny kvalitním substrátem pro růže. Pokud chcete vytvořit z půdopokryvných růží hustý porost, nesázejte je příliš hustě, výhony by si příliš konkurovaly, začaly by růst do výšky a efekt by byl ztracen. Po podzimní výsadbě růže dobře zalijte, pečlivě přihrňte zeminou přes krček a nové sazenice raději obalte netkanou textilií nebo přikryjte chvojím, tak je dokonale ochráníte před zmrznutím.

Z čeho vybírat

Půdopokryvné růže můžou nést nejrůznější květy, od jednoduchých, připomínajících šípkové keře (´Ckollo´, ´Iasth´, ´Pink Meidiland´, ´Juanita) přes odrůdy podobné stolístkám (sněhově bílá ´Hybe´, růžové ´Fairy´ nebo ´Knirsp´), až po keře s velkými plnými květy typickými pro moderní růže v nejrůznějších barvách (růžová ´Anna Boróka´, karmínově červená ´Beis´, žlutá ´Gelbe D. Hastrup´, fialová ´Purple Rain´). Růže si vzájemně nekonkurují, takže můžete kombinovat různé tvary i barvy květů a vytvořit tak proměnlivý porost. Dávejte ale pozor na údaj o výšce i šířce růstu dospělých keřů, aby se vzájemně nepotlačovaly. Nejlépe je poradit se v růžové školce s pěstitelem, který vám přesně spočítá, kolik keřů na jak velkou plochu máte vysadit a jak je kombinovat. S jeho pomocí si tak vytvoříte své malé půdopokryvné rozárium.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o růže na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Zazimování stromkových růží

Zazimování stromkových růží

Jak si vybrat správnou odrůdu růží

Růže jsou odjakživa brány jako královny mezi květinami. Možná je to tím, že na svoji obranu mají trny. Nebo nás jen vždy fascinovala rozmanitost a barevnost jejich květů?

Výsadba popínavých růží

Poradíme vám, jak správně vysazovat popínavé růže, ideální je podzimní období.

Růže patří do každé zahrady

Nezapomeňte pečovat o růže ve svých zahradách

Výběr růží pro podzimní výsadbu

Výběr růží pro podzimní výsadbu

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.