Půdopokryvné růže – zahrada plná barev

Kdo by netoužil mít na zahradě alespoň kousek vyčleněný královně květin. Variant je mnoho, od solitérů na záhonech či ve velkých nádobách přes popínavé keře tvarované do oblouků nebo vyvazované ke zdem domu až po nízké keříky hustě se rozrůstající na slunném svahu.

Půdopokryvné růže – zahrada plná barev
Půdopokryvné růže – zahrada plná barev (Zdroj: shutterstock.com)

Hustý růžový porost

Půdopokryvné růže jsou vyšlechtěné jako nízké, maximálně 80 cm velké keře. Rozrůstají se hlavně do šířky. Vyhánějí až tři metry dlouhé šlahouny, které se plazí nebo vytvářejí převisy. Vytvoří tak hustý koberec, který například na špatně přístupné stráňce dokonale poroste povrch, takže se zde nemusíte trápit s trávou. Přitom výhony těchto růží jsou jejich předností, nevyžadují tedy pravidelný přístup a stříhání. Většina odrůd je vyšlechtěna jako remontující, tedy opakovaně kvetoucí, takže od května do října bude stráň plná květů.

Porostlá zídka

Nádherný efekt vytvoří půdopokryvné růže vysazené nad zídkou předělující zahradu nebo opírající příkrou stráň. Dlouhé výhony porostou hustě místo výsadby a spustí se volně také po zdi dolů, takže zídka bude zakrytá kvetoucí záplavou. Aby se vám růže příliš nerozrůstaly nahoře nad zídkou, vytvořte jim tam jen dostatečně široký a hluboký žlab s kvalitní zeminou, kterou budete doplňovat a hnojit. O to víc budou pak keře spouštět výhony směrem dolů po zídce.

Růžový kámen

Ve skalce se půdopokryvná růže uplatní i jako solitér. Vysaďte ji u velkého plochého kamene a výhony směřujte na něj. Uprostřed skalky tak můžete mít růžovou oázu. K vysokým kamenům je lépe vysadit pnoucí růže, ty se budou lépe vyvazovat přes štíhlý menhir.

Listopadová výsadba

Růže se dnes prodávají převážně v kontejnerech, takže je můžete vysazovat prakticky po celý rok. Pozdní podzim je ale nejlepší období. Růže se do jara dobře zakoření a už v prvním roce vám pokvetou. Pamatujte, že růže potřebuje kvalitní zeminu, v písku vám neporoste. Připravte jí tedy na stanovišti jamku vyloženou drenáží, aby se nepřemokřovaly kořeny a zahrňte kořeny kvalitním substrátem pro růže. Pokud chcete vytvořit z půdopokryvných růží hustý porost, nesázejte je příliš hustě, výhony by si příliš konkurovaly, začaly by růst do výšky a efekt by byl ztracen. Po podzimní výsadbě růže dobře zalijte, pečlivě přihrňte zeminou přes krček a nové sazenice raději obalte netkanou textilií nebo přikryjte chvojím, tak je dokonale ochráníte před zmrznutím.

Z čeho vybírat

Půdopokryvné růže můžou nést nejrůznější květy, od jednoduchých, připomínajících šípkové keře (´Ckollo´, ´Iasth´, ´Pink Meidiland´, ´Juanita) přes odrůdy podobné stolístkám (sněhově bílá ´Hybe´, růžové ´Fairy´ nebo ´Knirsp´), až po keře s velkými plnými květy typickými pro moderní růže v nejrůznějších barvách (růžová ´Anna Boróka´, karmínově červená ´Beis´, žlutá ´Gelbe D. Hastrup´, fialová ´Purple Rain´). Růže si vzájemně nekonkurují, takže můžete kombinovat různé tvary i barvy květů a vytvořit tak proměnlivý porost. Dávejte ale pozor na údaj o výšce i šířce růstu dospělých keřů, aby se vzájemně nepotlačovaly. Nejlépe je poradit se v růžové školce s pěstitelem, který vám přesně spočítá, kolik keřů na jak velkou plochu máte vysadit a jak je kombinovat. S jeho pomocí si tak vytvoříte své malé půdopokryvné rozárium.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o růže na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Zazimování stromkových růží

Zazimování stromkových růží

Jak si vybrat správnou odrůdu růží

Růže jsou odjakživa brány jako královny mezi květinami. Možná je to tím, že na svoji obranu mají trny. Nebo nás jen vždy fascinovala rozmanitost a barevnost jejich květů?

Výsadba popínavých růží

Poradíme vám, jak správně vysazovat popínavé růže, ideální je podzimní období.

Růže patří do každé zahrady

Nezapomeňte pečovat o růže ve svých zahradách

Výběr růží pro podzimní výsadbu

Výběr růží pro podzimní výsadbu

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.