Pozdní listopadové práce na zahradě

Listopad je čas, kdy dozrávají nejpozdnější plody a kdy kvetou pozdní okrasné rostliny. Jinak je to především období, ve kterém se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Ale i v listopadu je na zahradě stále co dělat. Několik námětů na činnosti vám přinášíme i v tomto článku.

Pozdní listopadové práce na zahradě
Pozdní listopadové práce na zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zejména pokud nemáme kolem zahrady plot, měli bychom v listopadu zajistit ochranu stromkům proti okusu zvěří. Především srnčí zvěř v době nedostatku potravy hoduje na dřevinách v zahradě, tím, že okusuje jejich kůru. Když napadne dost sněhu, dostane se až do míst větvení. A pokud dojde k poškození v této oblasti, většinou už není možné takto poničený stromek zachránit.

Ovocné stromy v listopadu také vápníme. Vápník potřebují především peckoviny. Listopad je také pořád ještě vhodný čas na jejich výsadbu. Vysazujeme či přesazujeme v tomto období hlavně neopadavé listnaté stromy, jehličnaté stromy, ale i jádroviny či peckoviny, vřes a rododendrony. Mladé ovocné stromky přihnojíme kompostem a vždyzelené dřevinyjehličnany před příchodem mrazů ještě důkladně zalijeme, čímž se zvýší jejich odolnost vůči mrazům, zejména pokud by byl na podzim nedostatek srážek.

Živý vánoční strom, který budeme o vánočních svátcích zdobit, je už teď nezbytné přenést na dočasné chladnější stanoviště v domě, aby si mohl postupně zvykat na změnu klimatu.

K běžným pracím v listopadu patří hrabání listí. Listy ze stromů napadených rzí a strupovitostí je nutné kvůli sporám, které by v následujícím roce mohly způsobit velkou škodu, zneškodnit. Jednou možností je, ho bezpečně spálit, ale lépe uděláme, pokud ho budeme kompostovat. Abychom však zabránili rozšíření zárodků chorob, je nutné napadené listí nebo ovoce překrýt vrstvou jiného materiálu, která zabrání jejich rozšíření. Vysoké teploty spory spolehlivě zničí. Listí shrabáváme průběžně, aby trávník pod ním nezežloutl nebo aby ho nenapadla plíseň sněžná. Navíc, pokud nenadále napadne sníh, což je v listopadu už docela reálné, nebylo by již možné ho vyhrabat.

V souvislosti se nenadálým sněhem se také vyplatí nachystat si materiál na posyp všech přístupových cest. Vhodnější než sůl, která by mohla uškodit rostlinám v zahradě, je písek nebo drobný štěrk. Zkontrolujeme a připravíme také nářadí na úklid sněhu.

Jestliže pěstujeme na záhonech podzimní zeleninu, kterou jsme vyseli v září nebo začátkem října, neměli bychom ji nechávat bez ochrany před nízkými teplotami. Vhodnou ochranu může poskytnout chvojí, sláma nebo netkaná textilie. Netkaná textilie chrání rostliny nejen před účinkem mrazu a nízkých teplot, ale také před poškozením ptactvem a zvěří. Můžeme ještě také sklízet růžičkovou kapustu, pórek, kapustu kadeřávek nebo celer. Protože bulvy celeru jsou odolné vůči mrazu a v případě dostatku podzimní vláhy se ještě zvětšují, není třeba se sklizní celeru pospíchat. Poslední rajčata ze skleníku dozrají nejlépe zabalená po jednom v hedvábném papíru. Jejich dozrávání lze případně urychlit, pokud je uskladníme společně se zralými jablky nebo banány.

Vyséváme cibuli, kořenovou petržel nebo ranou mrkev, které vyrostou na jaře. Do květináčů vysazujeme petržel, pažitku a cibuli. Jsou to druhy, které se dají lehce pěstovat doma za oknem a které nám pomohou se v zimě zásobit čerstvou zeleninou v podobě jejich nati. Stačí jen, když trs pažitky vyryjeme a zasadíme do vhodného květináče.

V listopadu ale zahradu ponejvíce již jen zazimováváme. To znamená hlavně přikrýt chvojím choulostivé rostliny a přidat vrstvu mulče k jejich kořenům.

Text: Zuzana Bednárová

Připraveno ve spolupráci s www.osiva-semena.cz, internetovým obchodem s nejširší nabídkou semen na českém trhu.

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.