Zimní mulčování je peřina pro kořínky

Při procházce podzimní přírodou rychle zjistíte, že nejčastějším přirozeným mulčem je spadané listí, jehličí, větvičky, plody a zbytky rostlin. Příroda to zařídila správně: co opadá, chrání před mrazem. Proto i vaší po podzimním úklidu „nahé“ zahradě bude prospívat nejvíc ekologická organická nastýlka.

Zimní mulčování je peřina pro kořínky
Zimní mulčování je peřina pro kořínky (Zdroj: Lucie Peukertová)

Silné mrazy ohrožují přežití některých rostlin i dřevin. Jejich šance můžeme zvýšit dnes tolik módním mulčováním. Zatepluje jim kořeny a ochrání rostliny před nežádoucími plevely. Nejlépe uděláte, když s mulčováním počkáte až na první mrazy.

Přírodní hnojivo a izolátor

Obecně platí, že 4-8 cm vrstvy sušeného listí, jehličí nebo drcené kůry či borových větví je bezpečnou ochranou, tenčí vrstva nestačí. Půda pod mulčem tak snadno nepromrzá, a proto je mulčování významné pro dřeviny po podzimní výsadbě, kdy pozitivně působí na zakořenění sazenic. Významné je i pro stálezelené rostliny, které vyžadují přísun vody i v zimě, kdy je jinak půda promrzlá. Pokrývání půdy je důležité i pro nenápadné, ale v zahradě důležité žížaly – získají z vrstvy mulče živiny, čímž se podpoří činnost malé přírodní továrny na humus.

Mulčování dřevin

Nemají-li dřeviny před zimou v půdě zásobu vody, mohou jí během zimy odpařit tolik, že vlastně uschnou. Proto je musíme před nástupem zimních měsíců důkladně zalít; potřebují nejméně dvacet litrů vody na metr čtvereční. Pro mladé, ale i starší výsadby je mulčování velmi prospěšné, zlepšuje půdní strukturu.  Vhodným materiálem je slamnatý chlévský hnůj, máte-li možnost jej získat. Skvělý mulč vytváří například i dobře vyzrálý kompost. Hojně se využívá i drcená borová borka, která je běžně k dostání. Aby ale její použití mělo význam, musí být její vrstva silná nejméně osm centimetrů. Méně vhodné je listí, částečně i zetlelé, nejlépe bukové nebo habrové. Má ale nevýhodu v tom, že může být odváto větrem. Pro vřesovištní a jiné vápnostřezné rostliny je ideální pokrytí půdy vláknitou vrchovištní rašelinou. Jako mulče se dá použít většina organického materiálu, včetně pokosené trávy nebo drcené kukuřice.

Prospívá i bylinkám

Mulčovat můžete trvalky i bylinkovou zahrádku. Pro teplomilné bylinky jsou ideální oblázky či štěrk, tedy materiály, které akumulují teplo a pod bylinkami velmi dobře vypadají. Použít však můžete i jakýkoli organický materiál, štěpku, řezanou slámu a podobně.

Rizika kupovaného mulče

Protože mulčování se stalo hitem, koupíte hmotu na něj ve specializovaných zahradnických a hobby prodejnách. Materiál je čistý, balený a dobře se s ním zachází. Mezi nejoblíbenější patří drcená kůra a taky kokosové skořápky. Používá se kůra z pokácených stromů, štěpka z odřezaných větví a pokácených stromů při řezu, barvená štěpka, jakékoliv dřevěné piliny.  Velmi vážnou nevýhodou tohoto mulče je rozšiřování houbových chorob. Již v druhém roce je zejména na vlhčích místech zcela prorostlý myceliem dřevokazných hub, které mohou napadnout a napadají i mladé anebo nějak oslabené rostliny. Mulčováním štěpkou se mohou přenášet i velmi nebezpečné houbové choroby. Spory hub mohou být alergenní. Za větrných dnů (zejména v suchém počasí) a nebo blízko chodníků a na vyvýšených místech se kůra a štěpka roznáší do okolí. Všechny tyto mulče mohou zvyšovat prašnost v okolí. Při rozkládání mulče jsou spotřebovávány živiny, které by jinak mohla využít rostlina. Mulčovací kůra je často dodávána zaplísněná a někdy i znečištěná. Po otevření pytle byste měli jeho obsah prohlédnout, a pokud je vlhký, nechte ho před pokryvem vyschnout.

Písek, fólie i koberce

Některé rostliny potřebují víc než bohatou půdu spíš rychlé odvodňování. Na ty se jako mulč lépe hodí obyčejný hrubý písek. Písek nebo štěrk se dají pěkně ozdobit, například trsy trávničky (nejlépe přímořské nebo obyčejné). Jedním ze způsobů jak mulčovat, jsou černé plastové fólie. Výborně potlačují růst plevelů a brání vysychání půdy. Dražší fólie dokonce umožňují propouštění vody, a proto je výhodná pro lehké půdy. Fólie se jen rozprostře na plochu, kterou chcete vyčistit, a na krajích ji zatížíte kameny. Když fólii pokryjete kameny, bude vypadat mnohem lépe. K mulčování se používají i piliny, drcené noviny, staré vlněné koberce nebo papírové krabice, variací je mnoho, každá má své pro a proti a jejich použití je třeba zvážit individuálně. Většinou stylem – pokus, omyl.  Prostě vychytat, co vašim rostlinám i půdě bude nejlíp prospívat.

Odvrácená tvář mulčování

S mulčováním by se to však nemělo přehánět, mnozí zkušení zahradníci namítají, že s sebou přináší zvýšený výskyt myší a jiných hlodavců, protože mulč obsahuje živiny, které jim slouží jako potrava. Hryzci pak mohou okousat kmeny stromůkeřů. Takže mulč by se neměl dávat až těsně ke kmeni, a to taky proto, aby nedocházelo k jeho zahnívání. Kmen proto obložte kameny. Když budete zvažovat celkovou plochu, kterou chcete na zimu pokrýt mulčem, mějte na paměti, že čím větší bude, tím se zvyšuje riziko, že se hlodavcům na vaší zahradě bude v zimě dařit.

TIP

Prospívá i pokojovkám

Mulčem nic nezkazíte ani v květináči. Jako každé rostlině totiž zajišťuje mulč i hrnkovkám snazší růst bez plevelů, zadržuje vláhu a zlepšuje strukturu půdy. Pokud se pro mulč rozhodnete, obnovte jeho vrstvu vždy s každým přesazováním.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Mulčování trávy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O mulčování trávníku a o mulčovacích sekačkách nám povypráví pan ing. Tomáš Belinger.

Výherci soutěže Kozlík Šikula

Představení funkcí křovinořezu a sekačky na trávu Honda a vyhlášení výherců soutěže Kozlík Šikula

Jak správně zakládat nové záhony a mulčování?

Černá netkaná folie není ideálním řešením pro zahrady

Novinky v sekačkách

V této reportáži si s panem Janem Tůmou řekneme, jaké jsou novinky ve světě sekaček.

Příprava půdy na konci sezóny

Jak připravit půdu na podzim

Návod na domeček pro robotickou sekačku na trávu

Postup krok za krokem, jak budeme při výrobě domečku pro robotickou sekačku postupovat.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.