Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě

Někdy je též nazývaný ibišek americký. Jedná se o ibišek venkovní, dřevnatou bylinu kvetoucí od léta do pozdního podzimu až do silnějších mrazů. Určitě zaujme každého pěstitele obrovskou velikostí svých nádherných květů. Vyzkoušíte ho i vy a vypěstujete si na zahradě svůj vlastní exemplář?

Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě
Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

U ibišku rozlišujeme několik typů podle výšky rostlin. Zakrslé dosahují výšky kvetoucích stvolů 40-60cm, v teplejších oblastech až 80 cm. Přičemž velikost květů bývá 15-20cm a to v základních barvách: bílá s okem, růžová a karmínově červená.
Střední velikosti dosahují rostliny zpravidla kolem 1 m a průměr květů mezi 20 – 23 cm v různorodějších barevných variacích.
Vysoké odrůdy jsou velmi bujně rostoucí. Běžně dosahují výšky od 120 – 150 cm., pokud jsou pěstovány v květinových nádobách jako solitéry. Jestliže jsou pěstovány ve volné přírodě, mohou dorůst až do výšky 170 – 180 cm. Květy u této odrůdy dosahují v průměru až 29 cm! Takovéto rostliny jsou chloubou každé zahrady. Potěší nás svými obřími květy v pestré paletě barev: od bílé s červeným okem, přes mnoho odstínů růžové až po tmavě červeno – hnědou.

Jestliže se rozhodneme pro pěstování těchto nádherných ibiškůnádobách, je to velmi snadno realizovatelné. Jejich pěstování v nádobách je velmi úspěšné, na zimu je můžeme přemístit do zimních zahrad, jelikož jsou náchylnější k vymrznutí. Přes zimu jim však nedopřáváme teploty vyšší než 10°C. Pokud bychom jim poskytly vyšší teplotu, došlo by k uhnívání jejich kořenů a následně celé rostliny. V nádobách pěstované rostliny jsou obvykle mohutnější až o jednu třetinu, mívají větší květy a při narychlení kvetou už od půlky června.
Mezi nejotužilejší odrůdy patří Scarlet, odrůda, která je již přes 10 let pěstovaná v našich podmínkách. Přežila několik zim velmi nepříznivé podmínky a sazenice, u nás dostupné na trhu, jsou výhradně z vegetativního množení.

Humózní půda s dostatkem závlahy, to je to, co tyto ibišky potřebují ze všeho nejvíc. Pokud jim dopřejeme velmi slunné stanoviště a pravidelné hnojení kapalnými hnojivy. Odmění se nám bohatým kvetením. Na podzim po prvních mrazech sestříhneme lodyhy rostlin na výšku 10 – 20 cm. Rostliny běžně přezimují v půdě a na jaře vyraší z oček na dužnatých kořenech. Každoročně vyraší více stvolů. Například pětiletá rostlina může mít 30 – 40 kvetoucích stvolů, u nichž není výjimkou až 20 naráz kvetoucích květů.

Na zimu dopřejeme takto ořezaným ibiškům silnější ochranu před holomrazy. Pro tento případ se osvědčila 20 cm silná vrstva suchého listí, na kterou přiložíme ještě jehličí. Taktéž lze použít ve 3 až 4 vrstvách stínící 70% zelenou textilii. Ačkoli jsou rostliny plně mrazuvzdorné, holomrazy pod -25°C bez přikrytí by rostliny mohly zcela zahubit.
Začátkem dubna anebo po přejití mrazů můžeme ibišky odkrýt a následně přihnojit. V květnu pak začínají stvoly rašit a koncem července vykvétat.

Nyní již zbývá pouze popřát vám mnoho příjemných zážitků při pěstování a ještě více obdivných pohledů kolegů zahrádkářů, kteří jistě budou chtít tyto krásné ibišky také pěstovat.

Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ibišek a begónie v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se přes zimu postarat o pokojový ibišek a begónie?

Pěstování pokojových rostlin

Načerpejte informace o pěstování pokojových rostlin, jaké jsou druhy pokojových rostlin, jak o ně pečovat a jaká teplota jim vyhovuje.

Jak ořezat pokojové ibišky

Jak správně ořezat pokojové ibišky, aby krásně kvetly, vám poradíme v našem videu.

Jak zastříhávat ibišek

Jak zastříhávat ibišek

Pěstování ibišků

Jak se pěstují ibišky?

Tropický skleník Fata Morgana

Ing. Klára Kalfiřtová provede diváky po tropickém skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!