Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit

Samozřejmě, připravujeme se hlavně na Vánoce a příchod nového roku, takže prosinec je ve znamení zdobení a světýlek. Rostliny, trávník i záhony ovšem potřebují péči, i když zdánlivě celá příroda spí.

Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit
Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit (Zdroj: shutterstock.com)

Letošní nástup zimy je pomalý, pořádně ještě nemrzlo a zatím to nejspíš ještě pár dnů na většině našeho území vydrží. Chybí také sněhová pokrývka a voda vůbec, dlouho pořádně nepršelo. Jak tedy naše zahrada v letošním prosinci vypadá?

Zalévat, kropit, sekat, stříhat

Je pořád sucho a docela teplo. Nedá se nic dělat, i v tomto období musíte pamatovat na dostatečnou zálivku. Lehce pokropit je dobré i trávník, protože jinak zaschnou kořínky a tráva prořídne. Když povyrůstá i teď přes míru, raději ji ještě posekejte, na jaře by po sněhu byla dlouhá stébla příliš polehlá a s kosením by byly potíže. Vodu potřebují hlavně stálezelené keře, nejvíc suchem trpí rododendronyazalky, pokud jim nedodáte vláhu, zaschnou poupata a keře na jaře nevykvetou, při dlouhém suchu mohou opadat i listy a keř nenávratně ztratí svou krásu. Jak už tak obcházíte zahradu s konví, nezapomeňte si dát do kapsy nůžky na keře. Popínavým růžím zkontrolujte vyvázání a příliš dlouhé výhony jim trochu zkraťte. I na jiných keřích pořád ještě najdete nějakou zaschlou větvičku, polámaný kousek, který je dobré odstranit, než napadne sníh. No, a až konečně přijde – což je v našich krajích nanejvýš pravděpodobné, dávejte pozor hlavně na jehličnany a křehké keře – těžký sníh a námraza je mohou polámat nebo příliš rozevřít, je tedy potřeba mokrý sníh včas setřásat.

Užitková zahrada

Zimní zelí, kapusta, zimní špenát, sibiřská cibule, pórek, kadeřavá petrželka – to všechno vám prosincová zahrada nabízí k čerstvé konzumaci. Sklízejte postupně, pokud hrozí velké holomrazy, přikryjte zeleninu lehce slámou nebo textilní fólií. Peřina ze sněhu zmrznutí zabrání. Ovocné stromy si zaslouží péči i nyní. Nejenže jim poskytneme sváteční „od večeře kosti“, ale hlavně prohlížíme kmeny a silné větve. Silné vrstvy mechu a lišejníků opatrně oškrábeme a spálíme, aby se na nich na jaře nerozmohla plíseň. Z jádrovin a peckovin můžete nyní nařezat rouby pro jarní roubování.

Okrasná zahrada

Červené i bílé bobule na keřích zdobí a lákají ptáky. Pamatujte na ně a buď jim postavte krmítko, kam si mohou zalétnout pro zrní, nebo jim alespoň na větev keře pověste kousek loje. Pozorovat v zimě ptáky je krásná relaxace. Vyzdobit okrasnou zahradu můžete barevnými květináči, pěkně vyčištěnými a nablýskanými. Krásně vypadají i různé nádoby obalené slámou a ovázané lýkem. Můžete je nechat prázdné nebo do nich naaranžovat jmelí a větvičky jehličnanů s pár snítkami mahonu s černými nebo cesmíny s červenými bobulemi. Když do květináčů vysadíte barevné okrasné kapusty, budete mít živou krásnou dekoraci na mnoho zimních týdnů.

Úklid i vysévání

Ukliďte si zahradní domek, vyčistěte nářadí, dejte generálku sekačce na trávu, nabruste nebo dejte nabrousit nůžky i pilky. Uspořádejte si usušená semínka, která jste během léta a podzimu sesbírali. Prohlédněte, jestli některá nezačala plesnivět a hned je vyřaďte, aby nenakazila další. Roztřiďte a popište si sáčky, nezapomeňte si na ně napsat nejen druh rostliny, ale i barvu konkrétní odrůdy. Do diáře si poznamenejte, která semínka máte z vlastní sklizně a která budete potřebovat dokoupit, pak si začněte plánovat, kam co příští rok vysejete, vysadíte. Už v prosinci si můžete ze semínek předpěstovávat pelargonie – jejich růst je pomalý, pokvetou až za půl roku, ale doma vypěstované sazeničky vám zaručeně přinesou radost, navíc budou určitě zdravé. Vysévejte a nechte je klíčit v místnosti, kde je alespoň 20 °C a pravidelně je roste – potřebují teplo a stálou mírnou vlhkost.

TIP

Nezapomeňte na sněhuláka

Bílý chlapík s hrncem na hlavě a červeným nosem k zimě prostě patří. Kdyby snad na něj bylo toho sněhu málo, vyrobte si ho z polystyrenu  napáráděte klidně i do barevné šály. Aspoň vám déle vydrží.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - prodloužená verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

18. díl: Jiří Dvořák - nožíř - TV verze

S radostí můžu říct, že jsem teď nožířem na plný úvazek. Splnil se mi tím tak můj sen. Z klukovské zábavy se stalo mé povolání a pak vášeň. Kromě práce mě velmi naplňuje i vědomí, že si mých dovedností zákazníci váží. Na mé výrobky si pak rádi počkají.

17. díl: Alena Chládková - Sklářka - TV verze

Alena Chládková vystudovala obor malování skla. Poté pracovala v továrně na vinutky, následně se osamostatnila a spolu s manželem si otevřela sklářskou továrnu v Železném Brodě. Vlastní obchod v Praze na Malé Straně a své výrobky posílá do celého světa.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.