Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit

Samozřejmě, připravujeme se hlavně na Vánoce a příchod nového roku, takže prosinec je ve znamení zdobení a světýlek. Rostliny, trávník i záhony ovšem potřebují péči, i když zdánlivě celá příroda spí.

Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit
Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit (Zdroj: shutterstock.com)

Letošní nástup zimy je pomalý, pořádně ještě nemrzlo a zatím to nejspíš ještě pár dnů na většině našeho území vydrží. Chybí také sněhová pokrývka a voda vůbec, dlouho pořádně nepršelo. Jak tedy naše zahrada v letošním prosinci vypadá?

Zalévat, kropit, sekat, stříhat

Je pořád sucho a docela teplo. Nedá se nic dělat, i v tomto období musíte pamatovat na dostatečnou zálivku. Lehce pokropit je dobré i trávník, protože jinak zaschnou kořínky a tráva prořídne. Když povyrůstá i teď přes míru, raději ji ještě posekejte, na jaře by po sněhu byla dlouhá stébla příliš polehlá a s kosením by byly potíže. Vodu potřebují hlavně stálezelené keře, nejvíc suchem trpí rododendronyazalky, pokud jim nedodáte vláhu, zaschnou poupata a keře na jaře nevykvetou, při dlouhém suchu mohou opadat i listy a keř nenávratně ztratí svou krásu. Jak už tak obcházíte zahradu s konví, nezapomeňte si dát do kapsy nůžky na keře. Popínavým růžím zkontrolujte vyvázání a příliš dlouhé výhony jim trochu zkraťte. I na jiných keřích pořád ještě najdete nějakou zaschlou větvičku, polámaný kousek, který je dobré odstranit, než napadne sníh. No, a až konečně přijde – což je v našich krajích nanejvýš pravděpodobné, dávejte pozor hlavně na jehličnany a křehké keře – těžký sníh a námraza je mohou polámat nebo příliš rozevřít, je tedy potřeba mokrý sníh včas setřásat.

Užitková zahrada

Zimní zelí, kapusta, zimní špenát, sibiřská cibule, pórek, kadeřavá petrželka – to všechno vám prosincová zahrada nabízí k čerstvé konzumaci. Sklízejte postupně, pokud hrozí velké holomrazy, přikryjte zeleninu lehce slámou nebo textilní fólií. Peřina ze sněhu zmrznutí zabrání. Ovocné stromy si zaslouží péči i nyní. Nejenže jim poskytneme sváteční „od večeře kosti“, ale hlavně prohlížíme kmeny a silné větve. Silné vrstvy mechu a lišejníků opatrně oškrábeme a spálíme, aby se na nich na jaře nerozmohla plíseň. Z jádrovin a peckovin můžete nyní nařezat rouby pro jarní roubování.

Okrasná zahrada

Červené i bílé bobule na keřích zdobí a lákají ptáky. Pamatujte na ně a buď jim postavte krmítko, kam si mohou zalétnout pro zrní, nebo jim alespoň na větev keře pověste kousek loje. Pozorovat v zimě ptáky je krásná relaxace. Vyzdobit okrasnou zahradu můžete barevnými květináči, pěkně vyčištěnými a nablýskanými. Krásně vypadají i různé nádoby obalené slámou a ovázané lýkem. Můžete je nechat prázdné nebo do nich naaranžovat jmelí a větvičky jehličnanů s pár snítkami mahonu s černými nebo cesmíny s červenými bobulemi. Když do květináčů vysadíte barevné okrasné kapusty, budete mít živou krásnou dekoraci na mnoho zimních týdnů.

Úklid i vysévání

Ukliďte si zahradní domek, vyčistěte nářadí, dejte generálku sekačce na trávu, nabruste nebo dejte nabrousit nůžky i pilky. Uspořádejte si usušená semínka, která jste během léta a podzimu sesbírali. Prohlédněte, jestli některá nezačala plesnivět a hned je vyřaďte, aby nenakazila další. Roztřiďte a popište si sáčky, nezapomeňte si na ně napsat nejen druh rostliny, ale i barvu konkrétní odrůdy. Do diáře si poznamenejte, která semínka máte z vlastní sklizně a která budete potřebovat dokoupit, pak si začněte plánovat, kam co příští rok vysejete, vysadíte. Už v prosinci si můžete ze semínek předpěstovávat pelargonie – jejich růst je pomalý, pokvetou až za půl roku, ale doma vypěstované sazeničky vám zaručeně přinesou radost, navíc budou určitě zdravé. Vysévejte a nechte je klíčit v místnosti, kde je alespoň 20 °C a pravidelně je roste – potřebují teplo a stálou mírnou vlhkost.

TIP

Nezapomeňte na sněhuláka

Bílý chlapík s hrncem na hlavě a červeným nosem k zimě prostě patří. Kdyby snad na něj bylo toho sněhu málo, vyrobte si ho z polystyrenu  napáráděte klidně i do barevné šály. Aspoň vám déle vydrží.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!