Vypěstujte si vlastní granátová jablíčka

Ovoce opředené tajemstvím a legendami, šťáva a zrníčka lahodné chuti, ale také plná zdraví, to jsou plody granátovníku obecného neboli marhaníku granátového. Ve velikosti našich jablek vám doma nenarostou, ale drobná jablíčka mít můžete.

Vypěstujte si vlastní granátová jablíčka
Vypěstujte si vlastní granátová jablíčka (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud se pro pěstování granátovníku rozhodnete, získáte především keř či stromek nevídané krásy, jehož květy vyzdobí v časném létě vaši zahradu nebo terasu. Pro naše klimatické podmínky musíte ovšem zvolit raději zakrslou vyšlechtěnou odrůdu Nana. Ze semínka granátového jablka dovezeného z Asie nebo Středomoří vám sice stromek také vyroste, jen těžko mu ale připravíte prostředí pro květ a plod.

Jde to i ze semínka

V každém případě jde o rostlinu teplých krajů, která nesnese naši zimu. Pokud ale máte k dispozici na zimu místnost, kde teplota nepřesahuje deset stupňů, můžete si granátovník obecný (Punica granatum) směle pořídit. Semínko stačí na den či dva namočit do vody, aby nakvasila dužina, která ho obklopuje. Pak ji sloupněte a jadérko zasaďte asi centimetr hluboko do substrátu pro subtropické rostliny. Pravidelně mírně zavlažujte, udržujte květináč v teplotě okolo dvaceti stupňů a brzy se dočkáte klíčku a mladé rostlinky. Roste poměrně rychle, po dvou až třech letech můžete začít zastřihovat a tvarovat korunku nebo keřovitý tvar. Takto pěstovaný stromek bude sice půvabnou zelenou dekorací letní terasy po mnoho desítek let, naroste do výšky až jednoho metru (v původní vlasti jsou granátovníky až čtyřmetrové stromy), nejspíše se ale květů nedočkáte.

Kvetoucí ozdoba pokoje i terasy

Mnohem snazší a také efektnější je pěstování zakrslé odrůdy Nana. Dostanete ji běžně v zahradnictvích, nejlépe je kupovat mladé keříky, které si sami budete tvarovat buď na kmínek nebo jako keřík. Od jara do podzimu se granátovníku bude líbit na terase nebo na chráněném slunném místě v zahradě, může ale také stát v pokoji na okně, kde mí dostatek světla a tepla slunečních paprsků. Na podzim, když keři opadají listy, je třeba ho přenést do chladné místnosti s maximálně 10 °C. Tam spokojeně přezimuje při minimální zálivce. Na jaře ho vyneste do teplejší místnosti a když mu začnou rašit lístky a venku je již teplo, usaďte ho zase na světlé a vyhřáté místečko. Nana vykvétá dříve než stromové odrůdy, takže se většinou i u nás dočkáte na podzim jablíček. Mají ovšem průměr jen dva až šest centimetrů. Granátovník je ovšem zdobný především květy, vyšlechtěné dekorativní odrůdy mohou být žluté, růžové a červené. Kvete velice dlouho, zpravidla dokvétá ještě v době, kdy už se tvoří první plody. Jablíčka pod tvrdou slupkou skrývají jadérka s lahodnou dužinou plnou šťávy sladké stejně jako u velkoplodých odrůd.

Jablíčka plná zdraví

Zajímavé je, že granátovník obecný původně rostl na jediném malém ostrově Sokotra u pobřeží Somálska. Že by právě zde byl pozemský ráj? Možná, protože právě granátové jablko bylo tím zakázaným ovocem, na které had zlákal Evu v ráji. Ze Sokotry se již před mnoha tisíci lety ovoce rozšířilo na území dnešního Íránu a odtud do celého Středomoří. Ve své zahradě prý pěstoval granátovníky král Šalamoun, v antickém Řecku byla jablíčka zasvěcena bohyním Héře a Afroditě, prorok Mohamed doporučoval je jíst proto, že prý zbavovala lidi závistivosti. Legend je mnoho, v každém případě je granátové jablko plné látek prospěšných zdraví. Koktejl vitaminů C, B, provitaminu A, vápníku, fosforu, železa, hořčíku, sodíku, draslíku a esenciálních i neesenciálních aminokyselin je namíchaný tak, že pomáhá jako prevence onemocnění srdce a cév, omezuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy, snižuje krevní tlak a účinně podporuje imunitní systém. Nejnovější výzkumy mluví o významu při prevenci vzniku některých druhů rakoviny, zejména prsu, ženských orgánů a prostaty.

Nejen pánové ocení granátové jablko jako prostředek na poruchy erekce – ostatně možná právě tato vlastnost známá už dávným lékařům a léčitelům z něj udělala ono ovoce, na které Eva nalákala Adama ke hříchu. Nejlepší je popíjet granátový džus, pokud ale mlsáte semínka, chroupněte si a snězte je celá, protože právě jadérka obsahují mnoho vlákniny a stopových prvků. Z doma pěstovaného granátovníků můžete také sbírat listy a usušit na čaj, který je lahodně sladký a pomáhá při potížích s trávením.

TIP

Pravá grenadina

Limonáda s tímto názvem bývá připravována z různých sirupů. Ta skutečně pravá grenadina je ale pramenitou vodou (případně filtrovanou vodou z vodovodu) ředěný granátový džus, ve kterém plave pár čerstvě vyloupnutých jadérek. Nápoj je to osvěžující a povzbuzující, protože je v něm kromě všech výše zmíněných zdraví prospěšných látek také hodně ovocného cukru.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat granátová jablka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Granátová jablka většinou nacházíme pouze na dovolených nebo na pultech v obchodě. Ovšem dají se pěstovat i doma.

Svatební rostliny: rozmarýna, myrta a granátové jablko

Rozmarýna, myrta a granátové jablko jako rostliny spojené se svatebními tradicemi.

Recept na nealkoholické mojito

Namíchejte si sklenici dobré nálady. Nealkoholické vánoční mojito.

Pěstování rostlin Středomoří

Pěstování rostlin Středomoří

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.