Vylepšené květináče – dárek, který potěší

Zima sice ještě neukázala svou pravou tvář, ale právě to je signál, že je třeba myslet na jaro. Vždyť uplyne jen pár týdnů a začneme za oknem předpěstovávat sazeničky. Na jaře budeme rýt, sázet, sekat, na zdobení nezbude čas. Přece nechcete, aby vaše krásné balkonovky rostly v nevzhledných nádobách. Jejich vylepšování tedy věnujte dlouhé zimní večery, budete mít zásobu pro sebe a leckomu uděláte radost vlastnoručně vyrobeným dárkem.

Vylepšené květináče – dárek, který potěší
Vylepšené květináče – dárek, který potěší (Zdroj: shutterstock.com)

V módě jsou interiérové doplňky v sytých barvách, zářící stylizovanými motivy květin, puntíky, kostičkami nebo proužky. Květináče s pokojovkami jsou pěknou tečkou, doplňující závěsy, polštářky a barevné svíčky. Ale i moderní zahrada má ráda pestré detaily. Jistě, kvetoucí rostliny dodají krásné barvy, ale když si navíc promyslíte, v čem vám květiny na okně, na balkoně, na schodišti nebo na terase pokvetou, vytvoříte zajímavé barevné kombinace. Někdo má raději zdobení decentnější, i tak ale může fádní keramické a plastové květináče zkrášlit do originální podoby.

Začněme tón v tónu

S keramickými květináčitruhlíky se dají dělat jednoduchá kouzla s pomocí vodou ředitelných barev a modelářské hmoty. Pokud chcete zachovat jednoduchou barevnost, nejlépe se vám bude pracovat s modelovací hmotou keramickou. Nebojte se, zasychá na vzduchu, nemusí se vypalovat. Vytvarujete z ní i drobné ozdoby, což je na květináče ideální, navíc se prodává v terakotové barvě – tedy jako obyčejné květináče. Zkuste třeba vykoulet v prstech pár kuliček  na květináč je nalepit do tvaru vinného hroznu. Plátek na list vyválíte válečkem na prkýnku, pak ostrým nožem vyříznete tvar a do ještě měkké hmoty nožem nebo špejlí naznačíte žebrování listu. Na květináč tak můžete udělat i plastické stylizované květy, ale také třeba jen vlnovky či ornamenty z na tenko vyválených válečků. Hmota zasychá jeden den, pak ji můžete přebrousit nebo natřít. Stačí třeba jen pár tahů bílou barvou (hodí se obyčejný balakryl) přes nádobu i plastickou ozdobu a květináč či truhlík získají starobylou patinu, která bude krásně kontrastovat se zelení a květy.

Pastelové barvy

Než se rozhodnete květináč natřít výraznou barvou a ještě vypestřit kontrastními obrázky, rozmyslete si, co v něm budete pěstovat a kam ho umístíte. Nepřehánějte to s různými barvami – na zahradě výborně vypadá, když jsou nejrůznější nádoby laděné do jedné základní barvy. Modrá dodá babičkovský nebo středomořský styl, zelená je uprostřed zeleně vždy elegantní, červená a žlutá každou zahradu proteplí a rozveselí. Natírat se dají keramické, plechové, plastové i skleněné nádoby, pokud chcete skutečně sytou a lesklou krycí barvu, poraďte se v prodejně hobby potřeb nebo modelářských potřeb, doporučí vám správné barvy na konkrétní materiály. Pokud vám stačí, je květináč bude mít barevný matový povrch, vystačíte si s balakrylem na venkovní použití – nejlépe je koupit bílý a k němu tónovací pasty. Barvy se snadno překrývají, takže plochým štětcem natřete celou nádobu, necháte zaschnou a pak můžete malým štětečkem malovat detaily. V módě jsou už několik let proužky a puntíky a zahradní nádoby s těmito motivy dozdobí právě tak okna, jako zídku u pergoly nebo schodiště k domu. Co může být půvabnější, než bílé puntíky nebo kostičky na modrém nebo červeném podkladu? A nemusí to být jen klasické květináče, takhle můžete natřít třeba plechovou konev, starý hrnek, nebo plastový kbelík – do takhle nazdobených nádob pak usadíte obyčejný květináč s kvetoucí nebo zelenou záplavou.

Mozaika, korálky, drátky a modurit

Komu malování nestačí a rád si pohraje i s jinými dekoračními materiály, může se na květináčíchtruhlících báječně vyřádit. Stačí zakoupit drobná mozaiková sklíčka nebo nejrůznější barevné korálky. Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem. Efektní je také zejména na keramiku použít opletení měděným dekoračním drátkem. Nebo z něj můžete jen umotat několik dekoračních prvků a ty přilepit tavným lepidlem. Různé ozdobičky, od kvítků přes motýlky, sluníčka, domečky nebo zvířátka, se dají vymodelovat z moduritu, oblíbené hmoty, která se snadno tvaruje a pevný tvar pak předmětu dodá povaření ve vodě nebo vysušení v elektrické troubě. Modurit je základně bílý, uvařený se ale dá dobře namalovat akrylátovými barvami, takže ozdůbky mohou být pestrobarevné. Na květináč je opět snadno přichytíte tavným lepidlem. Abychom nezapomněli – využít můžete i ubrouskovou techniku neboli dekupáž, i když ale povrch upravíte lakem, pro venkovní použití se moc nehodí, déšť i vlhkost zevnitř květináče ji brzy poškodí.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!