Vylepšené květináče – dárek, který potěší

Zima sice ještě neukázala svou pravou tvář, ale právě to je signál, že je třeba myslet na jaro. Vždyť uplyne jen pár týdnů a začneme za oknem předpěstovávat sazeničky. Na jaře budeme rýt, sázet, sekat, na zdobení nezbude čas. Přece nechcete, aby vaše krásné balkonovky rostly v nevzhledných nádobách. Jejich vylepšování tedy věnujte dlouhé zimní večery, budete mít zásobu pro sebe a leckomu uděláte radost vlastnoručně vyrobeným dárkem.

Vylepšené květináče – dárek, který potěší
Vylepšené květináče – dárek, který potěší (Zdroj: shutterstock.com)

V módě jsou interiérové doplňky v sytých barvách, zářící stylizovanými motivy květin, puntíky, kostičkami nebo proužky. Květináče s pokojovkami jsou pěknou tečkou, doplňující závěsy, polštářky a barevné svíčky. Ale i moderní zahrada má ráda pestré detaily. Jistě, kvetoucí rostliny dodají krásné barvy, ale když si navíc promyslíte, v čem vám květiny na okně, na balkoně, na schodišti nebo na terase pokvetou, vytvoříte zajímavé barevné kombinace. Někdo má raději zdobení decentnější, i tak ale může fádní keramické a plastové květináče zkrášlit do originální podoby.

Začněme tón v tónu

S keramickými květináčitruhlíky se dají dělat jednoduchá kouzla s pomocí vodou ředitelných barev a modelářské hmoty. Pokud chcete zachovat jednoduchou barevnost, nejlépe se vám bude pracovat s modelovací hmotou keramickou. Nebojte se, zasychá na vzduchu, nemusí se vypalovat. Vytvarujete z ní i drobné ozdoby, což je na květináče ideální, navíc se prodává v terakotové barvě – tedy jako obyčejné květináče. Zkuste třeba vykoulet v prstech pár kuliček  na květináč je nalepit do tvaru vinného hroznu. Plátek na list vyválíte válečkem na prkýnku, pak ostrým nožem vyříznete tvar a do ještě měkké hmoty nožem nebo špejlí naznačíte žebrování listu. Na květináč tak můžete udělat i plastické stylizované květy, ale také třeba jen vlnovky či ornamenty z na tenko vyválených válečků. Hmota zasychá jeden den, pak ji můžete přebrousit nebo natřít. Stačí třeba jen pár tahů bílou barvou (hodí se obyčejný balakryl) přes nádobu i plastickou ozdobu a květináč či truhlík získají starobylou patinu, která bude krásně kontrastovat se zelení a květy.

Pastelové barvy

Než se rozhodnete květináč natřít výraznou barvou a ještě vypestřit kontrastními obrázky, rozmyslete si, co v něm budete pěstovat a kam ho umístíte. Nepřehánějte to s různými barvami – na zahradě výborně vypadá, když jsou nejrůznější nádoby laděné do jedné základní barvy. Modrá dodá babičkovský nebo středomořský styl, zelená je uprostřed zeleně vždy elegantní, červená a žlutá každou zahradu proteplí a rozveselí. Natírat se dají keramické, plechové, plastové i skleněné nádoby, pokud chcete skutečně sytou a lesklou krycí barvu, poraďte se v prodejně hobby potřeb nebo modelářských potřeb, doporučí vám správné barvy na konkrétní materiály. Pokud vám stačí, je květináč bude mít barevný matový povrch, vystačíte si s balakrylem na venkovní použití – nejlépe je koupit bílý a k němu tónovací pasty. Barvy se snadno překrývají, takže plochým štětcem natřete celou nádobu, necháte zaschnou a pak můžete malým štětečkem malovat detaily. V módě jsou už několik let proužky a puntíky a zahradní nádoby s těmito motivy dozdobí právě tak okna, jako zídku u pergoly nebo schodiště k domu. Co může být půvabnější, než bílé puntíky nebo kostičky na modrém nebo červeném podkladu? A nemusí to být jen klasické květináče, takhle můžete natřít třeba plechovou konev, starý hrnek, nebo plastový kbelík – do takhle nazdobených nádob pak usadíte obyčejný květináč s kvetoucí nebo zelenou záplavou.

Mozaika, korálky, drátky a modurit

Komu malování nestačí a rád si pohraje i s jinými dekoračními materiály, může se na květináčíchtruhlících báječně vyřádit. Stačí zakoupit drobná mozaiková sklíčka nebo nejrůznější barevné korálky. Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem. Efektní je také zejména na keramiku použít opletení měděným dekoračním drátkem. Nebo z něj můžete jen umotat několik dekoračních prvků a ty přilepit tavným lepidlem. Různé ozdobičky, od kvítků přes motýlky, sluníčka, domečky nebo zvířátka, se dají vymodelovat z moduritu, oblíbené hmoty, která se snadno tvaruje a pevný tvar pak předmětu dodá povaření ve vodě nebo vysušení v elektrické troubě. Modurit je základně bílý, uvařený se ale dá dobře namalovat akrylátovými barvami, takže ozdůbky mohou být pestrobarevné. Na květináč je opět snadno přichytíte tavným lepidlem. Abychom nezapomněli – využít můžete i ubrouskovou techniku neboli dekupáž, i když ale povrch upravíte lakem, pro venkovní použití se moc nehodí, déšť i vlhkost zevnitř květináče ji brzy poškodí.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výzdoba na hrob

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod, jak si doma vyrobit výzdobu na hrob z vřesu.

Neposlušné květináče

Jak si doma vyrobit neposlušné květináče.

Dekorace květináče

Láďa Hruška představí techniku zvanou dekupáž

Vlasaté květináče

Jak si doma vyrobit vlasaté květináče.

Zdobení květináčů lazurovacími barvami

Jak z obyčejného květináče pomocí lazurovacích barev vytvořit unikátní ozdobu interiéru.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.