Zahrada jako krmítko – nezapomínejte na ptáčky!

Často ani netušíme, jaké dobrodiní nám ptáčci, pěvci našich zahrad a zahrádek poskytují, když vyzobávají nejrůznější housenky, hmyz nebo jiné škůdce v zahradách. Proto by od nás bylo hezké, odvděčit se jim za jejich celoroční námahu nějakou dobroto na zub nebo spíše do zobáčku.

Zahrada jako krmítko – nezapomínejte na ptáčky!
Zahrada jako krmítko – nezapomínejte na ptáčky! (Zdroj: shutterstock.com)

Jistě si každý milovník přírody přeje, aby se ptáčci stali nedílnou součástí jeho zahrady anebo terasy. Ptáci vnesou na naši zahradu a do blízkosti domů vždy oživení a radost, ať už přiletí ve dnech letních veder nebo zimních mrazů.
Zahrada samotná může přinést i něco navíc než vlastní bobule, jeřabiny, rakytník, hloh, plody břečťanu či svídy nebo semínka bodláků, která ptáci rádi sezobnou. Ideální bude na dobře zvoleném místě v zahradě umístit i krmítko, ať již koupené anebo vlastnoručně vyrobené.  Vhodné místo pro takové krmítko je alespoň 2 metry od nejbližšího stromu a 1,5 metrů nad zemí.  Tak zajistíme, že ptactvokrmítku nebude napadeno toulavými kočkami nebo dokonce kunou.

Netradiční krmítko pro drobné opeřence můžete jednoduše vyrobit tak, že stálezelené keře nebo stromky nazdobíte nejrůznějšími dobrůtkami. Můžete zavěšovat lojové pásy, koule ze sádla, do kterého jste při vaření přimíchali proso, slunečnicová semena, ať už loupaná nebo neloupaná, řepkové nebo lněné semínko, mák, ovesné vločky anebo i strouhanou mrkev.  Případně lze vyrobit i ořechové závěsné dobrůtky.

Krásné zázemí pro drobné  ptačí pěvce vytvoříte zátiším s budkou. Okolí pak můžete doaranžovat větvemi a na ty zavěsit šišky, které ještě mají nějaká semena na sezobnutí anebo takové šišky, které jsme předem vyplnily tukovou směsí s vmíchanými semeny.
Stejně tak dobře nám poslouží jako krmítko zavěšený květináč anebo polovina skořápky z kokosového ořechu, kterou jsme provrtali na umístění provázku k zavěšení na stromě. Květináč nebo skořápku zalijeme tukovou směsí. Šišku do této směsi namočíme. Po ztuhnutí taková krmítka zavěšujeme na místa, kam nebude svítit slunce, aby se při zahřátí tuk nerozpouštěl. Do tukové směsi vmícháme semínka nebo drcené ořechy.
Je však potřeba uvědomit si, že ptáčkům nesvědčí sladké či slané lidské pokrmy, hlavně nedávejte do krmítek chléb, rýži nebo knedlíky!  Zvolte raději jablka, oříšky nebo nesolené rohlíky a pečivo.

Za naši péči budeme na jaře vydatně odměněni při pobytu na své zahradě radostným ptačím trylkováním.

Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.