Lýkovce kvetou už na sněhu

Nízké keříky dokonale rozsvítí zimní zahradu. Poupata nasazují už od prosince a v lednu až březnu jsou obsypané kvítky pestrých barev. Vysaďte lýkovce tam, kde v zimě budou dobře vidět z okna i při průchodu zahrádkou, určitě vám s šedých dnech zvednou náladu.

Lýkovce kvetou už na sněhu
Lýkovce kvetou už na sněhu (Zdroj: shutterstock.com)

Více než padesát druhů rodu lýkovec (Daphne) jsou keříky typické pro celou euroasijskou oblast, od chladných krajů severu až po subtropické pásmo. Některé opadají, jiné jsou stálezelené, všechny se ale vyznačují půvabnými květy vykvétajícími na začátku roku, opojnou vůní, ale bohužel také prudkým jedem, který obsahují celé rostliny, větvičky, listy, květy i plody. Zejména modré kuličky plodů mohou zlákat děti k ochutnávání, takže si raději počkejte s výsadbou těchto ozdob zahrádky, až vám děti z choulostivého věku odrostou.

Z našich strání

U nás se planě vyskytují dva druhy, oba jsou vzácné. Opadavý lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) je v rámci ochrany přírody sledovanou rostlinou. Vyskytuje se na celém našem území spíše ve vyšších nadmořských výškách, v polostinných koutech světlých vysokých listnatých a smíšených lesů. Čím výš roste, tím více vyhledává slunce a vytahuje se do výšky až jeden metr. Nizoučký vždyzelený lýkovec vonný (Daphne cneorum) patří mezi kriticky ohrožené druhy chráněné zákonem, vyskytuje se dnes jen vzácně v teplejších oblastech ve světlých suchých listnatých lesích.

Ozdoba zahrádky

Většina druhů, které najdeme v zahradnictvích, jsou šlechtěné odrůdy a kříženci. Odborníci jim věnují mnoho let velkou pozornost, protože lýkovce patří mezi evergreeny evropských zahrad. Pokud si přejete první jarní květy od února do dubna, pak se vám určitě zalíbí kultivar lýkovce jedovatého Rubra. Dorůstá do výšky asi 60 cm, keříky nejlépe vypadají ve skupince. Jsou štíhlé a rostou pomalu, takže aby efekt větviček hustě obalených sytě růžovými květy byl výrazný, chce to vysadit několik keříků vedle sebe. Krásná skupina vznikne, když tuto odrůdu ve skupince kombinujete s kultivarem s bílými květy Alba, pro zachování pestrého půvabu i po odkvětu můžete přidat i světle růžově kvetoucí Variegatu s bíle žíhanými listy. Do skalek se hodí nejrůznější kultivary lýkovce vonného a různí kříženci, kteří lépe odolávají našim chladným zimám. Drží se při zemi, narostou jen do asi 30 cm, zato vytvoří pěkný hustě větvený keřík. Řada z nich má různě panašované listy, barva květů, které vykvétají už na sněhu v lednu až březnu, je bílá, růžová až nafialovělá. Lýkovce nepotřebují nijak výživnou půdu, spokojí se s dobrou drenáží a přidáním trochy rašeliny. Zato nemají rády přesazování, takže jim raději najděte místo, které budou zdobit na jaře květy a později červenými nebo temně modrými bobulkami plodů řadu let.

Méně známé druhy

U nás se dobře dá pěstovat také například vždyzelený lýkovec vavřínový (Daphne laureola). Vyhání od země štíhlý prut až 120 cm vysoký, málo větvený, se štíhlými listy podobnými vavřínu. V jejich úžlabí vykvétají od března do května hrozny žlutozelených na okrajích nafialovělých květů. Nejzajímavější je však po odkvětu, když se na prutu vytvoří nejprve zelené, poději modročerné bobule, které pomalu dozrávají až do pozdního podzimu. Na suché skalce v mezerách mezi velkými kameny se bude krásně vyjímat opadavý lýkovec alpský (Daphne alpina). Kvete bíle od dubna do června, vytvoří keřík se silnými pokroucenými větvičkami, který vypadá zajímavě i po opadání listů. Velice zajímavá skalnička je také nízoučký poléhavý lýkovec slovenský (Daphne arbuscula), jehož neopadající listy tvoří husté růžice kolem větviček, v dubnu a květnu zakončených trsy růžových a vzácně i bílých květů. Je to druh v přírodě mimořádně vzácný, vyskytuje se jen na několika místech Murárské planiny na Slovensku. Tento lýkovec je pozůstatkem třetihorní květeny a je přísně chráněn mezinárodní Bernskou úmluvou, v přírodě ho tedy nesmíte sebrat. V zahradnictvích ale najdete jemu podobné křížence vhodné do našich skalek, které se na své zahrádce nemusíte bát vystavit očím kolemjdoucích.

TIP

Půvab v květináči

Lýkovce jsou keříky, které se rozrůstají pomalu a nikdy nejsou příliš velké ani vysoké. Proto se dají dobře pěstovat také v nádobách, kde je můžete i mírně zaštipovat a tvarovat, a tak jim dodat krásu podobnou bonsajím.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019, Autor: 9.1.2012 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.