Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje

Také vás nevlídné počasí, které je za okny a které nepřipomíná zimu ani v nejmenším štve? Těšíte se na jaro, ale obáváte se, že ta pravá zima teprve přijde? Nezoufejte a přineste si jaro domů už teď.

Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje
Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje (Zdroj: shutterstock.com)

I tam totiž můžete pěstovat bonsaje, které dokážou dosud nudný byt proměnit v zajímavé místo, kam se budete rádi vracet nejen vy, ale i vaše návštěvy. A co víc, uděláte i něco pro své zdraví. Je přeci více než známé, že správně zvolené a rozmístěné rostliny v našem domově dokážou zkvalitnit naše bydlení, ochránit jej před volnými radikály i antioxidanty a doplnit vzduch o tolik potřebný kyslík. A nemusíte být ani žádný světaznalý odborník, abyste si sami vypěstovali třeba právě bonsaje. Základem je správný výběr rostliny. Mějte na paměti, že venkovní rostliny nejsou pro domácí pěstování vhodné a už vůbec ne ve formě bonsají. Ať už se budete snažit sebevíc, nikdy jim nedopřejete takovou péči, kterou potřebují, a bude vás pak zbytečně mrzet, když vám zajdou. Docela jistě tedy sáhněte po rostlinách pokojových. A je jen na vás, kterou si pro bonsaj vyberete, klidně to může být i váš oblíbený ibišek, fíkus benjamín nebo fuchsie. Ibišek se hodí pro začátečníky, protože jde o rostlinu nenáročnou, které postačí dostatek světla a pravidelná zálivka. I ti největší zapomnětlivci si všimnou, že jej mají zalít, neboť skloní listy. Díky dřevnatému stonku se dá velmi pěkně tvarovat a navíc vás za vaši péči odmění krásnými květy. Stejně tak i fuchsie budou zdobit nejen listy, ale také drobné kvítky, které při správné péči vydrží i dávno po tom, co venkovní druhy odkvetou.  Poněkud více práce a času vás bude stát tvarování fíkusů. K pěstování v podobě bonsají se hodí především drobnolisté druhy. Asi nejznámější rostlinou, která se u nás používá ke tvarování je myrta, tradiční rostlina svatebčanů. Její drobné lístky a pevné kmínky jsou pro úpravu jako stvořené a hlavně úžasně vypadají. Velmi zajímavě vypadají také citrusy, zvláště pokud se vám povede vypěstovat i nějaký ten plod. Použít můžete i cypřiše, borovici či jalovec, ovšem ty spíše coby venkovní kousky. Stejně jako nejrůznější listnaté stromy, které především na podzim vypadají přímo neodolatelně.

Pokud jste vybrali rostlinu, pak zbývá už jen vyrazit na nákup potřebných pomůcek a můžete se do toho směle pustit. Potřebovat budete mělkou kulatou případně obdélníkovou misku. Jediné kritérium je její mělkost, jinak můžete vybrat podle vašeho vkusu. Nejvhodnější jsou samozřejmě misky kameninové, nebo z pálené hlíny, ale vůbec nebude vadit ani miska z porcelánu či dřeva. Na dno misky by měla přijít slabá vrstva písku, následuje hlína a poslední vrstvu pak tvoří drobné bílé kamínky. Rostlinu byste měli do misky přesadit až ve chvíli, kdy má založený silný kořenový systém. V mělké misce nebude mít dostatek živin na jeho vytvoření. I po přesazení pamatujte na nedostatek živin v tak malém množství půdy a pravidelně je doplňujte účinnými hnojivy. Držte se však přesně návodu, abyste rostlinu nepřehnojili a tím nezničili. Zálivku přizpůsobte druhu rostliny, kterou jste si vybrali. Některé druhy je možné v letních měsících přemístit na balkon nebo na terasu, rostlina na slunečním světle zesílí, mnohdy se také zbaví škůdců. Vyhnout byste se však měli místům, kam praží po celý den přímé slunce. Proti nechtěným škůdcům použijte běžně dostupné postřiky, opět s přihlédnutím k vybranému druhu rostliny.

Samotná úprava nebo chcete-li tvarování rostlin je pak už na každém z vás. V rodišti bonsají má každý tvar určitý význam, takže pokud chcete trochu zabřednout do východní filozofie, určitě si před tím, než se pustíte do práce, o tvarování něco nastudujte. Bonsaje se tvarují pomocí slabých drátků, kterými se větvičky ohýbají a fixují v požadovaném tvaru. Přebytečné větvičky se buď seříznou, nebo se zaštipují do potřebné velikosti a délky. Fantazii se rozhodně meze nekladou.

Vypadá to jednoduše, co říkáte? Také už se s klubkem drátků a nožíkem rozhlížíte, na které rostlince si to vyzkoušíte? ????

Text: Petra Martišková

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se starat o bonsaje

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se starat o bonsaje

Péče o bonsaje po zimě

Jaroslav Pišl povídá o pěstování bonsají, jejich péči po zimě a jak na přeschlé bonsaje.

Jak pečovat o bonsaje

Jak pečovat o bonsaje

Přesazování venkovních bonsají

Přesazování venkovních bonsají

Pěstování bonsají

Jak správně pěstovat bonsaje a jak o ně pečovat...

Jak se v zimě starat o bonsaje

Jak se správně starat o bonsaje během zimy.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.