Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje

Také vás nevlídné počasí, které je za okny a které nepřipomíná zimu ani v nejmenším štve? Těšíte se na jaro, ale obáváte se, že ta pravá zima teprve přijde? Nezoufejte a přineste si jaro domů už teď.

Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje
Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje (Zdroj: shutterstock.com)

I tam totiž můžete pěstovat bonsaje, které dokážou dosud nudný byt proměnit v zajímavé místo, kam se budete rádi vracet nejen vy, ale i vaše návštěvy. A co víc, uděláte i něco pro své zdraví. Je přeci více než známé, že správně zvolené a rozmístěné rostliny v našem domově dokážou zkvalitnit naše bydlení, ochránit jej před volnými radikály i antioxidanty a doplnit vzduch o tolik potřebný kyslík. A nemusíte být ani žádný světaznalý odborník, abyste si sami vypěstovali třeba právě bonsaje. Základem je správný výběr rostliny. Mějte na paměti, že venkovní rostliny nejsou pro domácí pěstování vhodné a už vůbec ne ve formě bonsají. Ať už se budete snažit sebevíc, nikdy jim nedopřejete takovou péči, kterou potřebují, a bude vás pak zbytečně mrzet, když vám zajdou. Docela jistě tedy sáhněte po rostlinách pokojových. A je jen na vás, kterou si pro bonsaj vyberete, klidně to může být i váš oblíbený ibišek, fíkus benjamín nebo fuchsie. Ibišek se hodí pro začátečníky, protože jde o rostlinu nenáročnou, které postačí dostatek světla a pravidelná zálivka. I ti největší zapomnětlivci si všimnou, že jej mají zalít, neboť skloní listy. Díky dřevnatému stonku se dá velmi pěkně tvarovat a navíc vás za vaši péči odmění krásnými květy. Stejně tak i fuchsie budou zdobit nejen listy, ale také drobné kvítky, které při správné péči vydrží i dávno po tom, co venkovní druhy odkvetou.  Poněkud více práce a času vás bude stát tvarování fíkusů. K pěstování v podobě bonsají se hodí především drobnolisté druhy. Asi nejznámější rostlinou, která se u nás používá ke tvarování je myrta, tradiční rostlina svatebčanů. Její drobné lístky a pevné kmínky jsou pro úpravu jako stvořené a hlavně úžasně vypadají. Velmi zajímavě vypadají také citrusy, zvláště pokud se vám povede vypěstovat i nějaký ten plod. Použít můžete i cypřiše, borovici či jalovec, ovšem ty spíše coby venkovní kousky. Stejně jako nejrůznější listnaté stromy, které především na podzim vypadají přímo neodolatelně.

Pokud jste vybrali rostlinu, pak zbývá už jen vyrazit na nákup potřebných pomůcek a můžete se do toho směle pustit. Potřebovat budete mělkou kulatou případně obdélníkovou misku. Jediné kritérium je její mělkost, jinak můžete vybrat podle vašeho vkusu. Nejvhodnější jsou samozřejmě misky kameninové, nebo z pálené hlíny, ale vůbec nebude vadit ani miska z porcelánu či dřeva. Na dno misky by měla přijít slabá vrstva písku, následuje hlína a poslední vrstvu pak tvoří drobné bílé kamínky. Rostlinu byste měli do misky přesadit až ve chvíli, kdy má založený silný kořenový systém. V mělké misce nebude mít dostatek živin na jeho vytvoření. I po přesazení pamatujte na nedostatek živin v tak malém množství půdy a pravidelně je doplňujte účinnými hnojivy. Držte se však přesně návodu, abyste rostlinu nepřehnojili a tím nezničili. Zálivku přizpůsobte druhu rostliny, kterou jste si vybrali. Některé druhy je možné v letních měsících přemístit na balkon nebo na terasu, rostlina na slunečním světle zesílí, mnohdy se také zbaví škůdců. Vyhnout byste se však měli místům, kam praží po celý den přímé slunce. Proti nechtěným škůdcům použijte běžně dostupné postřiky, opět s přihlédnutím k vybranému druhu rostliny.

Samotná úprava nebo chcete-li tvarování rostlin je pak už na každém z vás. V rodišti bonsají má každý tvar určitý význam, takže pokud chcete trochu zabřednout do východní filozofie, určitě si před tím, než se pustíte do práce, o tvarování něco nastudujte. Bonsaje se tvarují pomocí slabých drátků, kterými se větvičky ohýbají a fixují v požadovaném tvaru. Přebytečné větvičky se buď seříznou, nebo se zaštipují do potřebné velikosti a délky. Fantazii se rozhodně meze nekladou.

Vypadá to jednoduše, co říkáte? Také už se s klubkem drátků a nožíkem rozhlížíte, na které rostlince si to vyzkoušíte? ????

Text: Petra Martišková

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!