Koriandr – koření i ozdobná hrnkovka

Bylinky na kuchyňském okně neslouží jen při vaření, ale přinášejí i čerstvou vůni a svěží půvab. Určitě chcete, aby vypadaly dobře, oškubané usychající větvičky raději vyměníte za nový zelený květináč. Koriandr vám ale v květináči poskytne dekoraci na celý rok.

Koriandr – koření i ozdobná hrnkovka
Koriandr – koření i ozdobná hrnkovka (Zdroj: shutterstock.com)

Koriandr setý (Coriandrum sativum) roste planě ve Středomoří, jako koření je pěstován pod dlouhá tisíciletí, byl známý už ve starověkém Egyptě i Indii. Je zvláštní, že i když se této jednoleté bylince u nás daří docela dobře, její používání v kuchyni jsme si moc neosvojili. Že by Češi neměli chuťové buňky na voňavé francouzské omáčky a pečeně? Vysejte si koriandr do květináče a vyzkoušejte jeho lístky i semínka, určitě si ho oblíbíte. Je to koření voňavé a chutné, ale také léčivé. Listy koriandru jsou bohaté na vitamin A, B1, B2, C. Obsahují však i další léčivé látky, které prospívají trávení, ničí škodlivé bakterie ve střevech a pročišťují tak tělo. Také semena jsou používána například na přípravu čaje pro zlepšení chuti k jídlu a proti nadýmání.

Snadné pěstování na okně

Koriandr patří mezi miříkovité rostliny, je  tedy příbuzný kopru, fenyklu, anýzu, celeru, mrkve, petržele, ale také jedovatého bolehlavu i bolševníků, z nichž zejména druhy k nám zavlečené jsou úporné invazivní plevely. Všechny tyhle se snadno vysemeňují a rychle rostou, jejich vegetační období je krátké. Stejně tak je na tom koriandr. Semínka zasetá do vlhké výživné zeminy vyklíčí za pár dnů a za tři týdny už můžete trhat spodní široké lístky podobné listové petrželi. Když je chcete sklízet pro vaření delší dobu, zaštipujte vrcholky, ženoucí do vysoké lodyhy s budoucím květem. Ostatně právě tyhle vrcholové čerstvé lístky jsou nejaromatičtější a jejich vůni a sladce hořkou chuť oceníte jako koření listových salátů, pomazánek, polévek, na ryby. Do květináče vysévejte semínka hustě, rostlinky nemusíte protrhávat, po dvou třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžete si vysít do nového květináče novou zásobu.

Koriandr na zahrádce

Z koriandru se spotřebovává vše kromě květů. Pokud ovšem chcete sklízet semínka nebo dokonce silný kořen, potřebují rostliny hlubší půdu. Na zahrádce vysejte do řádků koriandr řídce a po vzejití ho ještě vyjednoťte podobně jako mrkev. Vysévejte na jaře na slunné stanoviště a nechte pak rostliny narůst do květu. V létě je můžete jednou za měsíc přihnojit organickým hnojivem. Zralá semínka z okolíků jednoduše vytřepete a necháte uschnout. Kořen se sklízí co nejpozději, když ztuční a připomíná pak tenký ocásek křenu. Semena zlatohnědé barvy voní po švestkách a pomerančích a také trochu peprmintově. Koriandr se používá do nakládacích směsí koření na houby, okurky a hlavně na červenou řepu. Při uzení dodá masu i klobásám příjemné aroma a potlačí kouřovou vůni. Koření se jimi pravá receptura na norimberské kyselé zelí. Zajímavé je, že koriandr patří také klasického receptu na rajskou a houbovou smetanovou omáčku. Drcený koriandr se přidává také do chleba a do perníků. Indická kuchyně využívá hojně i kořene, drcená semena jsou jednou ze základních ingrediencí kterékoliv směsi kari.

Pikantní zelný salát s čerstvým koriandrem

Čtvrtku bílého zelí zbavte košťálu a listy nasekejte najemno. Nastrouhejte větší mrkev. Na oleji osmahněte lžíci hořčičných semínek, když začnou praskat, přidejte nasekanou zelenou pálivou papričku, zakápněte lžící sojové omáčky a dvěma lžícemi citrónové šťávy. Vmíchejte zelí a mrkev, na mírném ohni vše asi pět minut promíchávejte. Slijte olej a v míse do salátu vmíchejte hrst nasekaných lístků koriandru a hrst nasekaného kopru. Zakápněte čerstvým olivovým olejem, podle chuti osolte a okyselte citrónovou šťávou. Podávat můžete chlazené i ještě mírně teplé, hodí se k pečenému a grilovanému masu nebo jen s bílým pečivem.

TIP

Domácí kari koření

Směsi koření se společným názvem kari jsou základem ochucování indické kuchyně. Není jedno kari, ale mnoho druhů, pikantnějších i sladších, podle toho, jestli kořeníte luštěniny, zeleninu nebo maso. Zkuste si připravit vlastní kari, zkoušením a přidáváním různých koření jistě najdete vlastní varianty základní chuti. Na sucho opražte dvě lžíce semínek koriandru, dvě lžičky římského kmínu, dvě lžičky kuliček černého pepře, jednu lžičku kuliček červeného pepře (náhradou za oba pepře můžete použít tři lžičky barevného pepře), lžičku hořčičných semínek a 2 hřebíčky. Když se koření rozvoní, dejte ho do mlýnku na koření a najemno namelte, pak přimíchejte lžíci kurkumy, která mu dá specifickou žlutou barvu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinky a zelenina na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bylinky a zelenina na podzim

Dětský bylinný likér

Pokud vám vaše děti odmítají jíst, poradíme vám, jak si vyrobit domácí bylinný likér, který podpoří trávení a chuť k jídlu. Zjistíte, co vše kromě meduňky, zázvoru, medu a jablečné šťávy budete potřebovat a jak si likér připravit.

Knedlíčky z čínské kuchyně

Rádi zkoušíte orientální kuchyni? Máme pro Vás knedlíčky z Číny, které si můžete uvařit doma.

Pěstování koriandru

O pěstování koriandru a jemu podobných bylinkách.

Křupavé košíčky s ananasovými pralinkami

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme recept z Rakovníka. Paní Irena Zelenková nám uvaří křupavé košíčky s ananasovými pralinkami.

Koriandr na trávení

Jak léčí koriandr?

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.