Koriandr – koření i ozdobná hrnkovka

Bylinky na kuchyňském okně neslouží jen při vaření, ale přinášejí i čerstvou vůni a svěží půvab. Určitě chcete, aby vypadaly dobře, oškubané usychající větvičky raději vyměníte za nový zelený květináč. Koriandr vám ale v květináči poskytne dekoraci na celý rok.

Koriandr – koření i ozdobná hrnkovka
Koriandr – koření i ozdobná hrnkovka (Zdroj: shutterstock.com)

Koriandr setý (Coriandrum sativum) roste planě ve Středomoří, jako koření je pěstován pod dlouhá tisíciletí, byl známý už ve starověkém Egyptě i Indii. Je zvláštní, že i když se této jednoleté bylince u nás daří docela dobře, její používání v kuchyni jsme si moc neosvojili. Že by Češi neměli chuťové buňky na voňavé francouzské omáčky a pečeně? Vysejte si koriandr do květináče a vyzkoušejte jeho lístky i semínka, určitě si ho oblíbíte. Je to koření voňavé a chutné, ale také léčivé. Listy koriandru jsou bohaté na vitamin A, B1, B2, C. Obsahují však i další léčivé látky, které prospívají trávení, ničí škodlivé bakterie ve střevech a pročišťují tak tělo. Také semena jsou používána například na přípravu čaje pro zlepšení chuti k jídlu a proti nadýmání.

Snadné pěstování na okně

Koriandr patří mezi miříkovité rostliny, je  tedy příbuzný kopru, fenyklu, anýzu, celeru, mrkve, petržele, ale také jedovatého bolehlavu i bolševníků, z nichž zejména druhy k nám zavlečené jsou úporné invazivní plevely. Všechny tyhle se snadno vysemeňují a rychle rostou, jejich vegetační období je krátké. Stejně tak je na tom koriandr. Semínka zasetá do vlhké výživné zeminy vyklíčí za pár dnů a za tři týdny už můžete trhat spodní široké lístky podobné listové petrželi. Když je chcete sklízet pro vaření delší dobu, zaštipujte vrcholky, ženoucí do vysoké lodyhy s budoucím květem. Ostatně právě tyhle vrcholové čerstvé lístky jsou nejaromatičtější a jejich vůni a sladce hořkou chuť oceníte jako koření listových salátů, pomazánek, polévek, na ryby. Do květináče vysévejte semínka hustě, rostlinky nemusíte protrhávat, po dvou třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžete si vysít do nového květináče novou zásobu.

Koriandr na zahrádce

Z koriandru se spotřebovává vše kromě květů. Pokud ovšem chcete sklízet semínka nebo dokonce silný kořen, potřebují rostliny hlubší půdu. Na zahrádce vysejte do řádků koriandr řídce a po vzejití ho ještě vyjednoťte podobně jako mrkev. Vysévejte na jaře na slunné stanoviště a nechte pak rostliny narůst do květu. V létě je můžete jednou za měsíc přihnojit organickým hnojivem. Zralá semínka z okolíků jednoduše vytřepete a necháte uschnout. Kořen se sklízí co nejpozději, když ztuční a připomíná pak tenký ocásek křenu. Semena zlatohnědé barvy voní po švestkách a pomerančích a také trochu peprmintově. Koriandr se používá do nakládacích směsí koření na houby, okurky a hlavně na červenou řepu. Při uzení dodá masu i klobásám příjemné aroma a potlačí kouřovou vůni. Koření se jimi pravá receptura na norimberské kyselé zelí. Zajímavé je, že koriandr patří také klasického receptu na rajskou a houbovou smetanovou omáčku. Drcený koriandr se přidává také do chleba a do perníků. Indická kuchyně využívá hojně i kořene, drcená semena jsou jednou ze základních ingrediencí kterékoliv směsi kari.

Pikantní zelný salát s čerstvým koriandrem

Čtvrtku bílého zelí zbavte košťálu a listy nasekejte najemno. Nastrouhejte větší mrkev. Na oleji osmahněte lžíci hořčičných semínek, když začnou praskat, přidejte nasekanou zelenou pálivou papričku, zakápněte lžící sojové omáčky a dvěma lžícemi citrónové šťávy. Vmíchejte zelí a mrkev, na mírném ohni vše asi pět minut promíchávejte. Slijte olej a v míse do salátu vmíchejte hrst nasekaných lístků koriandru a hrst nasekaného kopru. Zakápněte čerstvým olivovým olejem, podle chuti osolte a okyselte citrónovou šťávou. Podávat můžete chlazené i ještě mírně teplé, hodí se k pečenému a grilovanému masu nebo jen s bílým pečivem.

TIP

Domácí kari koření

Směsi koření se společným názvem kari jsou základem ochucování indické kuchyně. Není jedno kari, ale mnoho druhů, pikantnějších i sladších, podle toho, jestli kořeníte luštěniny, zeleninu nebo maso. Zkuste si připravit vlastní kari, zkoušením a přidáváním různých koření jistě najdete vlastní varianty základní chuti. Na sucho opražte dvě lžíce semínek koriandru, dvě lžičky římského kmínu, dvě lžičky kuliček černého pepře, jednu lžičku kuliček červeného pepře (náhradou za oba pepře můžete použít tři lžičky barevného pepře), lžičku hořčičných semínek a 2 hřebíčky. Když se koření rozvoní, dejte ho do mlýnku na koření a najemno namelte, pak přimíchejte lžíci kurkumy, která mu dá specifickou žlutou barvu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019, Autor: 17.1.2012 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.